Προς το περιεχόμενο

Εάν ο Malmsteen ήταν μπουζουξής...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωπα βρε αγοραρε...γιατι μανουριασες ετσι;;;

 

Η λεξη ισοπεδωνεις εστιαζει στην αποψη σου οτι απλα ο malmsteen ειναι ενας δεινος εκτελεστης εκατονταδω νοτων το λεπτο...

Τελως παντων..δεν θεωρω σοβαρο το ζητημα για να αναπτυχθει και συζητηση υψιστης σημασιας...

Πολλη σημασια του εχει δωθει ηδη...

 

Καταρχάς δε μανούριασα... :wink:

 

(Πολλώ δε μάλλον από τη στιγμή που εντός ολίγων λεπτών θα έχω στα χέρια μου το ενοχοποιητικό βιντεάκι της Κροάτισσας...χεχεχε)

 

Κατά δεύτερον' date=' όσο σοβαρό είναι το τι θα γινόταν αν ο Malmsteen ήταν μπουζουκτζής, άλλο τόσο σοβαρό είναι να συζητήσουμε τι τελικά πρόσφερε στη Μουσική (και όχι απλώς στα εφηβικά macho πρότυπα των κιθαριστών). :wink:

 

Και για να προλάβω ανοησίες τύπου 'συναίσθημα ή τεχνική' από κάποιους, αυτή τη στιγμή ακούω το Super Colossal... εδώ μιλάμε όμως για [b']Μουσικό[/b] και μάλιστα με κάτι μπάλλες ναααα, όχι για 'καρατερίστα' με σύνδρομο βουλιμίας... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 146
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωπα βρε αγοραρε...γιατι μανουριασες ετσι;;;

 

Η λεξη ισοπεδωνεις εστιαζει στην αποψη σου οτι απλα ο malmsteen ειναι ενας δεινος εκτελεστης εκατονταδω νοτων το λεπτο...

Τελως παντων..δεν θεωρω σοβαρο το ζητημα για να αναπτυχθει και συζητηση υψιστης σημασιας...

Πολλη σημασια του εχει δωθει ηδη...

 

Καταρχάς δε μανούριασα... :wink:

 

(Πολλώ δε μάλλον από τη στιγμή που εντός ολίγων λεπτών θα έχω στα χέρια μου το ενοχοποιητικό βιντεάκι της Κροάτισσας...χεχεχε)

 

Κατά δεύτερον' date=' όσο σοβαρό είναι το τι θα γινόταν αν ο Malmsteen ήταν μπουζουκτζής, άλλο τόσο σοβαρό είναι να συζητήσουμε τι τελικά πρόσφερε στη Μουσική (και όχι απλώς στα εφηβικά macho πρότυπα των κιθαριστών). :wink:

 

Και για να προλάβω ανοησίες τύπου 'συναίσθημα ή τεχνική' από κάποιους, αυτή τη στιγμή ακούω το [b']Super Colossal[/b]... εδώ μιλάμε όμως για Μουσικό και μάλιστα με κάτι μπάλλες ναααα, όχι για 'καρατερίστα' με σύνδρομο βουλιμίας... :P

 

Σου αρεσε ;το θεωρεις ανταξιο του;Σε σχεση με τα προηγουμενα εννοω παντα.... :!:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου αρεσε ;το θεωρεις ανταξιο του;Σε σχεση με τα προηγουμενα εννοω παντα.... :!:

 

Σε σχέση με ποια προηγούμενα; Καλύτερο από κάποια σίγουρα. Σε γενικές γραμμές είναι αξιόλογο άλμπουμ, η παραγωγή γενικά δε με άφησε ενθουσιασμένο... :?

 

Να σου πω, το βλέπω σαν ένα 'ενδιάμεσο στάδιο' κατά κάποιο τρόπο... ελπίζω να επεκτείνει τις μουσικές του αναζητήσεις περισσότερο στο επόμενο. Είναι και μεγάλο παιδί πια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτον δεν καταλαβαινω γιατι τονιζεις ( κατα τα λεγομενα σου) γεγονος οτι εισαι αταλαντος κτλ.

δευτερον αν νομιζεις οτι αυτα που παιζει ο κυριος εν λογο ειναι ασκησεις τοτε μαλλον δεν εχεις ακουσει η προσεξει αρκετα το παιξιμο του.

Τωρα για τον παραλληρισμο cobain και μουσικης( τραγουδι) δεν θα κανω σχολιο γιατι θα ξεσπασει θυελλα :lol:

Για το αν ο malmsteen ειναι ταλενταρα δεν υπαρχει θεμα ' date=' ειναι κατι το οποιο δεν παιρνει συζητηση. Αν δε σου αρεσει η μουσικη του αυτο ειναι σεβαστο, παντος απο αποψη εκτελεστικη ο ανθρωπος ειναι κορυφη . Αν δεν εχεις τα αυτια να το ακουσεις και την αντιληψη να το καταλαβεις αυτο ειναι αλλο θεμα .[/quote']

 

Δεν ήταν καθόλου ευγενικό αυτό το τελευταίο.....

 

Κάποτε, τον άκουγα τον εν λόγω κύριο με προσοχή και αμέριστο ενδιαφέρον. Οπως προσέχω οποιοδήποτε υποπροϊόν της ρόκ τα τελευταία χρόνια. Απλά ποτέ δεν μου έγινε εμμονή αυτή η ποζεράδικη εμμονή της βιτρίνας. Η οποία τελικά αποδείχθηκε πως δεν μπορούσε να επιζήσει γιατί απλούστατα στερείται ουσίας. Οπου ουσία είναι η μαγκιά του τραγουδιού.

Βλέπεις κοτσαδοράκο μου, που ειλικρινά σε εκτιμώ, ακόμη και παίκτες ίδιας αν όχι καλύτερης τεχνική κατάρτισης όπως ο Petrucci, κάπου κάπου γράφουν και τραγουδάρες με την πανέμορφη, απλή pop αισθητική που αγγίζει όλο τον κόσμο, κι αυτό είναι για μένα τοοοοοσο σημαντικό ... :roll:

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το αν ο malmsteen ειναι ταλενταρα δεν υπαρχει θεμα ' date=' ειναι κατι το οποιο δεν παιρνει συζητηση. Αν δε σου αρεσει η μουσικη του αυτο ειναι σεβαστο, παντος απο αποψη εκτελεστικη ο ανθρωπος ειναι κορυφη . Αν δεν εχεις τα αυτια να το ακουσεις και την αντιληψη να το καταλαβεις αυτο ειναι αλλο θεμα .[/quote']

 

Νομίζω ότι αυτοαναιρείσαι με την παραπάνω υπόθεση...

 

Ο Malmsteen είναι ταλεντάρα σε τι; Στην εκτέλεση; Δηλαδή είναι ένας άρτιος εκτελεστής; Και τι τον κάνει τότε διαφορετικό από μερικές δεκάδες βιολιστές που ξέρω και παίζουν σε μεγάλες ορχήστρες; Και που δεν τους ξέρει ούτε η μάνα τους;

 

Γιατί αν παίζεις βιολί από τα 4, σταθερά 4-5 ώρες την ημέρα, και λωβοτομημένος μπαμπουίνος με βαριά νοητική υστέρηση να είσαι, δεν μπορεί, στα 20 κάτι θα λες από τεχνική. :wink:

 

Το θέμα είναι αυτά που παίζει και αν θέλεις η συνολική συνθετική προσφορά του αρκούν για να τον χαρακτηρίσουν ταλέντο;; (συνολικά).

 

Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός και να μην το εκλάβεις σαν απόπειρα δυσφήμισης του ειδώλου σου... :wink:

 

κανεις μεγαλο λαθος, δεν αυτοαναιρουμαι. Εξηγησα ,αν δεν σου αρεσει η μουσικη του ειναι ενα θεμα , αλλα να τον αμφισβητεις ως instrumentalist

οργανοπαιχτη δηλαδη δεν μπορεις.

 

Το να ειναι καποιος εκτελεστης φιλτατε δεν περιοριζεται μονο στο ποσες νοτες παιζει , αλλα σε αμετρητες παραμετρους οπως , ο χρονος του , η αυτοσχεδιαστικη του ικανοτητα , η δεξιοτεχνια , το phrasing το feel, η ενεργεια κλπ. αν τον αμφισβητεις σε αυτα τοτε παω πασο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια δεν βγαινει ακρη..τζαμπα ...μαλωνουμε,αφου ο καθενας οτι ακουει το ακουει με την δικια του αντιληψη..υπαρχει περιπτωση πχ να μου αλλαξει γνωμη(παραδειγμα λεω),ο abraxas ή ο silot?οχι οπως και εγω δεν μπορω να τους αλλαξω την δικια τους γνωμη για τον malmsteen...

δεν χρειαζεται να αρπαζομαστε :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήταν καθόλου ευγενικό αυτό το τελευταίο.....

 

Κάποτε, τον άκουγα τον εν λόγω κύριο με προσοχή και αμέριστο ενδιαφέρον. Οπως προσέχω οποιοδήποτε υποπροϊόν της ρόκ τα τελευταία χρόνια. Απλά ποτέ δεν μου έγινε εμμονή αυτή η ποζεράδικη εμμονή της βιτρίνας. Η οποία τελικά αποδείχθηκε πως δεν μπορούσε να επιζήσει γιατί απλούστατα στερείται ουσίας. Οπου ουσία είναι η μαγκιά του τραγουδιού.

Βλέπεις κοτσαδοράκο μου, που ειλικρινά σε εκτιμώ, ακόμη και παίκτες ίδιας αν όχι καλύτερης τεχνική κατάρτισης όπως ο Petrucci, κάπου κάπου γράφουν και τραγουδάρες με την πανέμορφη, απλή pop αισθητική που αγγίζει όλο τον κόσμο, κι αυτό είναι για μένα τοοοοοσο σημαντικό ... :roll:

 

Σε καμια περιπτωση δεν ηθελα να σε προσβαλω. sorry

 

to θεμα μουσικης επαναλαμβανω ειναι υποκειμενικο , αν δεν σου αρεσει η μουσικη του σε καταλαβαινω, και εμενα πολλα πραγματα δεν μου αρεσουν απτη δισκογραφια του, αλλα σε πολλα αλλα δινει ρεστα το παιξιμο του. Δεν θελω να μπω σε λεπτομερειες γιατι ειναι κουραστικο , ετσι κιαλλιος αυτη ειναι απλα η ταπεινη μου γνωμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια δεν βγαινει ακρη..τζαμπα ...μαλωνουμε' date='αφου ο καθενας οτι ακουει το ακουει με την δικια του αντιληψη..υπαρχει περιπτωση πχ να μου αλλαξει γνωμη(παραδειγμα λεω),ο abraxas ή ο silot?οχι οπως και εγω δεν μπορω να τους αλλαξω την δικια τους γνωμη για τον malmsteen...

δεν χρειαζεται να αρπαζομαστε :wink:[/quote']

 

τακι με απογοητευεις, αλλα μου εχεις πει εσυ για τον yngwie. :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανεις μεγαλο λαθος' date=' δεν αυτοαναιρουμαι. Εξηγησα ,αν δεν σου αρεσει η μουσικη του ειναι ενα θεμα , αλλα να τον αμφισβητεις ως instrumentalist

οργανοπαιχτη δηλαδη δεν μπορεις.

 

Το να ειναι καποιος εκτελεστης φιλτατε δεν περιοριζεται μονο στο ποσες νοτες παιζει , αλλα σε αμετρητες παραμετρους οπως , ο χρονος του , η αυτοσχεδιαστικη του ικανοτητα , η δεξιοτεχνια , το phrasing το feel, η ενεργεια κλπ. αν τον αμφισβητεις σε αυτα τοτε παω πασο.[/quote']

 

Καταρχάς είναι... 'μεγάλο λάθος' (τακτικής) :D να ξεκινάς μια απάντηση επισημαίνοντας στον συνομιλητή σου ότι... 'κάνει μεγάλο λάθος' :lol: :lol:

 

Αλλά εντάξει δε θα μαλώσουμε κιόλας. :wink:

 

Σου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι αγνοώ τις παραμέτρους που αναφέρεις; Την ταχύτητα (νότες/λεπτό) την ανέφερα ενδεικτικά...

 

Αλλά σου διέφυγε το περιεχόμενο της τοποθέτησής μου, γι'αυτό ίσως δε μου απάντησες επί της ουσίας.

 

Δεν αμφισβητώ την τεχνική κατάρτιση/ικανότητα/ταλέντο του χοντρούλη (ο οποίος είπα ήδη ότι μου είναι συμπαθής, κατά τα άλλα :wink: ). Όπως δεν αμφισβητείται η ίδιου επιπέδου ικανότητα χιλιάδων μουσικών ανά την υφήλιο. Αναφέρθηκα ήδη σε βιολιστές, θες να πάμε και σε παίκτες παραδοσιακής μουσικής να χαθεί η μπάλλα;

 

Ο Τόλης σου έδωσε τη σωστή απάντηση νομίζω, σχετικά με τον Petrucci... να προσθέσω τον Gilbert. Τελικά δηλαδή θα μείνουμε στο 'τσίρκο'; Πόσο καλή 'μηχανή' είναι κάποιος;

 

Για μένα ο Malmsteen είναι αυτό που είπα παραπάνω: 'καρατερίστας' όπως λένε στο θέατρο τους ηθοποιούς που είναι ιδανικοί σε έναν τύπο ρόλου. Και δυστυχώς το ιδίωμά του δεν έχει το βάθος και την αίγλη της παράδοσης που έχει ας πούμε το blues (γιατί τότε και ο SRV καρατερίστας είναι... :wink: ...αλλά...). Επηρρέασε πολλούς ίσως πέτυχαν και περισσότερα, μουσικά, απ'ότι αυτός.

 

@Takis

 

Δεν είναι σωστό να λες ότι είναι αδύνατο κάποιος να αλλάξει γνώμη... τότε ο διάλογος είναι μάταιος και γιατί να συμμετέχουμε και σε fora και να ανταλλάσσουμε απόψεις... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα ο Malmsteen είναι αυτό που είπα παραπάνω: 'καρατερίστας' όπως λένε στο θέατρο τους ηθοποιούς που είναι ιδανικοί σε έναν τύπο ρόλου.

 

Πολύ σωστή παρατήρηση. Θα συμπλήρωνα ότι οι περισσότεροι από τους φερόμενους ως "καρατερίστες" δεν είναι ιδανικοί σε ένα τύπο ρόλου αλλά παντελώς ανίκανοι να παίξουν οποιονδήποτε άλλο ρόλο. Θυμηθείτε τον Τσαρλς Μπρόνσον, ο οποίος όσο καθάριζε τους κακούς... οκ... αλλά όταν προσπαθούσε να δείξει ότι κάτι τον είχε συγκινήσει σε πιάνανε τα γέλια.

 

Ο Malmsteen είναι αντίστοιχη περίπτωση : παίζει μουσική γι' αυτούς που τους αρέσουν τα πυροτεχνήματα - το οποίο βέβαια είναι ένα ταλέντο, αλλά όχι κάτι που έχει διάρκεια ή καμιά ιδιαίτερη ουσία.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου