Προς το περιεχόμενο

GRINDERMAN 6 Ιουλίου 2011


schreivox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

      Μας επισκέφθηκε η εν λόγω παρέα των Nick Cave, Warren Ellis, Martyn Casey και Jim Sclavunos για ένα εκρηκτικό λάιβ στη Μαλακάσσα, στη μικρή σκηνή του terra vibe. Οι εν λόγω κύριοι είναι μουσικοί που έχουν συνεργαστεί και παλιότερα με τον Cave και τους  Badseeds. Το μουσικό τους αποτέλεσμα είναι μια μουσική που ακούγεται τέλεια στον οποιαδήποτε συναυλιακό χώρο και σε ξεσηκώνει σε συνδυασμό με τη φλογερή προσωπικότητα του Cave. Επίσης, διέκρινα μια post punk/no wave τάση από τους Birthday Party, το παλιότερο σχήμα του Cave μαζί με την heavy blues ενέργεια των Iggy Pop & Stooges 

    Ο κόσμος ήταν ικανοποιητικός (και ικανοποιημένος 100%)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

        Επίσης, αν ενδιαφέρει, ο εξοπλισμός που παρατήρησα ήταν ο εξής:

Cave

μια μάυρη esquire

μια relic stratocaster

 

2 fender amps

deluxe reverb tweed

hot rod deluxe

 

Korg

fender twin reverb (αν δεν κάνω λάθος)

 

Warren Ellis

μια mustang

μια mustang (νομίζω) τετράχορδη με ένα single coil λίγο πιο πάνω από τη middle θέση

2 μαντολίνα (με καθαρά κιθαριστική χρήση)

βιολί

 

2 gallen krueger heads

καμπίνες marshall

 

Casey

Precission bass

Ampeg heads

 

 

 

Κάτι πρέπει να φαίνεται στο παραπάνω video

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toυς είδα την Κυριακή που μας πέρασε στο Rock Werchter του Βελγίου, και πέρα από τα απάνθρωπα και εξαιρετικά υψηλά επίπεδα έντασης που δεν έμοιαζαν με τις άλλες μέρες του φεστιβάλ (στα οποία επίπεδα είμαι συνηθισμένος από την αρχή των 90s αλλά αυτό ήταν κάτι πραγματικά πρωτόγνωρο σε στυλ μια-τουρμπίνα-αεροπλάνου-κολλημένη-στο-δεξί-αυτί-και-μια-στο-αριστερό, και μάλιστα σε ανοχτό χώρο), απογοητεύτηκα πλήρως και από τον λασπωμένο χάλια ήχο τους, και από τη μουσική τους. Το μόνο αξιόλογο ήταν ένα κομμάτι κάπως ατμοσφαιρικό (μου διαφεύγει το όνομά του) και η γενικά έντονη περφόρμανς. Σημειωτέον πως και με τον Κέιβ είμαι εξοικειωμένος, και με τη μουσική των Grinderman. Πλήρης απογοήτευση.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Όντως, ο ήχος τους είναι πολύ βρώμικος κι αυτό φαινόταν από το πως έπιαναν τις κιθάρες και ειδικότερα το αρμόνιο (ο Cave). Τουλάχιστον, δεν έχασαν το τονικό κέντρο που το έδινε το μπάσσο όπως και το ρυθμό.

    Ευτυχώς, που εδώ δεν παίξανε τόσο δυνατά γιατί αυτό που έπαθα με τους Swans δεν θα ήθελα να το ξαναζήσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι έγινε στους Swans?

 

Μου φάνηκε παρανοϊκή η ένταση που παίζανε... ξέρω-ξέρω έπρεπε να το περιμένω. Το συζητούσα μετά και με το μέλος τους που παίζει lap steel

 

 

  Ωραίος, thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φάνηκε παρανοϊκή η ένταση που παίζανε... ξέρω-ξέρω έπρεπε να το περιμένω. Το συζητούσα μετά και με το μέλος τους που παίζει lap steel

 

όταν τους είδα πριν 15 περίπου χρόνια η ένταση ήταν απόλυτα λογική

 

μάλλον κουφάθηκαν σιγά-σιγά και κουφαίνουν τώρα και τους φαν τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      @gdevelek

      Απ'ότι φαίνεται ο Gira έχει επιστρέψει στα πρώτα του βήματα πάλι κι αυτό σημαίνει πολύ εκκωφαντικές συναυλίες. Η λογική, σύμφωνα με λόγια των μελών, είναι να παίζουν μια τονικότητα επίμονα και να παράγονται από την ένταση 'overtones' όπως μου το εξήγησαν, αφού βέβαια με ρώτησαν γιατί δεν ήρθα με ωτασπίδες :P.

        Η συναυλία είχε γίνει στο gagarin και ήταν η πρώτη φορά που άκουσα το ταμπούρο της ντραμς να 'παει' να γκρεμίσει το κτίριο έχοντας παρ'όλ'αυτά πολύ καθαρό ήχο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου