Προς το περιεχόμενο

τι διαφορά σε remo coated και clear?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βαλε λοιπον στο σετ σου coated δερματα, βαλε μετα clear και δες μονο σου.....

 

Περα απο το κρυο αστειακι, τα coated ειναι γενικα λιγο πιο "ζεστα" με ελαφρως λιγοτερες αρμονικες και θεωρητικα πιο συντομο ηχο και μικροτερη ουρα. Τα clear εχουν πιο εντονη ατακα και πιο "πριμο" ηχο.

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε λοιπον στο σετ σου coated δερματα, βαλε μετα clear και δες μονο σου.....

 

Περα απο το κρυο αστειακι, τα coated ειναι γενικα λιγο πιο "ζεστα" με ελαφρως λιγοτερες αρμονικες και θεωρητικα πιο συντομο ηχο και μικροτερη ουρα. Τα clear εχουν πιο εντονη ατακα και πιο "πριμο" ηχο.

 

οι ποιοτητες στις οποιες αναφερεσαι,νομιζω πως εχουν περισοτερρο να κανουν με τον αν η μεμβρανη ειναι μονη η διπλη κι οχι αν ειναι coated η clear...ας πουμε,οι πιο δημοφιλεις batter side(πανω)μεμβρανες ειναι η αμπασαντορ κοουτεντ και η εμπερορ κληαρ(μονη/διπλη αντιστοιχα)...η αμπασαντορ εχει ΣΙΓΟΥΡΑ περισσοτερες αρμονικες ΚΑΙ πιο πριμο ηχο απο την εμπερορ...κατα τη γνωμη μου η διαφορα απο ασπρη σε διαφανη μεμβρανη εγκειται περοσσοτερο-χοντρικα- στην ζεστασια και την εκφραστικοτητα αλλα και την αναδειξη της προσωπικοτητας του παιχτη(κερδιζει η μονη)...καπως σαν τους μονους vs διπλους μαγνητες στην κιθαρα(SF συμφωνεις?)...εγω,ολως παραδοξως προτιμω μονες ασπρες,αλλα στην κιθαρα humbuckers or death!ισως ναχω να μαθω ακομα... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(SF συμφωνεις?)...

 

Αν συμφωνω λεει.... ;D...coated ambassador παντου με εξαιρεση την κασα (εχω ερωτευθει την coated Remo powersonic μια και δεν χρειαζεται καθολου muffling),παλια που επαιζα με βαριες μπακετες εβαζα coated emperor στο snare αλλα τωρα που παιζω με ελαφρυτερες ξαναγυρισα σε coated ambassador & ο ηχος ειναι πολυ καλυτερος.

 

,αλλα στην κιθαρα humbuckers or death!ισως ναχω να μαθω ακομα...

 

εχεις ,εχεις... ;D..δεν πειραζει..παιδι εισαι ακομα ... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.. τα coated ειναι γενικα λιγο πιο "ζεστα" με ελαφρως λιγοτερες αρμονικες και θεωρητικα πιο συντομο ηχο και μικροτερη ουρα. Τα clear εχουν πιο εντονη ατακα και πιο "πριμο" ηχο.

 

Well said! +100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ποιοτητες στις οποιες αναφερεσαι,νομιζω πως εχουν περισοτερρο να κανουν με τον αν η μεμβρανη ειναι μονη η διπλη κι οχι αν ειναι coated η clear...ας πουμε,οι πιο δημοφιλεις batter side(πανω)μεμβρανες ειναι η αμπασαντορ κοουτεντ και η εμπερορ κληαρ(μονη/διπλη αντιστοιχα)...η αμπασαντορ εχει ΣΙΓΟΥΡΑ περισσοτερες αρμονικες ΚΑΙ πιο πριμο ηχο απο την εμπερορ..

 

ΟΚ το ξερω,περισσοτερο επηρρεαζει αν ειναι μονο η διπλο το δερμα ή πχ με δακτυλιο. Αλλα εγω αναφερθηκα στην ΙΔΙΑ μεμβρανη σε clear και coated. Οπου βεβαια οι διαφορες ειναι μεν μικρες αλλα νομιζω οτι σε γενικες γραμμες ειναι αυτα που εγραψα.

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ το ξερω,περισσοτερο επηρρεαζει αν ειναι μονο η διπλο το δερμα ή πχ με δακτυλιο. Αλλα εγω αναφερθηκα στην ΙΔΙΑ μεμβρανη σε clear και coated. Οπου βεβαια οι διαφορες ειναι μεν μικρες αλλα νομιζω οτι σε γενικες γραμμες ειναι αυτα που εγραψα.

 

προσεξε ομως τι γινεται...κανενας δεν χρησιμοποιει μονη/διαφανη μεμβρανη για μπατερ σαιντ...!αλλα ακομα και αν συγκρινουμε coated ambassador vs. coated emperor η σε evans g1 coated vs g2 coated οι μονες θα ειναι πιο πριμες και θαχουν ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ αρμονικες απο τις διπλες...οι διπλες ειναι πιο στεγνες,στανταρ....για αυτο και οι περισσοτεροι τζαζ ντραμερ προτιμουν μονες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσεξε ομως τι γινεται...κανενας δεν χρησιμοποιει μονη/διαφανη μεμβρανη για μπατερ σαιντ...!

συγγνώμη ... εγώ χρησιμοποιώ G1 clear και έχω έναν πολύ μελωδικό και γεμάτο αρμονικές, ήχο
αλλα ακομα και αν συγκρινουμε coated ambassador vs. coated emperor η σε evans g1 coated vs g2 coated οι μονες θα ειναι πιο πριμες και θαχουν ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ αρμονικες απο τις διπλες...
Πιστεύω οτι ισχύει το αντίστροφο.Οι διπλές μεμβράνες κόβουν αρμονικές και έχουν μικρότερη δόνηση

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου