Προς το περιεχόμενο

Boss RC3 vs...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

 

Ημουν ετοιμος να το αγορασω , οταν καποιος στο τηλ μου ειπε μη το κανεις θα σου καταστρεψει τον τονο.... ολοι το λενε στα ξενα φορα κτλ...

 

εψαξα λοιπον(google it) ,αλλα δε μπορω να πω οτι βρηκα κατι συγκεκριμενο που να θεμελιωνει τα παραπανω ,εκτος απο καποια σχολια που εχουν να κανουν με την τροφοδοσια του πεταλιου απο onespot(θορυβος)

 

Το vs που εβαλα στον τιτλο δεν εχει να κανει με συγκριση στα χαρακτιριστικα(στερεο,3 ωρες μνημη κτλ κτλ), αλλα με το τελικο αποτελεσμα στον ηχο απο την υπαρξη του πεταλιου ανοιχτο ή κλειστο στην αλυσιδα του ήχου, σε σχεση φυσηκα με αλλες λυσεις που υπαρχουν στην αγορα απο την ιδια ή αλλη εταιρια.

 

ευχαριστω

έχω και δικαιώματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...οταν καποιος στο τηλ μου ειπε μη το κανεις θα σου καταστρεψει τον τονο.... ολοι το λενε στα ξενα φορα κτλ...

Δεν ρωτάς αυτόν τον "κάποιον" να μας δώσει παραπάνω στοιχεία γιά το συγκεκριμένο πρόβλημα;

 

...εκτος απο καποια σχολια που εχουν να κανουν με την τροφοδοσια του πεταλιου απο onespot(θορυβος)...

Ο κατασκευαστής αναφέρει εκτός από την μπαταρία, συγκεκριμένο τροφοδοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε συνιθιζω να εμπιστευομαι τι γνωμη "καποιου" οταν δεν τον γνωριζω παραπανω απο ενα τηλεφωνημα

 

οσο για το εαν ενα πεταλι θελει συγκεκριμενο τροφοδοτικο αυτο το θεωρω προβλημα λειτουργικότητας (το ιδιο προβλημα φαινεται να εμφανιζει και το DJS της digitech)

έχω και δικαιώματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δε συνιθιζω να εμπιστευομαι τι γνωμη "καποιου" οταν δεν τον γνωριζω παραπανω απο ενα τηλεφωνημα

Καλά κάνεις.

 

οσο για το εαν ενα πεταλι θελει συγκεκριμενο τροφοδοτικο αυτο το θεωρω προβλημα λειτουργικότητας (το ιδιο προβλημα φαινεται να εμφανιζει και το DJS της digitech)

Ναί, όμως με αυτή τη λογική έχουν πρόβλημα όλα τα προϊόντα της BOSS. Κάτι που όπως θα γνωρίζεις, δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Το ίδιο ισχύει και γιά το Digitech.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την αίσθηση πως αυτό που ήθελε να πεί ο φίλος σου μέσω τηλεφώνου είναι πως το sample rate και το bit depth είναι σχετικά χαμηλά συγκριτικά με άλλα. από ότι βλέπω το rc-30 και το rc-3 έχουν sample rate 44.100  και bit depth 16bit  κάτι που ΙΣΩΣ κάνει τις επαναλήψεις να ακούγονται πιο θαμπές από ότι θα τις άκουγες απο κάποιο άλλο looper  (πχ το jamman exei sr : 44.100  kai 24bit ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1ο πραγμα που με ενδιαφερει σε ενα  τετοιο πεταλι δεν ειναι τοσο η ποιοτητα αναπαραγωγης, αλλα κατα ποσο αλοιωνει το απευθειας σημα του ηχου μου, δε μπαινω σε τεχνικες λεπτομερειες τυπου buffer κτλ γιατι δεν τις κατεχω ουτε και με αποσχολουν, θελω το πεταλι για να τζαμαρω με ετοιμα τρακς η γραφοντας ρυθμικα και παιζοντας απο πανω...

 

Βασικα αν το εχει οποιοσδηποτε και μπορει να πει μια γνωμη θα το εκτιμουσα!

έχω και δικαιώματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προγούμενο μοντέλο απο αυτό rc-20xl/Rc-2 αλλοίωνε (τουλαχιστον έτσι το άκουγα ΕΓΩ) το σήμα και μόνο που ήταν στην αλυσίδα. σε σημείο που το έβαλα σε διαφορετικό chain για να μην έχω πρόβλημα με τα νεύρα μου 8) Για το rc-3 δεν ξέρω να σου πώ οπότε μια καλή λύση θα ήταν να το δοκιμάσεις κάπου (και να πείς και σε μένα που τώρα το έχω απορία  :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Να το δοκιμάσεις έτσι ώστε να έχεις προσωπική άποψη. Οι ανάγκες και οι απόψεις διαφέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου