Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΣΟΧΗ σε πτώσεις τάσης και διακοπές ρεύματος!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας συνάδελφοι.

Εκμεταλλευόμενος το θέμα ήθελα να ρωτήσω εσάς που δουλεύεται με UPS,τι να προσέξει κανείς όταν θέλει να πάρει ένα UPS. Προτείνετε μου κάποιες αξιόπιστες εταιρίες γιατί δεν έχω ιδέα από αυτά τα μηχανήματα. Ευχαριστώ πολύ και καλό καλοκαίρι! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια σας συνάδελφοι.

Εκμεταλλευόμενος το θέμα ήθελα να ρωτήσω εσάς που δουλεύεται με UPS,τι να προσέξει κανείς όταν θέλει να πάρει ένα UPS. Προτείνετε μου κάποιες αξιόπιστες εταιρίες γιατί δεν έχω ιδέα από αυτά τα μηχανήματα. Ευχαριστώ πολύ και καλό καλοκαίρι! ;D

 

Άνοιξε καλύτερα καινούριο θέμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να τσεκαρεις τι καταναλωση ρευματος εχουν τα synths και το lap σου σε Watt. Τα synths εχουν χαμηλη καταναλωση, το lap μας ενδιαφερει να δουμε πιο πολυ.

Υπαρχουν επισης online "UPS Power Requirement Calculators" που μπορουν να σε βοηθησουν.

 

Ριξε ενα ματι εδω:

http://alturl.com/cfas4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα για στασου. Ειπες laptop...Δεν νομιζω να χρειαζεσαι UPS για ενα laptop, υποτιθεται οτι σε διακοπη ρευματος το laptop θα συνεχισει να δουλευει με τις μπαταριες του.

Εκτος κι αν η εναλλαγη απο το ρευμα στις μπαταριες ειναι τοσο αργη που μπορει να χασεις δεδομενα..?..

Αυτο δεν το ξερω, ποτε δεν ειχα laptop...cc3b70245ee780032e5a376a531b7d6e.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα για στασου. Ειπες laptop...Δεν νομιζω να χρειαζεσαι UPS για ενα laptop, υποτιθεται οτι σε διακοπη ρευματος το laptop θα συνεχισει να δουλευει με τις μπαταριες του.

Εκτος κι αν η εναλλαγη απο το ρευμα στις μπαταριες ειναι τοσο αργη που μπορει να χασεις δεδομενα..?..

Αυτο δεν το ξερω, ποτε δεν ειχα laptop...cc3b70245ee780032e5a376a531b7d6e.gif

 

H μπαταρία στο laptop λειτουργεί όμοια με ένα online ups συνδεμένο στο ντουλάπτοπ σου.

Δηλαδή δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος στην μετακίνηση απο [(φακιν ΔΕΗ)ac/battery>inverter]>m/b

(μηδενική καθυστέρηση απο το ρεύμα του δικτύου στη μπαταρία).

Αυτό είναι η μια περίπτωση όμως.

Η άλλη έχει μέσα διακυμάνσεις στο ρεύμα του (Ελληνικού) δικτύου,βυθίσεις,spikes και όλα τα λοιπά

καλούδια, να ναι καλά η φτού ΔΕΗ.

Εδώ λοιπόν ένα ups με avr θα ήταν μια καλή επένδυση.

 

Τα online υπ όψιν είναι ΛΙΓΟ ακριβά.

Και τα λαΙν ιντεράκτιβ καλά είναι (αρκεί να χουν AVR).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου