Προς το περιεχόμενο

Ποιό είναι το standard πάχος χορδών μπάσου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ξεκαθαρίσω κάτι: δεν είμαι μπασίστας, κιθαρίστας είμαι! Απλά τυχαίνει σ'ένα group να παίζω μ'ένα δανεικό μπάσο και το παιδί που το είχε δεν θυμάται τι πάχος χορδών έχει βάλει. Οπότε υποθέτω (κι ελπίζω) ότι έχει βάλει το πιο '''συνηθισμένο'''.

 

Και ήρθε η ώρα ν'αλλάξω χορδές...

 

Οπότε, όπως εμείς οι κιθαρίστες έχουμε σαν πιο standard πάχος τις 9άρες, έτσι κι οι μπασίστες δεν έχουν κάποιο standard πάχος. Ποιος ξέρει ποιο είναι αυτο;

 

Μήπως είναι αυτό; 045-065-085-105

 

Επίσης, μπορείτε να μου πείτε ποια είναι η διαφορά μεταξύ Roundwound, flatwound, short scale, medium scale και long scale;

 

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα μπάσα φεύγουν από το εργοστάσιο με 45-105 ή 45-100

 

Roundwound έιναι κανονικές τυλιχτές χορδές.

 

Flatwound είναι οι τυλιχτές χορδές με flat σύρμα! Χρησημοποιούνται περισσότερο για ποιο μουντό ήχο με περισσότερα μπάσα και σε άταστα

 

Short Scale, medium και long είναι ο τύπος του μπράτσου! Τα "κανονικά" μπάσα έχουν long scale!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks ρε guys (και ιδιαίτερα flea), με σώσατε. Και μία τελευταία ερώτηση, αν και το θέμα είναι τελείως υποκειμενικό: Το μπάσο είναι ένα Vintage (δεν έχω ιδέα για το μοντέλο) και παίζουμε hardcore. Έχετε καμιά πρόταση για χορδές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υπάρχουν καταστήματα στην Αθήνα με Pyramid? Αν και βλέπω τσιμπημένες τις 5χορδες :(

 

Δε μένω στην Αθήνα καρντιά μου :lol:

 

Αλλά πολύ σύντομα θα παραγγείλω μεγάλη ποσότητα από το thomann οπότε αν θέλεις πες μου να σου ρίξω ένα pm πριν το κάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σας φανεί λίγο αδαής ο προβληματισμός μου, αλλά δεν έχω ακουστά τις Pyramid και φοβάμαι να τις εμπιστευτώ...Έλεγα να πάρω κάτι από D'addario, Rotosound, Warwick ή GHS. Βασικά, μπορώ να πάρω 3 διαφορετικές μάρκες και να δω ποια μου κάθεται καλύτερα...

 

Απ'τις 4 που ανέφερα ποιες προτιμάτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ghs και rotosound που έχω δοκιμάσει, οι rotosound έχουν πολύ καλο και πριμαριστό ήχο στην αρχή αλλα γρήγορα χάνουν την σπιρτάδα τους. Οι ghs έχουν μια σταθερή απόδοση. Παίζουν και DR. Γιατι όχι DR?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου