Προς το περιεχόμενο

Ibanez arz800


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου άρεσε και μένα η arz700 όμως, που είναι παρόμοια και την είχα πάρει από Θωμά πριν 2,5 χρονιά. μόλις  έπαιξα μου ακουγόταν σαν hollow και την έψαχνα γύρω γύρω να βρω αν έχει   πουθενά κανένα ηχείο. τελικά ήταν ραγισμένη στο σημείο που ενώνετε το μπράτσο με το σώμα και φαινόταν ελάχιστο και από το χρώμα. μου είπαν  να φωτογραφίσω την κιθάρα και το κουτί για να την στείλω πίσω όπως και έγινε. πλάκα ήταν ότι η περίπτωση μου ήρθε κουτί γιατί δεν χάρηκα καθόλου με την ποιότητα της, από οπτικής   αλλά και κατασκευαστικής άποψης ανεξάρτητα το σπάσιμο. ακόμα και η ibanez art που είχα δει σε μαγαζί ήταν πολύ καλύτερη και γιαυτό πήγα για arz700 γιατί τότε δεν υπήρχε Ελλάδα. δεν πρέπει και να πολυζορίστικε πάντως να ραγίσει γιατί σου έδινε την αίσθηση γενικά ότι είναι μούφα. τώρα στο παίξιμο ήταν πάλι φούμα αφού την είχα σετάρει. Γενικά ήταν σαν  φτηνή  απομίμηση της κιθάρας που είχα στο μυαλό μου. τώρα  η arz800 να έχει  μεγάλη διαφορά δεν πιστεύω. Μια rga7  που είχα πάρει, που είναι από Ινδονησία μου βγήκε καλύτερη και από μία γιαπωνέζα σε θέμα κατασκευής(με emg707tw μαγνήτες που άλλαξα εννοείτε).οπότε σε συμπέρασμα από θέμα προέλευσης δεν έχω καταλήξει ακόμα.

Υπόψιν το μούφα δεν αποτελεί γενικό συμπέρασμα. μιλάω για το φτηνότερο μοντέλο(arz700) και την είχα κάτι ώρες μόνο στα χέρια μου. μπορεί να ήμουνα και άτυχος με την συγκεκριμένη τι να πω,συμβαίνουν και αυτά όπως αυτό που ανάφερα σαν παράδειγμα με την γιαπωνέζα. επίσης τώρα διάβασα ότι την πήρες panix και βγήκε καλή. έστειλα βιαστικά για να σε προλάβω να  την τσεκάρεις πρώτα και όχι να διαψεύσω τις εντυπώσεις σου. σορυυυυυυ...χαίρομαι που είναι κομπλέ. καταραμένα ξενύχτια..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gnd, δυστυχώς στις μέρες μας η ποιότητα έχει πάει περίπατο. Και δεν είναι μόνο στην κίνα το πρόβλημα (σε λίγο οι κινέζικες εταιρίες θα κάνουν outsource τα εργοστάσια στην αφρική, εκεί είναι ο επόμενος στόχος - είναι απίστευτη η κινεζική διείσδυση στην αφρική - γενικά μιλάω), και μια βόλτα στα γνωστά φόρουμ fender και gibson να πάει κανείς θα δεί τα άπειρα προβλήματα, και δεν εστιάζεται μόνο στις κιθάρες το πρόβλημα αλλά και στα υπόλοιπα αγαθά.

Τώρα για ARZ, η κιθάρα ειναι chambered, με μειωμένο βάρος, κινέζικο μαόνι σώμα, κινέζικο alder top, κινέζικο μαόνι-alder μπράτσο (3 κομμάτια), και κινέζικη τριανταφυλιά ταστιέρα. Κατ εμέ, πλησιάζει στο 80-90% του ήχου μιας les paul traditional, χάνει σαφώς σε μάζα, ποιότητα κατασκευής, (όχι PLEK), υλικά, αλλά έχει πιο μοντέρνο σχεδιασμό (βλέπε heel και πρόσβαση στα τελευταία τάστα) και το 1/3 της τιμής. Αν κάποιος την προσέχει, και ξέρει κάποια βασικά τεχνικά, νομίζω οτι η κιθάρα θα έχει βάθος χρόνου.

Ο ήχος της ήταν τεράστια έκπληξη για μένα, στην μεσαία θέση και με το tone στο 5, στα καθαρά, έχει αυτόν τον καταπληκτικό gibson-jazz ήχο, για τον οποίο οι EMG 81/60 καθόλου δεν προιδεάζουν!

Επίσης για κιθάρα *τόσο* ελαφριά, έχει πολύ καλό sustain, σημάδι αν μη τι άλλο στιβαρής κατασκευής...

Πάντως γενικά η Ibanez, και η κάθε εταιρία πρέπει να προσέξει περισσότερο το quality control, το οποίο στην σειρά ARZ νομίζω έχει φύγει απο κάθε έλεγχο....

 

Το tailpiece να πάει να φύγει στον Θεό, και να έχω και τον Τρίμμη να μου κάνει ναζάκια.... κάπου σιχτήρισα.... αλλά τέλος καλό όλα καλά...

 

Η επόμενη (strat american standard SSS????) ΜΟΝΟ από θωμά.... ελλάδα τέλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά. κάποτε τα φθηνά τα λέγαμε "τζάμπα".το όνομα είχε βγει λόγω japan και μετά βλέπεις πως αλλάξανε τα πράγματα. σε λίγο θα ψάχνουμε για γνήσια κινέζικα  το tailpiece πάλι καλά που δεν σου έβγαλε και κανένα μάτι. πάντως χαίρομαι πραγματικά που πήγαν όλα καλά έστω και με το τσιγκέλι.

 

εγώ από θέμα αγορών με το νόιζ έχω σωθεί πολλές φορές αλλά και αυτούς που τα αγόρασα και πούλησα. για καινούργια πράγματα μόνο άμα υπάρχει ανάγκη και τα τίποτα αναλώσιμα. επίσης να αναφέρω ότι την rga7 την είχα πάρει 65€ πιο κάτω από τον Θωμά, στο μουσικόραμα και αργότερα την ανέβασε και αυτός στην ίδια τιμή.

 

κάπου δηλαδή μπορεί να μας βγαίνει σε κακό που έχει γίνει μονάδα μέτρησης. ακόμα και σήμερα έχει κάποιες κιθάρες πιο φθηνά από τον Φριτς σε ibanez που έχω τσεκάρει. αλλά αυτό που είπες πριν με την εξυπηρέτηση είναι το πιο σημαντικό. από την στιγμή που σε πολλά προϊόντα πες ότι δεν μπορούμε να ανταγωνιστούμε μεγάλες εταιρίες θα έπρεπε να βελτιώσουμε της υπηρεσίες που σαν Έλληνες πιστεύω ξέρουμε να εκτιμούμε την καλή εξυπηρέτηση και ας δώσουμε και κάτι παραπάνω και ο Γερμανός βασίζεται πολύ σε αυτό το σημαντικότατο κομμάτι.

 

σε κάποια ελληνικά μαγαζιά έχω δει πολύ καλές προσπάθειες από πωλητές κυρίως νέα παιδιά αλλά τώρα θα μου πεις είναι και στον άνθρωπο.

κυρίως οι μαγαζάτορες θα έπρεπε να προσφέρουμε περισσότερα κίνητρα στους υπαλλήλους τους παρά να περιμένουνε να προσλάβουν τον τρισευτυχισμένο υπάλληλο δίνοντάς του τρεις και εξήντα. που για να είμαι και δίκαιος ούτε οι επιχειρηματίες έχουν κάποια υποστήριξη από το κράτος που (και εμείς οι ίδιοι κλέβαμε τόσο καιρό και μας έκλεβε και αυτό και όλα καλά και τώρα κλαιγόμαστε) έχουμε γεμίσει λουκέτα στη αγορά.(σταματάω εδώ γιατί έχω βγει αρκετά off topic and time και το θέμα έχει πολύ ψωμί ακόμα)και για να κλείσω panix καλόπαιχτη και με γεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστώ gnd, συγκεκριμέμα απο ebay.co.uk έχω ανταλλάξει mail με άγγλο 5 φορές για αντικείμενο αξίας 5 ευρώ. Και όχι με έναν ή για μια αγορά. Για την αντιμετώπιση στον τρίμμη, πριν, κατα την διάρκεια, και μετά την αγορά, έχω να πώ, οτι αν εξαιρέσουμε τον Θάνο, τον πωλητή (που είναι ξένης προελεύσεως) οι υπόλοιποι είναι  ::) ::) ::)

Πολλές φορές συχτίριζα κατα την διάρκεια δοκιμής κτλ....

Δυστυχώς αυτή η νοοτροπία δεν φτιάχνει. Ο έλληνας δεν έχει φιλικότητα. Είναι απίστευτες οι μπαρούφες που άκουσα από τον τρίμμη, αν δε, δεν του είχα στείλει τον νόμο φάτσα κάρτα με το καλημέρα, ακόμα θα παιδευόμουν με δικηγόρους κτλ...

Ενώ ήξερε οτι έχω δίκιο, και οτι έπρεπε να την αλλάξει, αυτός επέμενε σε αηδιούλες και κακιούλες παιδικού στύλ, έτσι για να ξεδώσει από το κακό του... έλεος....

 

από έξω και πάλι από έξω..... και για Θωμά που είπα, δεν είναι πανάκεια, μπορεί να φέρεις κανείς όργανο από αμερική και 20% φθηνότερα από θωμά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου