Προς το περιεχόμενο

Pickups για high-gain


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας.

εχω μια κιθαρα απο mahogany, neck-thru κατασκευη, Flying V με rosewood ταστα και εναν engl screamer combo.

η κιθαρα ηρθε με 2 μαγνητες EMG 81. Το gain που βγαζω απο τον ενισχυτη ειναι αψογο. Πολλοι λενε οτι δν ειναι "αρκετος" για High gain καταστασεις αλλα εγω παιζω απο heavy μεχρι death.(δν ειπα blues/jazz κτλ γτ δν παιζω. αλλα και σε αυτους τους τομεις ειναι κουλ)

 

Τη κιθαρα την εχω 2μιση χρονια περιπου...και με επιασε η μανια να αλλαξω μαγνητες. Μια χαρα οι EMG αλλα θα τους προτιμουσα αν επαιζα πιο μοτερνους ηχους, π.χ. metalcore κτλ.

 

Αυτη τη φορα θελω εναν passive μαγνητη οπωσδηποτε!

 

Το θεμα το εχω ψαξει αρκετα αλλα απο τη στιγμη που δν εχω τη δυνατοτητα να τους ακουσω απο κοντα ειναι πιο δυσκολη η επιλογη.

 

Επισης απ'οσο βλεπω στο νετ, σε διαφορες σελιδες οι αποψεις απο ατομο σε ατομο διαφερουν, πολλες φορες σε μεγαλο βαθμο!

 

 

Αρχικα κοιταξα για Bareknuckles αλλα λογω τιμης, τους αφησα.

 

Ειμαι αναμεσα στις γνωστες εταιρειες...S.D. και DiMarzio...

 

 

μερικοι μαγνητες που εχω υπ'οψη

 

seymour duncan sh6(distortion)

 

dimarzio evolution

 

dimarzio x2n

 

dimarzio d-activator x.

 

Αυτοι για bridge, που με ενδιαφερει κ πιο πολυ.

 

Παιζω old school thrash/death...καμια γνωμη απο καποιον που εχει εμπειρια με τους συγκεκριμενους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

super distortion, super 3 & x2n βγαζει το τεστακι! χαχα

 

Ari, τον φοβαμαι λιγο τον invader. Εχω ακουσει και δει στο youtube που μερικοι εχουν προβληματακι με θορυβους....επισης δν με τρελαινει η χροια του! Θυμηζει κατα καποιο τροπο Dimebag του οποιου ο ηχος δν μ'αρεσει.

 

π.χ. μαρεσει ο ηχος που εχουν οι Obituary sτο cause of death, οι death στο HumaN, megadeth rust in peace, metallica ride the lightning Κτλ!

 

ευχαριστω για τις απαντησεις σας βεβαια!

 

θα ψαξω λιγο περισσοτερο τον invader!

 

Αρη νομιζω εσενα σε ειχα ρωτησει για sh-6 ή invader στο youtube! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχα, αυτο ηθελα να περιγραψω με μια λεξη. Πως μου κανει για πιο μοντερνος.

 

Ο X2n σε κατι βιντεακια που εχω δει μου αρεσει πολυ. Σε αλλα παλι οχι αλλα νταξ...μπορει ενας να χρησιμοποιει samick ενισχυτη κ αλλος Diezel!

 

Επισης πολλοι τον "κραζουν" το συγκεκριμενο μαγνητη για το Output του!

 

Για να περιγραψω καλυτερα τι θελω, να βγαζω "ζεστη" παραμορφωση, οσο μπορει να βοηθαει ο μαγνητης σε αυτο.

Επισης να μην εχει υπερβολικο treble...δυσκολη κατασταση!

 

:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δοκιμάζεις και τη μόντα των 18v μια και τους έχεις τους EMG; Δεν χάνεις τίποτα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την ξέρω την κιθάρα και τους χώρους της αλλά είσαι σίγουρος ότι δεν χωράει; Εγώ χωρούσα δυο 9v σε στρατ...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου