Προς το περιεχόμενο

Σκουριά σε μετασχηματιστές λαμπάτου ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρε 2 απο αυτους και βαλ' τους σε σειρα. Και θα εχεις και ...άπλα με το voltage rating...  8)

Η ακομα με αυτους για λιγο οικονομικοτερα και πιο κοντα στο rating.

 

Xωροταξιακα, μαλλον σε παιρνει γιατι εχεις πολυ χωρο εκει μεσα.

 

 

 

Δεν χρειάζεται να βάλει παραπάνω από 100V πυκνωτή κάπου που έχει maximum 70-80V τάση. Αν θέλει να κρατήσει το originality θα βρει άνετα 50μ/100V axial.

 

Επίσης μπορείς απροβλημάτιστα να χρησιμοποιήσεις 40x20x20x20!  

Σωστά Dr. Maze? ;)

Εννοείται! Αν και την προτίμησή μου για πυκνωτή σε αυτή την θέση στους Sunn την ξέρεις.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν χρειάζεται να βάλει παραπάνω από 100V πυκνωτή κάπου που έχει maximum 70-80V τάση. Αν θέλει να κρατήσει το originality θα βρει άνετα 50μ/100V axial.

 

σιγουρα δεν χρειαζεται να παει στα 700V rating, αλλα δεδομενων των περιορισμων στην αγορα... (το δευτερο σεναριο μοιαζει πιο προσγειωμενο)

 

εγω παντως με Atoms και TAD δεν ειχα ποτε προβλημα.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Sprague Atoms, δυστυχώς, δεν είναι αυτοί που ήταν κάποτε. Μόνο το κέλυφος έχει μείνει το ίδιο. Και εκτός από αυτό τους θεωρώ πανάκριβους χωρίς λόγο. Τους χρησιμοποιούσα συνέχεια, ειδικά σε Fender μέχρι που μια μέρα συνειδητοποίησα ότι η τιμή τους έχει ξεφύγει. Σήμερα ακούγονται και διάφορα για την ποιότητά τους. TAD δεν έχω δοκιμάσει ακόμη μιας και πιστεύω είναι ίδιοι με τους F&T, που τους χρησιμοποιώ συνέχεια, όπως και τους BC.

 

Ένας αξιόλογος BC για την θέση που θέλει, 47μ/100V. Και, σε λογική τιμή! Το μόνο πρόβλημα ότι θα είναι πολύ πιο πολύ μικρότερος σε μέγεθος από τον original!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και, γιατί να πάρεις Sprague Atom? Υπάρχουν και οι F&T, οι BC, οι Xicon, κτλ, κτλ. Ποτέ δεν συμπάθησα τους Atom και γενικά τους αποφεύγω. Άσε που είναι υπερεκτιμημένοι. Παρεμπιπτόντως, και στα 100V μια χαρά θα είναι!  ;)

 

ο λόγος είναι ότι αυτούς έχω διαβάσει σε διάφορες ανακατασκευές να χρησιμοποιούνται περισσότερο...hype περισσότερο παρά προσωπική άποψη ::)

 

Ελπίζω να πήρες δύο multisection γιατί θα χρειαστείς και για τον άλλον!

Εννοείς τον sceptre που έχω στις φωτό;Αυτός είναι φίλου και θα αργήσει να ανοιχτεί γιατί λείπει στην επαρχία προς το παρόν.

 

Παρε 2 απο αυτους και βαλ' τους σε σειρα. Και θα εχεις και ...άπλα με το voltage rating...  8)

Η ακομα με αυτους για λιγο οικονομικοτερα και πιο κοντα στο rating.

Xωροταξιακα, μαλλον σε παιρνει γιατι εχεις πολυ χωρο εκει μεσα.

Άνετα χωράνε όμως το θέμα είναι οτι απότι διάβασα στο νετ πχ

εδώ λέει να αποφεύγεται σαν συνδεσμολογία.

Worse yet, if one capacitor is slightly leaky, it will gradually transfer its voltage to the others, possibly exceeding their voltage rating in turn. And if one of them punches through its dielectric barrier, it can then damage others in a cascading fashion. This is why series capacitors are generally avoided in power circuits.

 

Δεν χρειάζεται να βάλει παραπάνω από 100V πυκνωτή κάπου που έχει maximum 70-80V τάση. Αν θέλει να κρατήσει το originality θα βρει άνετα 50μ/100V axial.

 

όμως διάβασα σro forum για sunn οτι καμιά φορά οι τάσεις που διέρχονται από τους πυκνωτές είναι μεγαλύτερες από τις "θεωρητικές" με αποτέλεσμα να περιορίζεται η αντοχή των πυκνωτών.Δλδ για τους πολλαπλους πυκωντές όπως και για τους άλλους ηλεκτρολυτικούςπροτείνουν την άυξηση των volts σε 600 (ή και παραπάνω) ακριβώς για αυτόν τον λόγο

 

Εννοείται! Αν και την προτίμησή μου για πυκνωτή σε αυτή την θέση στους Sunn την ξέρεις.  :)

 

Μήπως είναι η χρήση ξεχωριστών πυκνωτών;

 

 

 

ΥΓ

με τα παραπάνω δεν προσπαθώ να το παίξω έξυπνάκιας η αμφισβητίας απλά ΔΕΝ ξέρω και ρωτάω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να κάνω μια σούμα:

 

Για τους δύο 50uf που ψάχνω σκέφτηκα μήπως ήταν καλή λύση αυτός.

Κοιτώντας το schematic του ενισχυτή είδα οτι επιβεβαιώνετα ο myster_maze (αναμενόμενο) και η καλύτερη λύση είναι αυτή που προτείνει.Δλδ αυτόν

 

 

για τον αντικατάσταση του πολλαπλού έλεγα μήπως να χρησιμοποιούσα 3 τέτοιους και 1 τέτοιον

ή μήπως αυτόν και ας είναι μικρότερου voltage rating;

 

Ποιά είναι η γνώμη σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να πάρεις δύο 50μ/100V axial και να κάνεις την δουλειά σου. Στις συγκεκριμένες θέσεις δεν είναι άσχημη ιδέα να βάλεις και 100μ, αν θες. Ο διπλός στα 500V που σκέφτεσαι είναι ΤΕΡΑΣτιος και είναι αστείο να βάλεις σε σημεία που θα έχεις 50-80V τάση έναν 500V πυκνωτή!

 

Για την αντικατάσταση του πολλαπλού πάρε τον CEmfg που είναι direct replacement. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση θα πρέπει να σκεφτείς το πως και γιατί.

Θα σου βγει και στα ίδια χρήματα με τους 4 ξεχωριστούς που σκέφτεσαι! Πατέντες και περίεργα wiring και πυκνωτές στον αέρα δεν συγχωρούνται!  ;D

 

Για την πληροφορία, οι CEmfg είναι 4 μικροί ξεχωριστοί πυκνωτές μέσα στο συγκεκριμένο κέλυφος. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν τους προτιμώ. Δεν φτιάχνονται όπως κάποτε, που ήταν όντως ένας τετραπλός. Το ίδιο κάνει και ο Weber και άλλοι (και κατά παραγγελία αν θες) για τα recapping κάποιον vintage ενισχυτών που έχουν τέτοιου τύπου πυκνωτές. Μην σε προβληματίζει αυτό, μια χαρά θα κάνεις την δουλειά σου όπως πολλοί άλλοι που τους χρησιμοποιούν. Η ποιότητά τους, μάλιστα, έχει ανέβει αρκετά και δεν είναι όπως κάποτε που έβγαζαν προβλήματα.

 

Ο J/J δυστυχώς έχει μεγάλη διάμετρο και θα πρέπει να μεγαλώσεις την τρύπα στο σασί, αλλιώς θα στον πρότεινα ανεπιφύλακτα.

 

Μήπως είναι η χρήση ξεχωριστών πυκνωτών;

Προτιμώ να βάζω έναν διπλό, να μην μείνει και η τρύπα άδεια και τους υπόλοιπους δύο ξεχωριστά κοντά στα στάδια που κάνουν filtering.

 

όμως διάβασα σro forum για sunn οτι καμιά φορά οι τάσεις που διέρχονται από τους πυκνωτές είναι μεγαλύτερες από τις "θεωρητικές" με αποτέλεσμα να περιορίζεται η αντοχή των πυκνωτών.Δλδ για τους πολλαπλους πυκωντές όπως και για τους άλλους ηλεκτρολυτικούςπροτείνουν την άυξηση των volts σε 600 (ή και παραπάνω) ακριβώς για αυτόν τον λόγο

Δεν έχουν άδικο, αλλά μην ξεχνάς ότι η τιμή που αναφέρεται πάνω στον πυκνωτή είναι η working voltage. Όλοι οι πυκνωτές έχουν ένα surge rating για υπερτάσεις. Αυτό σημαίνει ότι αν λέει ο πυκνωτής 500V, μπορεί να έχει στα άκρα του 500V.

Η γήρανση είναι άλλο κεφάλαιο. Όποιος παίζει καθημερινά για κάποιες ώρες σε full power για 10 χρόνια καλό θα είναι να τους αλλάξει ούτως ή άλλως ότι και να βάλει!  ;D

Σε φυσιολογικές καταστάσεις, αν θα αντέξει μερικά χρόνια παραπάνω ή παρακάτω μετά από μερικές δεκαετίες δεν νομίζω ότι έχει νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς παραξήγηση θεωρώ οτι βιάστηκες λίγο με το τρίψημο ... θα μπορούσες να βάλεις τα καπάκια σε αντισκωριακό μέσα για μερικές μέρες η σε κόκα κόλα και να φύγει η σκουριά και μετά με ένα σβουράκι μαλακό να έκανες το γυάλισμα με black and decker  με κανένα φορητό μπαταρίας και θα γινόταν τζάμι (μόνο τα καπάκια εννοώ) όχι όλο τον μ/τ ,το γυαλόχαρτο στο χέρι θέλει πολύ εμπειρία και να χρησιμοποιήσεις ψηλά νούμερα. Τέσπα γνώμες ειναι αυτές επειδη έχω πάθος με τα παλιά πράγματα είμαι και της υπομονής δεν βιάζομαι μπορεί να μου πάρει πολύ καιρό αλλά να βρώ τα κατάλληλα εργαλεία :)  Θα σου συνιστούσα να κάνεις τεχνητή παλαίωση στις βίδες να μην γυαλίζουν ,με ακουαφόρτε γίνεται αυτό αλλα δεν τις βουτάς μέσα κάνεις την τεχνική με τα 2 τάπερ ,στο ένα το μεγάλο βάζεις το οξύ και το άλλο το επιλέει επάνω με τις βίδες μέσα, με τις αναθυμιάσεις σκουριάζουν όταν ταπώσεις το μεγάλο τάπερ και δουλέψει το οξύ μέσα.

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να πάρεις δύο 50μ/100V axial και να κάνεις την δουλειά σου. Στις συγκεκριμένες θέσεις δεν είναι άσχημη ιδέα να βάλεις και 100μ, αν θες. Ο διπλός στα 500V που σκέφτεσαι είναι ΤΕΡΑΣτιος και είναι αστείο να βάλεις σε σημεία που θα έχεις 50-80V τάση έναν 500V πυκνωτή!

 

Ναι το σκέφτηκα και είπα πως είναι υπερβολή,αφού όμως έγραψα το μήνυμα γιαυτό και το διόρθωσα.... ::) noob ::)

 

Για την αντικατάσταση του πολλαπλού πάρε τον CEmfg που είναι direct replacement. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση θα πρέπει να σκεφτείς το πως και γιατί.

Θα σου βγει και στα ίδια χρήματα με τους 4 ξεχωριστούς που σκέφτεσαι! Πατέντες και περίεργα wiring και πυκνωτές στον αέρα δεν συγχωρούνται!  ;D

Ο J/J δυστυχώς έχει μεγάλη διάμετρο και θα πρέπει να μεγαλώσεις την τρύπα στο σασί, αλλιώς θα στον πρότεινα ανεπιφύλακτα.

 

Αν βάλω τον JJ εσωτερικά μιας και έχω χώρο δεν θα είναι μια χαρα;μήπως η ζέστη τον επηρεάσει;Είμαι on a budget γιαυτό και θέλω μια ισορροπία μεταξύ ποιότητας και τιμής.(και ήθελα sprague??????? :P)

Πάντως ένα από τα επόμενα βήματα είναι να βάλω και ένα ανεμιστηράκι για την ψύξη του ενισχυτή.

 

Προτιμώ να βάζω έναν διπλό, να μην μείνει και η τρύπα άδεια και τους υπόλοιπους δύο ξεχωριστά κοντά στα στάδια που κάνουν filtering.

 

Ποιά είναι τα πλεονεκτήματα αυτής της συνδεσμολογίας;

 

Σε φυσιολογικές καταστάσεις, αν θα αντέξει μερικά χρόνια παραπάνω ή παρακάτω μετά από μερικές δεκαετίες δεν νομίζω ότι έχει νόημα.

Ακριβώς!

 

 

 

χωρίς παραξήγηση.........Τέσπα γνώμες ειναι αυτές επειδη έχω πάθος με τα παλιά πράγματα είμαι και της υπομονής δεν βιάζομαι μπορεί να μου πάρει πολύ καιρό αλλά να βρώ τα κατάλληλα εργαλεία :)

 

Καμία παρεξήγηση και μάλιστα είσαι πολύ σωστός όμως ήθελα να συμμαζευτεί λιγάκι χωρίς να γίνουν εκτεταμένες παρεμβάσεις λόγω χρόνου,χρημάτων κτλ

 

Θα σου συνιστούσα να κάνεις τεχνητή παλαίωση στις βίδες να μην γυαλίζουν ,με ακουαφόρτε γίνεται αυτό αλλα δεν τις βουτάς μέσα κάνεις την τεχνική με τα 2 τάπερ ,στο ένα το μεγάλο βάζεις το οξύ και το άλλο το επιλέει επάνω με τις βίδες μέσα, με τις αναθυμιάσεις σκουριάζουν όταν ταπώσεις το μεγάλο τάπερ και δουλέψει το οξύ μέσα.

Ενδιαφέρουσα τεχνική!!χμ..δουλεύει σε όλα τα μέταλλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσα τεχνική!!χμ..δουλεύει σε όλα τα μέταλλα;

 

aquaforte καλο για metal?  ;D ;D ;D

 

περαν πλακας, η τεχνικη λειτουργει σε μεταλα τα οποια αντιδρουν με το υδροχλωρικο οξυ.

 

Τα κλασσικα μεταλα που χρησιμοποιουνται σε hardware κιθαρας ως επι το πλειστον αντιδρουν.

 

Αν ομως εχεις π.χ. κατι απο χαλκο, δεν θα κανει τιποτα παρα μονο να καθαρισει.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μια τέτοια ανακατασκευή θα έλεγα να μην σκέφτεσαι τα χρήματα και όπως είπαμε δεν χρειάζονται βιασύνες. Καλύτερα να περιμένεις μερικές μέρες να αποκτήσεις το σωστό part παρά να κάνεις πατέντες και τρελά πράματα μέσα στο σασί. Οι μισοί vintage ενισχυτές στην Ελλάδα έχουν μέσα απίστευτες τραγελαφικές πατέντες! Είναι κρίμα για 10-20€ να μην κάνεις την δουλειά σου σωστά και με ασφάλεια για τον χρήστη. Ο J/J έχει 5cm διάμετρο. Που θα τον βάλεις μέσα? Και πως θα τον στηρίξεις? Στα ποδαράκια του θα έχει κοντά 500V, αν ακουμπήσει ένα από αυτά στο σασί τη μάμησες!  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου