Προς το περιεχόμενο

Active bass χωρις onboard preamp!!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα Rockbass Corvette το οποιο εχω "πειραξει" λιγακι μετατρεποντας το απο active σε passive, τωρα τελευταια ομως σκεφτομαι πως θα ηταν αραγε εαν επανατοποθετουσα στο μπασο τους εργοστασιακους μαγνητες χωρις την προενισχυση που δεν συμπαθω καθολου.

Η συνδεσεις δεν ειναι προβλημα καθοτι ανακαλυψα ενα layout απο Seymour Duncan soapbars active, το οποιο υπηρξε και η αρχη του προβληματισμου που εχω αυτη τη στιγμη!

Θα ηθελα λοιπον πριν ξεκινησω να κανω οτιδηποτε να ρωτησω, εαν το εχει καποιος δοκιμασει ή εαν εχει/ειχε ποτε στην κατοχη του καποιο οργανο με active μαγνητες χωρις την onboard προενισχυση να μου πει την γνωμη του.

Ευχαριστω!!!

Keep true to the dreams of thy youth...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα μπορείς να βάλεις χωρίς πρόβλημα passive ηλεκτρικά (pots, caps) και να τροφοδοτείς από την 9V μόνο τους 2 μαγνήτες. Δηλαδή θα έχεις passive κλασικά ηλεκτρικά (όπως του fender jazz bass για παράδειγμα) και η 9V θα συνδέεται: το + στα 2 κόκκινα καλώδια των μαγνητών και το - στο jack.

Θα χρειαστείς και ένα στερεοφωνικό jack για να υπάρχει on/off για τη μπαταρία αλλιώς θα την καίει μέσα σε λίγες μέρες... Το δείχνει ακριβώς στο διάγραμμα που πόσταρες. Για τις τιμές των pots όμως, μη βάλεις 500kΩ αλλά πιο μικρές τιμές. Αλλιώς θα ακουστούν πολύ treble. Από 25ΚΩ έως 150ΚΩ είναι μια χαρά. Η duncan προτείνει 100ΚΩ.

Από ήχο, οι actives έχουν ενσωματωμένο έναν τελεστικό ενισχυτή(γι αυτό και η 9V) κι άρα δε θα χάσεις σε output, απλά θα ακουστούν σαν passive και δε θα έχεις eq boost/cut παρά μόνο treble cut(με το tone pot).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ΄ευχαριστω Sotto για την βοηθεια,αλλα θα ηθελα να ρωτησω και κατι ακομα.

Το layout που δινει η Warwick για τα passive Rockbass http://warwick.de/media/manuals/Rockbass/wirings/SP_RB_127R.pdf εχει 4 pots Volume/Blend/Neck Treble/Bridge Treble, επειδη θα προτιμουσα να χρησιμοποιησω το ιδιο layout ποια πιστευεις οτι θα ηταν η ιδανικη τιμη για τα pots που θα χρησιμοποιησω η δεν παιζει ρολο το οτι χρησιμοποιει 2 tone pots και να βαλω οτι προτεινει η Seymour Duncan.

Και παλι ευχαριστω!

Keep true to the dreams of thy youth...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε active μαγνήτες τα pots είναι απο 25 έως 100 kohm.

Ρίξε μια ματιά και στο site του κατασκευαστή, αλλά και στον Seymour τα ίδια περίπου λένε.

Οι EMG  θέλουν σίγουρα 25άρια. Για Barts συνήθως βάζουν 100. Μιλάμε πάντα για volume.

Στα tone pots απο 100 εως 250 αν θυμάμαι καλά. Στο layout του Seymour νομίζω οτι  έχει ότι πληροφορίες χρειάζεσαι

 

Δοκίμασε και βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ΄ευχαριστω Sotto για την βοηθεια,αλλα θα ηθελα να ρωτησω και κατι ακομα.

Το layout που δινει η Warwick για τα passive Rockbass http://warwick.de/media/manuals/Rockbass/wirings/SP_RB_127R.pdf εχει 4 pots Volume/Blend/Neck Treble/Bridge Treble, επειδη θα προτιμουσα να χρησιμοποιησω το ιδιο layout ποια πιστευεις οτι θα ηταν η ιδανικη τιμη για τα pots που θα χρησιμοποιησω η δεν παιζει ρολο το οτι χρησιμοποιει 2 tone pots και να βαλω οτι προτεινει η Seymour Duncan.

Και παλι ευχαριστω!

 

Mπορείς να φτιάξεις το ίδιο wiring με της warwick, απλά βάλε 100K pots. Θέλεις 2 γραμμικά για το tone, διπλό(stereo) για το blend και λογαριθμικό για volume.

Γενικά, όσο μεγαλύτερο η τιμή των pot(τιμές 25-100K), τόσο μεγαλύτερο είναι το output και τόσο περισσότερες οι πρίμες του μαγνήτη. Μπορείς να βάλεις κι άνω των 100Κ αλλά θα ακουστεί πολύ trebly και θα κάνεις slap για πλάκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε θα δοκιμασω για αρχη 100Κ και αναλογα με το ποσο μου αρεσει το αποτελεσμα να δοκιμασω μικροτερης η μεγαλυτερης τιμης ποτενσιομετρα.

Ευχαριστω παιδια να 'στε καλα!!!

Keep true to the dreams of thy youth...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου