Προς το περιεχόμενο

EMG 81/85 VS Seymour Duncan Blackouts


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλημερα... Εδω και λιγο καιρο πσαχνω τους αντικαταστατες των EMG(Hz) της κιθαρας μου...(Epiphone Les Paul Nightfall)Απο οτι εχω καταλαβει 2 ειναι τα σετ των active που κατακληζουν την αγορα:οι EMG 81/85 και οι Blackouts του Seymour...Ποιες ειναι οι διαφορες μεταξυ τους??? Εσεις ποιους μου προτεινετε??????Παιζω κυριως μεταλ αμερικανικο(Zakk Wylde) και αγγλικο (Judas Priest) οπως επισης και AC/DC ή Iron Maiden...

Ναι!!! Και εγω εχω Les Paul με Floyd Rose!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι EMG HZ ειναι η passive εκδοση των 81/85 αν δεν κανω λαθος...καπου διαβασα πως απλα χρειαζoνται την preamp πλακετουλα για να γινουν ουσιαστικα 81/85, ψαξ'το λιγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει συζητηθεί πάρα πολλές φορές το θέμα και υπάρχουν για όλα απαντήσεις. Πράγματι, όπως ειπώθηκε, περισσότερη σημασία για τον τελικό ήχο στο rig σου έχει ο ενισχυτής σου ή πετάλια που μπορεί να έχεις. Αν για παράδειγμα βάλεις emg και παίζεις με ένα vintage ενισχυτή, δε θα ακουστεί metal distortion με τίποτα...

Eπίσης, κάτι το οποίο αναφέρει και η ίδια η emg στο site της: Οι EMG-HZ είναι πρακτικά οι ίδιοι μαγνήτες με τους active, απλά χωρίς πλακέτα ενίσχυσης. Ως προς τα τυλίγματα και τη μαγνητική μπάρα, είναι the same thing(π.χ. ο Η4 με τον 81).

Άρα τι χρειάζεσαι για να γίνουν active οι Μαγνήτες που ήδη έχεις? Αυτό που χρησιμοποιεί κι ο Alexi Laiho, ένα emg booster(η πλακέτα που λείπει)! Άσε που δίνει και πιο δυνατό ρυθμιζόμενο output από τους active(!): με 29ευρώ καθάρισες

 

http://www.thomann.de/gr/emg_pa2_preampbooster.htm

 

http://www.thomann.de/gr/emg_afterburner.htm

 

http://www.thomann.de/gr/emg_alx_alexi_laiho_signature_set.htm

 

http://www.thomann.de/gr/emg_hz_h4.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι EMG HZ ειναι η passive εκδοση των 81/85 αν δεν κανω λαθος...καπου διαβασα πως απλα χρειαζoνται την preamp πλακετουλα για να γινουν ουσιαστικα 81/85, ψαξ'το λιγο...

+1000

 

Mike, με πρόλαβες! Πολύ σωστός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000

 

Mike, με πρόλαβες! Πολύ σωστός!

 

Xεχε :D Η αναλυση που εκανες ομως μετραει!

 

ΕMG δωσε output στους γκαζοφονιαδες, ποτε δεν ειναι αρκετο ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η πλακέτα μπορεί να εγκατασταθεί σε όλους τους passive ή μόνο EMG???

 

Σε όλους τους passive μπορεί να συνδεθεί αλλά υπάρχει το εξής θέμα: αν ο μαγνήτης έχει θόρυβο και feedback από φυσικού του, όταν μπει και το booster θα κάνει πολύ περισσότερο θόρυβο και feedback.

Γι αυτό προτείνεται γενικά για emg hz που είναι full μονωμένοι και βουτηγμένοι σε σιλικόνη ή με άλλους low-noise και φυσικά hum-cancelling μαγνήτες(όχι μονούς, p90 κλπ).

Γενικά, καλοί μαγνήτες που έχουν υποστεί waxing(κέρωμα) και κατά προτίμηση χωρίς καπάκια μεταλλικά, συνεργάζονται με το booster. Θα χρειαστεί να γίνει βέβαια και το κατάλληλο wiring με κολλητήρι (συν 9V μπαταρία), όπως περιγράφεται στις οδηγίες του booster.

 

 

On/off topic,

EMG tip: για χαμηλό θόρυβο, συνδέουμε τη γείωση (π.χ. πλάτη του volume pot) στη γέφυρα κι ας λέει άλλα η emg... το έχω δοκιμάσει και μειώνει πολύ το 50HZ θόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα παιζω μεσα απο ενα boss me-25 και εναν μαρσαλακο εμτζι 15 εφεξ αλλα τωρα που μου ειπατε ποσο ευκολα τους κανω ακτιβ θα παω για κανα καλο λαμπατο σε στυλ bugera 6262-212

Ναι!!! Και εγω εχω Les Paul με Floyd Rose!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου