Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για ακριβό λαμπάτο ενισχυτή!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δες (έτσι για δοκιμή μόνο) τον μεταχειρισμένο Rectifier. (ούτε εγώ γνωρίζω τον πωλητή)

 

Απλά και μόνο για να μην το μετανοιώσεις αργότερα.

Έχε υπ'όψιν σου όμως ότι οι MESA είναι δύσκολοι να βγάλεις ήχο αν δεν έχεις καταλάβει λίγο πώς δουλέυει, αλλά όταν μάθεις θα σε ανταμοίψει.

 

Δε μου κάνει εντύπωση που σε μισή ώρα ο DC σου φάνηκε μάπα, έχει άλλο προσανατολισμό από αυτό που ψάχνεις βέβαια, αλλά μάλλον δεν ήσουν με κάποιον να ξέρει να τον ρυθμίζει (ή να ενδιαφερθεί να σε βοηθήσει έστω)

 

Από τους άλλους ενισχυτές εγώ ξέρω μόνο τον Powerball (version I), καλός είναι, έχει επιλογές και όγκο και καφρίλα αλλά προσωπικά δε με ξετρελαίνει... βεβαίως γούστα είναι αυτά.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DS-5 δεν υπάρχει, προφανώς εννοείς DC-5.

Ότι χειρότερο? ???. Είσαι σίγουρος?

 

 

Οι mesa όπως είπε και άλλος φίλος πιο πριν δεν είναι ενισχυτές plug n play θέλουν ειλικρινά ή να έχεις ασχοληθεί καιρό με το πως ''παίζει'' το eq τους η να διαβάσεις το manual. Αν προηγηθούν αυτά τότε ο ήχος δεν πρόκειται να σε απογοητεύσει με τίποτα. Είναι οι μόνοι ενισχυτές που τους προτείνω με κλειστά μάτια για όλα τα είδη μουσικής.

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον μετα απο ενα τηλ. σε ένα φιλο μου..  Σήμερα κιόλας  ;D άκουσα τον Framus Cobra με μια καμπίνα Marshall 1960A 4x12 με celestion g12t-75.. πειραματίστηκα μαζί του για αρκετη ωρα σε διαφορες εντάσεις.. Μπορώ να πω πως δεν με ενθουσίασε οσο φανταζόμουν πριν τη δοκιμη..  :-\

 

Λίγα λόγια για τις εντυπώσεις που μου άφησε...

Τρομερό καθαρό κανάλι!! Το καλύτερο που έχω ακουσει σε ενισχυτή!!!!  ;D

γεμάτο πεντακάθαρο χωρίς να βρομίζει με gain στο τερμα! Και τρομερόσκάσιμο στον split-αριμενο EMG!

 

Το Crunch κανάλι μου αρεσε και στις 2 θέσεις του Notch switch ΑΛΛΑ μονο με το gain σχεδόν στο τέρμα του.. πολύ ογκος γενικα με πολλα μπασα και πρίμα!! ομως συγκριτικά με τον JSX που το ίδιο πραγμα το έκανε με το gain να είναι στη μέση!

 

Το lead κανάλι δεεεν.... σαν να του έλειπε το γκαζι ενα πραμα..   δεν έφευγε το χερι..   :-\

 

Εντομεταξύ θελει ενταση πρόβας - live για να αποδώσει αυτο το θυρίο!! τουλάχιστον στα hi gain κανάλια του! Νομιζω οτι δεν θα έδεινα με τίποτα 1800 ευρω για τον συγκεκριμένο ενισχυτή πάντος!!

Ερώτιση!! μήπως ήθελε άλλη καμπινα με V30 για να αποδωσει καλυτερα η ενα tube screamer μπροστά??   λεω εγω τωρα....  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαμάτος θα έλεγα? ξερεις που μπωρώ να τον ακουσω και απο κοντά?

 

Ξεχασα να πω πριν οτι το παλικαρι που ειχε τον cobra μου είπε οτι μιάζει αρκετά στον Mesa dual rectifier αλλα είναι λιγο ποιό μοντέρνος.. ισχύει κατι τετοιο??? ::)

Ξαναλέω οτι δεν εχω ακουσει απο κοντά ποτέ Mesa Boogie dual rectifier αλλα θα το κάνω na μου φύγει η απορία! Για να το λέτε ολοι κατι θα ξέρετε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορα τον ακουσα και τον επαιξα τον cobra, με την καμπινα του,

δεν θυμαμαι πια ηχεια εχει παντως V 30 δεν εχει και δεν του κανουν απο οτι εχει συζητηθει.

μου ειχε αρεσει ηταν η αληθεια αλλα δεν τον αγορασα κιολας ;D

δοκιμασε οπωσδηποτε κανα rectifier, ειναι αλλη φαση, και engl φυσικα ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου