Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΣΟΧΗ σε πτώσεις τάσης και διακοπές ρεύματος!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σίγουρα θα έχει πρόβλημα αλλά για ηχογράφηση κάνει,παρόλα αυτά πρός το παρόν το χρησιμοποιώ ώς Midi keyboard και παίζω άλλο συνθ με αυτά τα πλήκτρα και είναι σκέτο λουκούμι το κλαβιέ του Μ1...δηλαδή ακόμα δεν μπορώ να το χωνέψω το πόσο τέλεια αίσθηση έχει...απίστευτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα περισσότερα απ'τα προβλήματα που αναφέρατε λύνονται απλά με τη χρήση ενός

και μόνον ups. Ποτέ μην περιμένεις απο το ups όμως, όπως πολύ σωστά

προαναφέρθηκε, να σου λύσει το πρόβλημα του καύσωνα ή της εν γένει ηλιθιότητας

που κουβαλάς (αν έχεις ακριβό εξοπλισμό που τον έχεις ανάγκη και δεν έχεις κάποιου

είδους προστασία ή απλά μια καλή ηλεκτρική εγκατάσταση τότε φίλε...)

Μέ ένα in-line των 1000va έπαιζα ασταμάτητα για δυο ώρες περίπου σε διακοπή της

γαμωΔΕΗ χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Ευτυχώς τότε δεν είχε καύσωνα, δυστυχώς

έχει εδώ και 4 μέρες.

 

Καλό καύσωνα...

 

καλό καλοκαίρι ήθελα να πω...η ζέστη βλέπεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέ ένα in-line των 1000va έπαιζα ασταμάτητα για δυο ώρες περίπου...

Κοψε κατι... ::)

Αυτη η αυτονομια που γραφεις δεν παιζει με τιποτα, σου βαζω ΜΑΧ 15 λεπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοψε κατι... ::)

Αυτη η αυτονομια που γραφεις δεν παιζει με τιποτα, σου βαζω ΜΑΧ 15 λεπτα.

 

Η nominal κατανάλωση του οργάνου είναι 25w (pc3x) δεν την έχω μετρήσει (ακόμα)

ο ίδιος, η τιμή είναι παρμένη από το μάνουαλ. Ότι άλλο έχω συνδεδεμένο στο ups ήταν

κλειστό και έπαιζα με τα ακουστικά μου (σε αρκετά υψηλή ένταση-άσχετο q(: ) το pc3

έχει χρονόμετρο το οποίο το ενεργοποίησα 1 λεπτό αφού ξεκίνησε η διακοπή ρεύματος.

Όταν ξανάρθε το ρεύμα του δικτύου και γύρισε το ups σε αυτό, το χρονόμετρο έλεγε 1:54.

Τώρα θα μου πεις και για πιο λόγο να παίζεις με διακοπή ρεύματος.

Γιατί υπήρχε ανάγκη να μελετήσω κάτι και να το μάθω σε μερικές μέρες, υπήρχε ανάγκη

δηλαδή γαμώ τη ΔΕΗ πρώτον και δεύτερον ήταν μια υπέροχη ευκαιρία να τεστάρω το

ups.

Απορώ με τη σιγουριά κάποιων ανθρώπων στο ίντερνετ...

δε γαμείς όμως, ίντερνετια και κουρμπέτια όλα είναι ψέμα.

Ά και για να μην το ξεχάσω.

 

Δεν κόβω τίποτα. 8) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απαντηση μου ηταν συμφωνα με την μακροχρονη εμπειρια μου πανω στα UPS, σκεφτομενος οτι ενα UPS ειναι τις περισσοτερες φορες "φορτωμενο" με μηχανηματα.

Τωρα, αν καποιοι αγοραζουν 1000ρι UPS για να συνδεσουν πανω την ηλεκτρικη τους...φυσαρμονικα, ειναι αλλο θεμα...pfeif.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απαντηση μου ηταν συμφωνα με την μακροχρονη εμπειρια μου πανω στα UPS, σκεφτομενος οτι ενα UPS ειναι τις περισσοτερες φορες "φορτωμενο" με μηχανηματα.

Τωρα, αν καποιοι αγοραζουν 1000ρι UPS για να συνδεσουν πανω την ηλεκτρικη τους...φυσαρμονικα, ειναι αλλο θεμα...pfeif.gif

 

Δεν θέλω να αμφισβητήσω την μακρόχρονη εμπειρία σου αλλά παρ'όλ'αυτά

το max στο τέταρτο δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχο δεδομένου οτι δεν ανέφερα

πουθενά ότι είχα ταυτόχρονα εν ενεργεία μαζί με την ηλεκτρικη μου...φυσαρμονικα  :o

το pc ,το audio interface, τα μικρόφωνα, τις κιθάρες, τα monitor, τις οθόνες κτλ

φυσαρμονάκια.  ::)

Είμαι σίγουρος ότι συνδέεις στο δικό σου (το οποίο πρέπει να είναι ακόμη

μεγαλύτερο απο το δικό μου) πιο σπουδαία πράγματα. Σίγουρος όμως.

Έχω μακρόχρονη εμπειρία σ' αυτά σου λέω. :P

 

Μη στραβώνεις στο internet μιλάς...πλάκα δεν έχει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...το max στο τέταρτο δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχο δεδομένου οτι δεν ανέφερα

πουθενά ότι είχα ταυτόχρονα εν ενεργεία μαζί με την ηλεκτρικη μου...φυσαρμονικα  :o

το pc ,το audio interface, τα μικρόφωνα, τις κιθάρες, τα monitor, τις οθόνες κτλ

φυσαρμονάκια.

Εσυ δεν το ανεφερες αλλα εγω το σκεφτηκα. Οταν καποιος ακουει UPS 1000ρι και 2 ωρες αυτονομια μπαταριας, η πρωτη αντιδραση ειναι να πει "αδυνατον", σκεφτομενος λογικα ενα φορτωμενο UPS με μηχανηματα αναλογα της ισχης του UPS, και ξεροντας επισης οτι τα περισσοτερα UPS ειναι κυριως φτιαγμενα με αυτονομια μπαταριας για 10-20 λεπτα,

(για παραπανω χρονο παμε συνηθως σε γεννητριες ρευματος)

χρονος που γενικα θεωρειται νορμαλ για back up και κλεισιμο των Χ μηχανηματων.

 

Δεν σκεφτεται οτι καποιος εχει πανω σε ενα 1000ρι UPS μονο ενα οργανο που "καιει" το 1% της ισχης, ουτε οτι εχει 10 οργανα και εχει κλειστα τα 9 ουτε οτι εχει το UPS σε λειτουργια μπαταριας...μονο του και μετραει τον χρονο (εκει να δεις αυτονομια... :P)

 

Οποτε η αντιδραση/απαντηση μου ηταν λογικη. 8)

 

Μη στραβώνεις στο internet μιλάς...

Και επειδη μιλαω στο Internet τι σημαινει αυτο?

Το Internet ειναι ενα ακομα μεσο επικοινωνιας μεταξυ των ανθρωπων, και η επικοινωνια μεταξυ ανθρωπων εχει τα ups & downs της, εντασεις και συναισθηματα κλπ. Το Internet ειναι πολυ πιο "real" απ'οτι ισως νομιζεις και καλο θα ηταν να μη το αντιμετωπιζεις (μονο) σαν πλακα41a73a4088c7c3c13b4d6ff7061065f6.gif

 

Καλημερα 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σκεφτεται οτι καποιος εχει πανω σε ενα 1000ρι UPS μονο ενα οργανο που "καιει" το 1% της ισχης, ...

 

Αλήθεια; Αναρωτιέμαι γιατί. Δεν είναι ανάγκη κάποιος "να το έχει" για μια συσκευή (αν και συνηθίζεται

πχ να έχεις έναν server σε ένα ups και να θες καμιά ή μισή ώρα αυτονομία) αλλά μπορεί φαντάζομαι να

του επιτρέπεται να χρησιμοποιεί απο καμιά φορά και μόνο μια ανά πάσα στιγμή συσκευή στο ups του έτσι

δεν είναι; 

 

Οποτε η αντιδραση/απαντηση μου ηταν λογικη. 8)

 

Εκλογικευμένη ταιριάζει περισσότερο.  ;)

 

Και επειδη μιλαω στο Internet τι σημαινει αυτο?

Το Internet ειναι ενα ακομα μεσο επικοινωνιας μεταξυ των ανθρωπων, και η επικοινωνια μεταξυ ανθρωπων εχει τα ups & downs της, εντασεις και συναισθηματα κλπ. Το Internet ειναι πολυ πιο "real" απ'οτι ισως νομιζεις και καλο θα ηταν να μη το αντιμετωπιζεις (μονο) σαν πλακα41a73a4088c7c3c13b4d6ff7061065f6.gif

 

Καλημερα 8)

 

Πολύ πλάκα λέμε...μην το παίρνεις (στα), αλλά το λέω, σοβαρά.

Internet is internet όπως λέμε life is life κατά τη μη ταπεινή μου γνώμη. (:

 

Καλή σας ημέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη προσοχή αυτές τις μέρες στις ηλεκτρονικές συσκευές γενικής χρήσης από πτώσεις τάσεως και διακοπές ρεύματος της ΔΕΗ.

 

Ειδικότερα σε ευαίσθητες ηλεκτρονικές συσκευές όπως synth, sampler, monitors, κονσόλες γενικά οτιδήποτε διαπερνάει ρεύμα και μπαίνει στη πρίζα και δεν το έχετε σε ups με χρονοκαθυστέρηση ή.... με backup γεννήτρια στην ταράτσα/ισόγειο κτλ

 

 

Αν γίνει διακοπή ρεύματος πάνω στην ανανέωση λειτουργικού μπορεί να γίνει ανεπανόρθωτη ζημιά στο software του οργάνου, μη αναστρέψιμη, οπότε ας το αποφύγουμε αυτές τις μέρες, εκτός αν είμαστε 100% σίγουροι.

 

Επίσης προσοχή από τις πτώσεις τάσεως γιατί μπορεί να καούν ασφάλειες, μετασxηματιστές κτλ

 

 

 

 

 

νομιζω πως οποια συσκευη δεν δουλευει στα 220v εχει μετασχιματιστει δλδη[εξωτερικο] δεν εχει προβλημα...οποιαδιποτε αυξομιωση στην ταση θα καψει αν ειναι πρωτα τον μετασχηματιστη πριν μπορεσει το ρευμα να φτασει στην συσκευη...

 

το πολυ πολυ περνεις εναν καινουριο

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου