Προς το περιεχόμενο

YAMAHA 01V96VCM, η γη της επαγγελίας ή οχι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδια, (εχει περασει λιγος καιρος που γραφω...δυστυχως)

 

Στην τελευταια μου πρόβα σε studio επεσα πανω στη YAMAHA 01V96VCM και ξαφνιαστηκα!

Από την ευχρηστία, την αμεσότητα, τα χαρακτηριστικα κτλ...

http://www.thomann.de/gr/yamaha_01v96_v2.htm τιμη: 2469ευρω

 

Λοιπόν η ερώτηση:

1)Για live χρηση, αξίζει τον κόπο η αγορά της, και όχι η αγορα περιφερειακων comp,delays, eq's, κονσολας (ετσι κι αλλιως) κτλ;

2) Για ηχογραφησεις στο home studio μου, θα εχει πρακτικό αποτέλεσμα;

 

Σημειο αναφορας ειναι το οικονομικο...

Οποιαδήποτε συμβουλή για αλλη συνθεση/χαρακτηριστικα στην τιμή αυτή για live θα βοηθούσε...

 

Thanx ;)

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερες!

 

Αν τη θες για live με μια μπαντα (πχ την μπαντα σου) θα σε βολεψει να εχεις ενα καποιο preset στον ηχο και να ξεκινας απ' αυτο.

Το ιδιο και με πολλες μπαντες ,αν κανετε σοβαρο soundcheck,θα εχεις ετοιμα presets σαν σημειο αναφορας.

ΑΛΛΑ η συγκεκριμενη κονσολα ΔΕΝ εχει και τις υπολοιπες ευκολιες μιας ψηφιακης κονσολας σχεδιασμενης αποκλειστικα για live.

Πιστεψε με δεν υπαρχει χειροτερο απο το να ψαχνεις υπ'ατμον σε σελιδες και υπο-μενου για να αλλαξεις μια παραμετρο σε ενα εφε,eq κλπ με μικροφωνα ετοιμα να αρπαξουν,μουσικους να γκρινιαζουν κλπ.

 

Οσο αναφορα στο σπιτι νομιζω οτι μπορεις να αντικαταστησεις τα εσωτερικα  FX,Comp κλπ της κονσολας με PlugIns στον υπολογιστη σου.

Μπορει μερικα να ειναι και καλυτερα σαν ηχος απο της ΥΑΜΑΗΑ.

 

Καλη φαση θα ηταν αν θα μπορουσες να τη χρησημοποιησεις σαν DAW Controler (αλλα δε νομιζω κιολλας).

 

Γενικα οταν βγηκε σαν ιδεα ηταν πολυ καλη.

Τωρα εχουν παει αλλου τα πραγματα -οχι οτι ειναι και αχρηστη- αλλα με λιγοτερα λεφτα μπορεις να κανεις τα ιδια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θα διαφωνήσω!

Χρησιμοποιώ την εν λόγω κονσόλα και για live. Μάλιστα συνδέω στην adat και έναν rme octamic D και φτάνω τα 20 mic inputs!!.

Όσο για αμεσότητα, έχει το selected channel για τις περισσότερες άμεσες παραμέτρους.

Μόνο μειονέκτημα είναι τα 4 omni out για auxiliaries που τα θεωρώ λίγα, θα ήθελα να ήταν 6. Χρειάζεσαι την MY4DA κάρτα για άλλα 4 analog out.

Όπως όλα τα μηχανήματα θέλουν απλά να εξοικειωθείς με τον χειρισμό. ΟΚ δεν είναι M7CL, αλλά τη δουλειά την κάνει μια χαρά, πολύ portable, ελαφριά, καλοί προενισχυτές, πολύ καλό eq, συν του οτι με το studio manager χειρίζεσαι τα πάντα -πλην των προενισχυτών- από το laptop.

 

Για το home studio σου η κονσόλα μπορεί κάλλιστα να χρησιμοποιηθεί σαν controller. Προγράμματα όπως το cubase έχουν και έτοιμο το mapping για την συγκεκριμένη κονσόλα.

 

Καλό βράδυ,

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα φιλε yannakis,

οσων οφορα την εμπειρια του φιλου backys, ειναι αληθεια πως το οτι δεν εχεις τα ποτενσιομετρα σε "φυσικη υποσταση" αυτο μπορει να σε δυσκολεψει σε αναγκες αμεσης ρυθμισης πολλαπλων καναλιων στο Live;

 

Δεν μπορω να με φανταστω την ωρα του live να χρειαστει να επιλεγω, α) το καναλι, β) την παραμετρο, γ) κτλ, και να πρεπει να εχω και τα χερια και τα ματια μου πανω στην κονσολα περισσοτερο απο οτι τα αυτια μου....!!!

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου