Προς το περιεχόμενο

Κατι ηξερα & δεν πηρα εισιτηρια για την Amy Winehouse


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οπως λεει και ο Τζιμης:

"Μην παιρνετε ναρκωτικα, δεν φτάνουν για όλους"

 

και ο θείος μου λέει:

"don't drink and drive, if you can smoke and fly"

 

αλλά ο ανιψιός μου λέει:

"don't drink and drive, if you can LSD and teleport"

 

ναι, ξερω:ωραία οικογένεια έχω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

..............................................

Τι εννοεις που κολλανε?και οι 2 θυματα των ναρκωτικων και του ποτου ητανε...

Ο μεν barrett εβγαινε να παιξει live και δεν ακουμπουσε την κιθαρα η επαιζε οτι νομιζε αυτος οτι πρεπει να παιξει....Οταν ηρθε το πληρωμα του χρονου κατεληξε να ειναι ενας χοντρος καραφλος κυριος που δεν τον αναγνωρισαν οι αλλοι floyd

Ο δε jaco ητανε μανιοκαταθληπτικος...οταν επαιζε με τους Weather report εμπλεξε και με ναρκωτικα και ποτο και βυθιστικε ακομη περισσοτερο στον εαυτο του και η συμπεριφορα του ηταν τουλαχιστον εριστικη προς τους αλλους συμπαικτες του...

ολη αυτη η συμπεριφορα οδηγησε στο θανατο του απο τον bouncer ενος μαγαζιου αφου δεν τον αφησε να μπει στο μαγαζι ο jaco εσπασε την πορτα του μαγαζιου...

Δηλαδη ειναι αναγκη καποιος να πεθανει απο overdose για να λεμε οτι ειναι θυμα των ναρκωτικων?ολα τα αλλα δεν μετρανε?

Αγαπητέ είσαι τουλάχιστον αστοιχείοτος στο θέμα Syd Barret!!! επειδή 'εχω κάνει και εργασία στη ψυχιατρική για το άτομο του, ήταν σχιζοφρενής... Και επειδή η σχιζοφρένια με την ιδιοφυία είναι πίο κοντά απόσο φαντάζεσαι, ο Syd ήταν μια σχιζοφρενής ιδιοφυία και λόγο αυτού οι φλόιντ απέκτησαν τον αυτό χαρακτηριστηκό τους ήχο...

Απο κεί και πέρα για το πώς κατέληξε... Έτσι συμβένει όταν οι άνθρωποι με ψυχικές νόσους μένουν μόνοι τους και χωρίς υποστήριξη. Επειδή τα έχω δεί απο κοντά λόγο της φύσης του επαγγέλματος που σπούδασα (Νοσηλευτής).

Καμία σχέση τα ναρκωτικά, ίσως να επιδείνοσαν την κατάσταση του αλλά ήταν αναπόφερκτη.

Έτσι για την ιστορία και για να ξέρουμε τι λέμε!

Και όταν δε ξέρουμε καλύτερα να μη μιλάμε  :) ιδικά για τόσο ΜΕΓΑΛΟΥΣ ανθρώπους.

Σόρρυ αν είμαι λίγο απότομος αλλα είμαι μεγάλος φάν και έχω ασχοληθεί πολύ με τη νόσο του...

Άκου χοντρός καραφλός κύριος που δε γνώριζαν οι φλόιντ!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ είσαι τουλάχιστον αστοιχείοτος στο θέμα Syd Barret!!! επειδή 'εχω κάνει και εργασία στη ψυχιατρική για το άτομο του, ήταν σχιζοφρενής... Και επειδή η σχιζοφρένια με την ιδιοφυία είναι πίο κοντά απόσο φαντάζεσαι, ο Syd ήταν μια σχιζοφρενής ιδιοφυία και λόγο αυτού οι φλόιντ απέκτησαν τον αυτό χαρακτηριστηκό τους ήχο...

Απο κεί και πέρα για το πώς κατέληξε... Έτσι συμβένει όταν οι άνθρωποι με ψυχικές νόσους μένουν μόνοι τους και χωρίς υποστήριξη. Επειδή τα έχω δεί απο κοντά λόγο της φύσης του επαγγέλματος που σπούδασα (Νοσηλευτής).

Καμία σχέση τα ναρκωτικά, ίσως να επιδείνοσαν την κατάσταση του αλλά ήταν αναπόφερκτη.

Έτσι για την ιστορία και για να ξέρουμε τι λέμε!

Και όταν δε ξέρουμε καλύτερα να μη μιλάμε  :) ιδικά για τόσο ΜΕΓΑΛΟΥΣ ανθρώπους.

Σόρρυ αν είμαι λίγο απότομος αλλα είμαι μεγάλος φάν και έχω ασχοληθεί πολύ με τη νόσο του...

Άκου χοντρός καραφλός κύριος που δε γνώριζαν οι φλόιντ!!!!!!!!!

Καταρχας μαθε να μιλας σωστα σε ενα φορουμ...εδω δεν ειναι μπαρ που παιζεις τα καφρομεταλ σου και εδω μιλας με μουσικους σπουδασμενους που οτι λενε το λενε επειδη ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ...Δεν ειπα οτι ο syd δεν ηταν σχιζοφρενης ειπα ομως οτι λογω και των ναρκωτικων κατεληξε σε ενα σημειο να μην τον αναγνωριζουν καν o wright και ο waters κατα την ηχογραφιση του wish you were here...μαλιστα προς τιμη του syd ειναι η σκηνη στο the wall με το ξυραφι με τον pink να ξυριζει τα φρυδια του...Κατι παρομοιο και ο Jaco(μανιοκαταθληπτικος)...Το οτι ηταν σχιζοφρενης εμενα δεν με ενδιαφερει...με ενδιαφερει οτι ο ενας(Jaco)αλλαξε ολο το ηλεκτρικο μπασο και ενας θεος ξερει τι αλλο θα μπορουσε να προσφερει ενω ο αλλος που ηταν εξισου ταλαντουχος εχει να επιδειξει δουλεια μονο απο το 67-70.......

 

 

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας μαθε να μιλας σωστα σε ενα φορουμ...εδω δεν ειναι μπαρ που παιζεις τα καφρομεταλ σου

 

Ίσα καλέ; Εσύ έμαθες να μιλάς σε φόρουμ; Από τη μια καλείς τον άλλο να μιλάει "σωστά" και στη συνέχεια τον χαρακτηρίζεις "υποτιμητικά" λες και τον ήξερες από χτες;

 

Επίσης το όλο θέμα ακροβατεί πολύ παράξενα και ελαφρά λέγονται απίστευτα πράγματα υπέρ ναρκωτικών. Θα συμφωνήσω με τις τοποθετήσεις του AndyC.

 

Κρίμα για την Amy. Το περίμενα δυστυχώς πως δεν θα τα κατάφερνε στη συναυλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσα καλέ; Εσύ έμαθες να μιλάς σε φόρουμ; Από τη μια καλείς τον άλλο να μιλάει "σωστά" που μια χαρά έγραψε και στη συνέχεια τον χαρακτηρίζεις "υποτιμητικά" λες και τον ήξερες από χτες;

Τωρα αυτο ειναι εποικοδομητικο?τι περιμενεις να κανω οταν καποιος απλα και μονο επειδη νομιζει οτι μπορει χαρακτηριζει εναν ανθρωπο για τον οποιο δεν γνωριζει τιποτα αστοιχειωτο...η μηπως πρεπει να κανουμε διαγωνισμο για τον Syd?Η μηπως και ο Barret δεν ηταν θυμα των ναρκωτικων και εγραψε αυτα που εγραψε λογω αυτων?τι αλλο θα γραφτει σ αυτο το thread?

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσα καλέ; Εσύ έμαθες να μιλάς σε φόρουμ

Το ξερεις οτι αυτο ειναι αλυσιδα και μπορω να πω ακριβως το ιδιο και σε σενα ετσι?

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα αυτο ειναι εποικοδομητικο?τι περιμενεις να κανω οταν καποιος απλα και μονο επειδη νομιζει οτι μπορει χαρακτηριζει εναν ανθρωπο για τον οποιο δεν γνωριζει τιποτα αστοιχειωτο...η μηπως πρεπει να κανουμε διαγωνισμο για τον Syd?Η μηπως και ο Barret δεν ηταν θυμα των ναρκωτικων και εγραψε αυτα που εγραψε λογω αυτων?τι αλλο θα γραφτει σ αυτο το thread?

Ή μήπως να γράφουμε πιο ευγενικά γενικά και ότι έχουμε να πούμε να το στηρίζουμε και κάπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περι Floyd, ενα εχω να πω ή μαλλον, οχι εγω, ο Waters.

Ο ιδιος, εχει πει σε συνεντευξη σε dvd, οτι μe τον Barrett παιζανε απλα κομματια (και ο ιδιος κανει στην καμερα ρυθμικα) λα-λα-λα, λα-λα-λα...

Σαφως αναγνωριζει (και αναγνωριζεται η προσφορα του γενικως) οταν ηταν μελος της μπαντας, αλλα και ο ιδιος σημειωνει πως μετα το πηγαν αλλου.

Αυτο φαινεται και απο την πορεια που ειχαν οι Floyd και το τι εγραψε ο Barret ως προσωπικους δισκους.

Και απο θεμα μουσικης, αλλα κυριως απο θεμα στιχων.

 

Εδω υπαρχουν δυο περιπτωσεις.

1ον, ο μουσικος ο οποιος δεν μπορει να παραδεχτει οτι ειναι περιορισμενος, (για οποιοδνηποτε λογο) και αποδιδει τις εμπνευσεις των ινδαλματων του σε αλλους παραγοντες

και

2ον, ο ακροατης, που δεν μπορει να δεχτει, πως τα ινδαλματα του ηταν περιορισμενης δυναμικης.

 

Απλα κανουμε το λαθος να κρινουμε και να συγκρινουμε το καποτε και τι συνεβαινε τοτε, με δεδομενα της εποχης μας και το τι και γιατι συμβαινει τωρα...

Για να αρχισουμε να καταλαβαινουμε τι και πως και γιατι, υπαρχει μια κουβεντα και την εχει πει ο Daltrey στο Top Gear.

Then, they didn't know (οι εταιρειες κλπ) what they were doing, they didn't know what we were doing, but they didn't know, that we didn't know what we were doing...

So, we could do anything!

 

Αυτο ευθυνεται για πολλα που ακουμε απο δισκους του καποτε και οχι σημερινους.

Οσο μπερδεμενο ακουγεται, τοσο απλο ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

offtopic p.s. ρε παιδιά τη groove βγάζει η μπάντα της , απίστευτο!!!

 

Ενταξει αν δεν εβγαζε groove & η μπαντα της Amy Winehouse ποια θα εβγαζε?Η μπαντα του Μπαμπη του Σουγια? ;D

 

Κατα τα αλλα νομιζω οτι η συζητηση για το αν ειναι...καλα ή κακα τα ναρκωτικα για αυτον που τα παιρνει (ειτε ειναι καλλιτεχνης ,ειτε ειναι γιάπης,ειτε ειναι ρεμαλι της κοινωνιας) εχει κλεισει εδω και ΠΟΛΛΑ χρονια...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου