Προς το περιεχόμενο

Tascam 2488 ή κάρτα ήχου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kalispera!eimai neo aima sto site alla kai se oti afora thn dimiourgia studio.Paizw ki8ara 10 xronia kai exw desei me liga group ana periodous.

Apofasisa na kanw kati monos mou sto dwmatio mou wste na min anagkazomai na kouvalaw atoma se studio kai na plirwnw proves ixografiseis kai oti allo prokupsei...

Exw ena pc sta 3.2,ena midi keyboard ths M audio tis ki8ares mou kai to cubase sx 2.Karta ixou exw tin mamisia akoma.. :lol:

Vasika auto pou 8elw einai na ixografw kommatia sto room mou me diafora organa kai na ta apo8ikeuw kapou wste na ginoun cd h' kai amesa

me kapoio studio recording hardware opws ths tascam to 2488.

An exw kati tetoio xreiazomai opwsdipote kai mia karta ixou h' eimai kalumenos?ti 8a mou proteinate na kanw..?ta lefta pou dia8etw einai periorismena alla einai kati pou aksizei,mporw na kanw upomoni mexri na mazepsw ki alla.. :wink: eyxaristw polu kai sugxaritiria gia to site..[/i]

Και δεν θα πεθανουμε ποτε κουφαλα νεκρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε μου.

Βασικα αποτι ειδα η αξια του Tascam που αναφερεις ειναι γυρο στα 1400-1500 ευρο.

εγω αν ημουν στη θεση σου θα προτημουσ να επερνα απο την Thomann το Tascam us 2400(879 ευρο) το οποιο ειναι ενας daw controler και απο κει και επιτα θα εψαχνα μια καρτα ηχου με τα υπολοιπα χρηματα η οποια να εχει τουλαχιστον 8 καναλια αν χρειαστει ηχογραφιση τυμπανων και να εχει και 2 καναλια με phantom για τα overheads και για φωνες κτλ. π.χ.ECHO AUDIOFIRE 8 (588 ευρο).

Θα το εκανα αυτο βασικα γιατι το γεγονος να εχεις ενα daw controler πιστευω ειναι καλυτερο γιατι δεν εχει να κανει καθολου με τον ηχο αφου ειναι controler αρα λιγοτερες παραμορφοσεις.

Επισης θα ψωνιζα απο την thomann γιατι το tascam εχει 879 ενω στην elina που εριξα μια ματια εχει 1150!!!!!

Copyright© 1983-2009 by Pa.K.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε μου.

 

εγω αν ημουν στη θεση σου θα προτημουσ να επερνα απο την Thomann το Tascam us 2400(879 ευρο)

Θα το εκανα αυτο βασικα γιατι το γεγονος να εχεις ενα daw controler πιστευω ειναι καλυτερο γιατι δεν εχει να κανει καθολου με τον ηχο αφου ειναι controler αρα λιγοτερες παραμορφοσεις.

Επισης θα ψωνιζα απο την thomann γιατι το tascam εχει 879 ενω στην elina που εριξα μια ματια εχει 1150!!!!!

 

Φιλε λαθος μεγαλο να το φερεις απ εξω μιας και εδω στην Ελλαδα εχει πιο ΦΤΗΝΑ!

Οτι θελεις μπορεις να με ρωτησεις.Απλως κανε μου την χαρη και ΨΑΞΕ λιγο πριν λες στον κοσμο να αγορασει απο εξωτερικο.Το συγκεκριμενο μηχανημα ειναι σε προσφορα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου αποτι ειδες την απαντηση μου την δικαιολογισα και απο τα μερη που εψαξα (νακας,ελινα,pathfinder,μουσικοραμα) μονο η ελινα το ειχε και στη τιμη που ανεφερα.Τορα αν εσι ξερεις κατι περισσοτερο θα ηθελα να μου πεις και που το ειδες σε προσφορα γιατι και γω ενδιαφερομαι για το συγκεκριμενο μηχανημα.

 

Και κατι επισης να συμπληρωσω στην απαντηση που εδωσα πιο πανω οτι αν θες μπορεις να αγορασεις και μια πιο φτηνη καρτα π.χ. m-audio και να παρεις ενα rack απο καλους προενισχυτες.

Copyright© 1983-2009 by Pa.K.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατι επισης να συμπληρωσω στην απαντηση που εδωσα πιο πανω οτι αν θες μπορεις να αγορασεις και μια πιο φτηνη καρτα π.χ. m-audio και να παρεις ενα rack απο καλους προενισχυτες.

 

Μα φίλε InFlame το θέμα δεν είναι μόνο η καλή προενίσχυση αλλά και το καλό convertion. Αν είναι να δώσεις τόσα λεφτά για προενισχυτές και daw controllers τότε για να μπορείς να πεις ότι πραγματικά εκμεταλλέυεσαι πλήρως την ποιότητα των μηχανημάτων σου (για τους προενισχυτές μιλάω αφού ο controller δεν παίζει ρόλο στον ήχο) πρέπει να έχεις και το κατάλληλο ada convertion. Και δεν μιλάω απαραίτητα για weiss ή apogee αλλά για κάρτες που έχουν πραγματικά καλό convertion (motu, rme κτλ).

εμμμ.... Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ειδα στον θωμα με 1090 ευρω.

θελουμε στο στουντιο μας ενα μηχανιμα εγγραφης που να παιρνανε ολα τα οργανα απο κει(κιθαρα μπασο φωνη πληκτρα τυμπανα).

δηλαδη παιζουμε ενα κομματι, το γραφουμε,το ακουμε και διορθωνουμε τα λαθη μας.αυτο θελουμε και ερωτω αν κατι τετοιο σαν το tascam 2488 μας κανει να το παρουμε.

εχουμε κονσολα-ενισχυτη-ηχεια μονο ενα τετοιο μαραφετι χρειαζομαστε και με ενα budjet σφικτο(1000-1200 ευρω)

 

ευχαριστουμε πολυ για τις απαντησεις σας

βιρα κι'εχει ο Θεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου το μηχανημα που αναφερεις κανει για τη δουλεια σου αλλα πιστευω ειναι περιττο αφου εχεις κονσολα.Δηλαδη το μονο που χρειαζεσαι ειναι μια καρτα ηχου που μπορεις να βρεις με τα μισα χρηματα του tascam και να παρεις τις εξοδους τις κονσολας και να ηχογραφισεις στον υπολογιστη.

Τορα υπαρχουν φισικα διαφορα αλλα που πρεπει να δεις οπως π.χ. αν θες να ηχογραφεις και εξω τοτε το Tascam θα οου ειναι πιο χρησημο για να το μεταφερεις.

Copyright© 1983-2009 by Pa.K.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου