Προς το περιεχόμενο

Σκουριά σε μετασχηματιστές λαμπάτου ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ωραιο πραμα!...

 

συμφωνω με την χρησιμοτητα της σκουριας, αλλα μεχρι ενος σημειου.

 

Αν ειχες Tung Oil θα μπορουσες να τριψεις το σασι και να περασεις ενα λεπτο film λαδιου.

Το συγκεκριμενο εχει την ιδιοτητα να προστατευει ακομα και μεταλλα. Ετσι δεν θα εχεις και devaluation του ενισχυτη σου.

 

Επισης βλεπω κατι αρχαιους ηλεκτρολυτικους εκει μεσα. Λογικα πρεπει να αλλαχτουν.

Οι πρασινωποι filmcaps (Astron, Ajax ή CD) αν ειναι υγειείς δεν εχουν να πανε πουθενα!...  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είναι σίγουρο αυτό για το tung oil;Κοίτα όπως το βλέπω το σασί θέλει σίγουρα τρίψιμο.Αν δεις τις φωτό έχει γίνει κρούστα η οποία αν δεν την συμμαζέψω θα επεκταθεί στο εσωτερικό του...μάλλον.

http://goo.gl/IBm5b

 

επειδή όμως είναι γαλβανιζέ αν το τρίψω και το αφήσω θα γίνει ακόμα χειρότερο.οπότε μάλλον είναι αναγκαστικό να γίνει

 

 

Οι πυκνωτές φαίνονται "καινούριοι" ούτε φουσκάλες ούτε τίποτα.εννοείται οτι πάνε για αλλαγή απλά το εσωτερικό του ενισχυτή είναι σε ΑΡΙΣΤΗ κατάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πυκνωτές φαίνονται "καινούριοι" ούτε φουσκάλες ούτε τίποτα.εννοείται οτι πάνε για αλλαγή απλά το εσωτερικό του ενισχυτή είναι σε ΑΡΙΣΤΗ κατάσταση

Τους ηλεκτρολυτικούς θα τους αλλάξεις οπωσδήποτε! Όσο και καινούριοι να φαίνονται. Εννοείται και άλλο καλώδιο ρεύματος με γείωση!

 

Καλή ιδέα με το TungOil. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ σε μέταλλο αλλά το έχω ξανακούσει για παρόμοιες περιπτώσεις. Πώς τα πάει άραγε με τις θερμοκρασίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σίγουρο αυτό για το tung oil;Κοίτα όπως το βλέπω το σασί θέλει σίγουρα τρίψιμο.Αν δεις τις φωτό έχει γίνει κρούστα η οποία αν δεν την συμμαζέψω θα επεκταθεί στο εσωτερικό του...μάλλον.

 

ε ναι. θα τριψεις τη σαβουρα (Gently...) και μετα βαζεις Τ.Ο.

 

Τους ηλεκτρολυτικούς θα τους αλλάξεις οπωσδήποτε! Όσο και καινούριοι να φαίνονται. Εννοείται και άλλο καλώδιο ρεύματος με γείωση!

 

+220  ;)

 

Καλή ιδέα με το TungOil. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ σε μέταλλο αλλά το έχω ξανακούσει για παρόμοιες περιπτώσεις. Πώς τα πάει άραγε με τις θερμοκρασίες?

 

οταν ειναι υγρο, με τη θερμοκρασια πολυμεριζεται και σφιγγει.

 

Πιστευω οτι αφοτου στεγνωσει, με τις θερμοκρασιες που παιζουν σε ενα ...λαμπατερ θα ειναι καλα τα πραματα.

 

Δεν πιανει καμια πολυ χοντρη κρουστα για να πεις οτι θα κανει flaking, οποτε μαλλον θα εισαι οκ.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update

 

Λοιπόν αφού πήρα πολλές φωτό σημείωσα ποιά καλώδια πάνε που

20110703190544599.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

ξεκόλλησα τα καλώδια και ξεκίνησα να παω να ξεβιδώσω τις βίδες....άαακυροοο ψαράαα μου φώναξαν....χμμμ βρε τι να πολεμάω με 15 κατσαβίδια,με καρυδάκι να κρατάω αντίσταση τιποτα.

Ευτυχώς μου ήρθε αναλαμπή ένα σπρει για την σκουριά που έχω για την μηχανή και παίρνω ενα καλαμάκι να το προσαρμόσω στο παξιμάδι από πίσω και πσσσστ. το άφησα κανα 5λεπτο να δράσει και μετά ξεβίδωσαν εύκολα σαν βούτυρο.Εννοείται οτι θα αλλαχτούν με καινούριες μαζί με τις ροδέλες.

Παραδόξως οι βίδες του μετασχηματιστή βγήκαν άνετα.Το δύσκολο κομμάτι ήταν ,μετά από συμβουλή του myster_maze, να προσέξω τα λαμαρινάκια του Μ/Σ.Αποφάσισα οτι η καλύτερη μέθοδος είναι να πάρω ένα κοπίδι με σφυράκι και να αρχίσω να ξύνω την σκουριά ανάμεσα στο καπάκι και την πρώτη φέτα.

20110703211951755.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

με τα πολλά το ένα καπάκι βγήκε και τσάάάάκκκ......τι να δώ....!!!!!!!

2011070321201722.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Μόνωση του πυρήνα με ρυτίνη ή παρεμφερές υλικό....που σημαίνει πυρήνας όμορφος ωραίος με την σκουριά μακρυα από μας....!!! ;D ;D

20110703212025631.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Το καπάκι εσωτερικά πολύ καλό και αυτό

20110703212001287.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

Η ρυτίνη αυτή πάνω όμως έχει ρωγμές.Εξαιτίας ίσως οτι βγήκε το καπάκι;Να έκανα εγώ βλακεία;δε ξέρω το θέμα είναι να μην μου δημιουργήσει πρόβλημα.Άραγε τι θα μπορούσα να κάνω για τις κλείσω ώστε ψυχολογικά τουλάχιστον να ησυχάσω;Φαντάζομαι οτι ο τρόπος είναι να βάλω στο καπάκι και μετά να βαπτίσω τον πυρήνα μέσα;

Πιθανότατα το ίδιο έχει γίνει και στον μ/σ εξόδου γιαυτό ίσως να μην έχει και βίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγχώνεσαι καθόλου για τις ρωγμές! Είναι το τελευταίο που μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα.

 

Ωστόσο να βάλεις και στον εξόδου βίδες και ας μην έχει. Σίγουρα κάποιος τις έβγαλε. Αν βρεις, και καλό είναι να ψάξεις να βρεις, ανοξείδωτες!

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν update!

 

Τι ακολούθησε τις μέρες που περασαν:

1)Επίσκεψη στον Γιατρα στον Ταυρο για εκτίμηση της κατάστασης του Μ/Σ όπου διαπιστώθηκε οτι λειτουργεί κανονικότατα ( 8) )

2)Αλλαγή των βιδών με ανοξείδωτες λίγο μακρύτερες αλλά διορθώνεται.

3)Τρίψιμο του Μ/Σ και του σασσί με γυαλόχαρτο σε όλες τις επιφάνεις ίσα ίσα να ξυθεί η σκουριά για να περάσει βερνίκι από πάνω.

4)Βερνίκωμα 2 χέρια αφού είχα καλύψει βάσεις,πρόσοψη και γενικότερα ότι δεν χρειαζόταν βερνίκι.

5)Μπήκε καλώδιο 3 αγωγών στη θέση του παλιού για σωστή γείωση

6)Είμαι στην φάση πλέον αναζήτησης ηλεκτρολυτικών και φυσικά καινούριες λάμπες....με μεγάλη δυσκολία μπορώ να πω.

 

Παράδειγμα 1ον: ΔΕΝ υπάρχουν ΠΟΥΘΕΝΑ στο νετ sprague atoms 50uf 150V πυκνωτές....μόνο σε mouser και farnell τα οποία έχουν πολύ μεγάλο ποσό ελάχιστης αγοράς.Ο Δαρλας,αντιπρόσωπος της Farnell,εχει ελάχιστη αγορά από το site του 70€!!!!Έστειλα mail στο Banzai και αν είμαι τυχερός....

 

2ον: η 7199 λυχνία έχει σταματήσει να παράγεται με αποτέλεσμα κάτι nos GE να κοστίζουν περί τα 50€ οπότε απορίπτονται.Ευτυχώς βρήκα αυτό το pdf το οποίο αλλάζει την συνδεσμολογία της βάσης ώστε να μπει 6U8A λυχνία,η οποία είναι σαφώς πιο φθηνή και το σημαντικότερο σε αφθονία.

edit βρήκα εδώ http://thetubestore.com/philips6u8a.html

 

3ον: ο ενισχυτής έχει multi-section πυκνωτή 30/20/20/20 uf 525V.Δυστυχώς μόνο το Banzai έχει τέτοιον πυκνωτή αλλά τον χρεώνει 50€!!!!Με μια αναζήτηση στο νετ βρήκα τον ίδιο σε αυτό το site που μαζί με την αποστολή πάει στα 30€

http://www.amplifiedparts.com/products/amp_parts/C-EC30-20X3-525

η παραγγελία έχει γίνει ήδη! ;)

 

Φωτό εδώ: http://tinyurl.com/62b8bet

7199_6u8.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα project, έτσι είναι, δεν θέλουν βιασύνη!  :)

 

Και, γιατί να πάρεις Sprague Atom? Υπάρχουν και οι F&T, οι BC, οι Xicon, κτλ, κτλ. Ποτέ δεν συμπάθησα τους Atom και γενικά τους αποφεύγω. Άσε που είναι υπερεκτιμημένοι. Παρεμπιπτόντως, και στα 100V μια χαρά θα είναι!  ;)

 

Ναι, δυστυχώς, 7199 δεν βρίσκεις εύκολα και αν βρεις θα την πληρώσεις αρκετά. Έχει χρησιμοποιηθεί αρκετά και στο hi-fi (βλ. Dynaco) αλλά και στους ενισχυτές κιθάρας (βλ. Ampeg). Μπορείς να βάλεις και την 6GH8.

Συμβουλή μου να πάρεις 2-3 γιατί μ'αυτές τις NOS δεν ξέρεις τι σου γίνεται. Είναι πολύ πιθανό η μία να σου βγει μικροφωνική.

 

Ελπίζω να πήρες δύο multisection γιατί θα χρειαστείς και για τον άλλον!

 

Καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράδειγμα 1ον: ΔΕΝ υπάρχουν ΠΟΥΘΕΝΑ στο νετ sprague atoms 50uf 150V πυκνωτές....μόνο σε mouser και farnell τα οποία έχουν πολύ μεγάλο ποσό ελάχιστης αγοράς.Ο Δαρλας,αντιπρόσωπος της Farnell,εχει ελάχιστη αγορά από το site του 70€!!!!Έστειλα mail στο Banzai και αν είμαι τυχερός....

 

Παρε 2 απο αυτους και βαλ' τους σε σειρα. Και θα εχεις και ...άπλα με το voltage rating...  8)

Η ακομα με αυτους για λιγο οικονομικοτερα και πιο κοντα στο rating.

 

Xωροταξιακα, μαλλον σε παιρνει γιατι εχεις πολυ χωρο εκει μεσα.

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα project, έτσι είναι, δεν θέλουν βιασύνη!  :)

 

Και, γιατί να πάρεις Sprague Atom? Υπάρχουν και οι F&T, οι BC, οι Xicon, κτλ, κτλ. Ποτέ δεν συμπάθησα τους Atom και γενικά τους αποφεύγω. Άσε που είναι υπερεκτιμημένοι. Παρεμπιπτόντως, και στα 100V μια χαρά θα είναι!  ;)

 

Ναι, δυστυχώς, 7199 δεν βρίσκεις εύκολα και αν βρεις θα την πληρώσεις αρκετά. Έχει χρησιμοποιηθεί αρκετά και στο hi-fi (βλ. Dynaco) αλλά και στους ενισχυτές κιθάρας (βλ. Ampeg). Μπορείς να βάλεις και την 6GH8.

Συμβουλή μου να πάρεις 2-3 γιατί μ'αυτές τις NOS δεν ξέρεις τι σου γίνεται. Είναι πολύ πιθανό η μία να σου βγει μικροφωνική.

 

Ελπίζω να πήρες δύο multisection γιατί θα χρειαστείς και για τον άλλον!

 

Καλή συνέχεια!

 

Επίσης μπορείς απροβλημάτιστα να χρησιμοποιήσεις 40x20x20x20! 

Σωστά Dr. Maze? ;)

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου