Προς το περιεχόμενο

Μπάσο Melody


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχει κανενας παλιος εδω μεσα?εχω ενα μπασO με το οποιο επαιζε ο θειος μου πριν 30 χρονια.Η μαρκα του ειναι melody.Kαποιος μου ειπε οτι στελνανε κομματια απο εξωτερικο σε ελληνες μαγαζατορες και εφτιαχναν ιδιοκατασκευες.Το μπασο πριν ενα χρονο τα πειραξα λιγο.το ετριψα,μικρινε λιγο αλλα και παλι ειναι τεραστιο σε σχεση με τα καινουργια.να φανταστειτε οτι ηταν 5 κιλα σε βαρος.οι μαγνητες του οπτικα ειναι χαλια αλλα ακουγονται.πως μπορω να τους ξαναδωσω ζωη?πρεπει να τους αλλαξω?και κατι αλλο,ψαχνω για χορδες που να μην χανουν τοσο γρηγορα τον μεταλικο τους ηχο και να μην σπανε γρηγορα.τις χορδες βεβαια που εχω τωρα τις εχω δυστυχως 5 χρονια.ακουγονται πολυ καλα αλλα πολυ μπασα.τοτε τις ειχα παρει 50 ¤

P>ΝΑ ΣΟΥ ΧΑΛΑΝΕ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ

ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΕΙΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στείλε μερικές φωτό να δούμε σε τι κατάσταση βρίσκεται και βασικά αν σε συμφέρει να το φτιάξεις! Αν και χλωμό το κόβω να σε συμφέρει, εκτός και αν υπάρχει υπομονή, χρήμα και συναισθηματική αξία... 8)

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα αν τις αφησεις αλλα 10 χρονια θα μπορει το μπασο να παιζει μονο του ρεγγε!! :lol:

 

πλακα μαλλον κανεις ετσι δεν ειναι???

 

αν εδωσες πριν απο 5 χρονια 50 ευρω για χορδες μπάσου καποιος σε κοροϊδεψε... 8O

 

γενικα πολυ δυσκολα θα σπασεις χορδες μπάσου,οι πιο bright χορδες μπασου που υπάρχουν ειναι οι GHS PROGRESSIVES

(Κοστιζουν περιπου $18-$20 στο αμερικανικο ebay)

 

 

οσον αφορα το μπασο προκειται για κλασσικη cheesy ιταλικη μαρκα των 60'ς (μη περιμενεις & πολλα δηλ.απο αποψη ηχου...)

 

 

http://www.fetishguitars.com/html/italiane/melody/index.html

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικα το εχω αλλαξει παρα πολυ.πριν λιγο το βρηκα εδω.

http://www.fetishguitars.com/html/italiane/melody/index70.html

Oπτικα το οργανο ειναι φανταστικο.το εχω βαψει με χρωμα νερου μπλε για να φαινονται τα νερα του ξυλου.Το ειχα παει στο ξυλουργιο που δουλευει ενας θειος μου.δεν ηξεραν και πολλα οι ανθρωποι απο οργανα αλλα δεν υπηρχαν καθ0λου λεφτα για τεχνιτη.Ηταστιερα απο πισω ειχε ανοιξει απο την υγρασια.ην εφτιαξαν αλλα οσο να ναι ηταν κακο.Θελω να κανω κατι με τα ηλεκτρικα του.Μονο που βλεπεις παντως ενα τετοιο οργανο σε πιανει μια αγαπη.Το εχω εδω και 10 χρονια και σκεφτομαι αντι να σκασω 500ε για καινουργιο να τα δωσω για αυτο καποια στιγμη

P>ΝΑ ΣΟΥ ΧΑΛΑΝΕ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ

ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΕΙΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι το Μ5000 τοτε προκειται για απομιμηση Fender Pressision οποτε οποιοσδηποτε replacement μαγνητης κυκλοφορει στο εμποριο θα σου κανει (οι Fender π.χ. κοστιζουν γυρω στα 50 ευρω)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι δυο μαγνητες ή ο ενας κοστιζει 50€ και που μπορω να βρω στην ελλαδα?Εχεται να προτινεται σετ χορδων μεχρι 15€.μην πειτε βαλε συρμα καλυτερα! Ξερω πως οτι πληρωνεις περνεις αλλα δεν παιζουν λεφτα.Αν εχει φερει κανενας απο εξωτερικο και θελει να ποθλησει,εγω ενδιαφερομαι

P>ΝΑ ΣΟΥ ΧΑΛΑΝΕ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ

ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΕΙΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ΜΟΥ θυμησες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Melody είναι όντως Ιταλικά όργανα (δεν γνώριζα αν κατασκευάζονταν το 60) Πάντως ΗΤΑΝ η πρώτη μου Ηλεκτρική κιθάρα το 1989!!! Αγοράστηκε από τον ΑΡΜΑΟ τότε στις 34.000 ΔΡΧ με δώρο 2 Watt ενισχυτή!!! :lol: :lol:

Ήταν βαμμένη κόκκινη στατοκάστερ (τι άλλο :lol: σχήμα) αλλά διέθετε 2 μαγνήτες μονούς έναν bridge και έναν neck! είχε το μπράτσο βαμμένο επίσης κόκκινο και ναι το μεγάλο Headstock των 70s!!!!!!!! την είχα 2 ΟΛΟΚΛΗΡΑ χρόνια ...... τόσο την άντεξα! ΔΕΝ Στεναχωρήθηκα καθόλου!!! που την πούλησα 20.000 ΔΡΧ το 1991 όταν πήρα την Squier Japan :lol: :lol:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου