Προς το περιεχόμενο

Ibanez arz800


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχεις κανεις υποψην την συγκεκριμενη ibanez ? Γιατι δεν πολυακουγεται και φενεται τουλαχιστον απο τις φωτο και τα σπεκς , αστερι...

 

http://www.ibanez.com/ElectricGuitars/model-ARZ800

 

Τι προελευσης ειναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστερι Αρη μου ε?.....αλλα στην Κινα τα αστερια σε σχημα κιθαρας πεφτουν βροχη ;D ;D ;D

Κινα ειναι το εργαλειο......τωρα τι λεει γενικα δεν ξερω αλλα και πλεον δεν πολυασχολουμαι με τα φθηνα οργανα γιατι τα εφαγα με το κουταλι καποια στιγμη και ειδα το χαλι τους (στα περισσοτερα)....καποια ψιλοπαιζανε....οχι βεβαια οτι ασχολουμαι και με τα ακριβα μιας και δεν παιζει μια ;D ;D.....εχω μια κιθαρα και καλη για την ωρα ;)

Μην μπλεκεις με τα φθηνα γιατι εχει μεγαααααααααλη πικοιλια απο δαυτα και θα καψεις το μυαλο σου απο τις σκεψεις ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστερι Αρη μου ε?.....αλλα στην Κινα τα αστερια σε σχημα κιθαρας πεφτουν βροχη ;D ;D ;D

Κινα ειναι το εργαλειο......τωρα τι λεει γενικα δεν ξερω αλλα και πλεον δεν πολυασχολουμαι με τα φθηνα οργανα γιατι τα εφαγα με το κουταλι καποια στιγμη και ειδα το χαλι τους (στα περισσοτερα)....καποια ψιλοπαιζανε....οχι βεβαια οτι ασχολουμαι και με τα ακριβα μιας και δεν παιζει μια ;D ;D.....εχω μια κιθαρα και καλη για την ωρα ;)

Μην μπλεκεις με τα φθηνα γιατι εχει μεγαααααααααλη πικοιλια απο δαυτα και θα καψεις το μυαλο σου απο τις σκεψεις ;D ;D

 

Ποια κιθαρα πηρες τελικα κωσταρα ? Εισαι σιγουρος οτι ειναι Κινα ? γιατι πιστευα οτι η ιμπανεζ το πολυ πολυ καμια κορεα , να παιξει....βασικα θελω να σπρωξω την τελευταια μετρια κιθαρα που μου εχει απομεινει , την επιφων και ελεγα να παω σε καποια με emg 81-60... Η ενναλακτικη μου ειναι καποια rg prestige και να αλλαξω εγω τους μαγνητες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ' οσο ξέρω η ibanez έβγαινε από Κορέα, Ινδονησία και Ιαπωνία. Δεν έχω πετύχει ποτέ κινέζικη ibanez (κανονική όχι ρεπλίκα).

Λογικά από Κορέα πρέπει να είναι. Τώρα δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά, μπορεί να άρχισε να βγάζει και από Κίνα.. θα το ψάξω όταν πάω σπίτι και θα σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

ήθελα κάτι les paul-οειδές και τελικά πήρα την arz800. η κιθάρα είναι όντως κινέζικη, όπως και το air condition, η τηλεόραση, το κινητό, η οθόνη μας, κτλ

Αν εξαιρέσω το ότι το bridge tail είχε πρόβλημα, (οπότε την γύρισα πίσω και πήρα μια 100% άψογη) (υπόψην η ibanez του Paul Gilbert φοραει ακριβώς την ίδια γέφυρα) , η κιθάρα είναι απλά πολύ καλή. Και στα βρώμικα και στα drop down, και στα καθαρά (έχει απίστευτα καθαρά), γενικά η ετικέτα "EMG 81/60" δεν πρέπει να τρομάζει καθόλου τους παραδοσιακούς πάικτες.

 

Κλάσεις ανώτερη κατ'εμέ από οποιαδήποτε Epiphone ή Studio δοκίμασα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Κινέζοι ΞΕΡΟΥΝ να φτιάχουν όργανα... Μην ακούω χαζομάρες τώρα... Και το 80 τα ίδια λέγανε για Ιαπωνία και τώρα μας τρέχουν τα σάλια!!! Το αν ένα όργανο θα είναι καλό (ανεξαρτήτου χώρας παραγωγής) βασίζεται κυρίως στα standars που τηρεί ένα brand... Και brands όπως η Ibanez, Fender, ESP (to name a few που έχουν εργοστάσια στην Κίνα) έχουν ΥΨΗΛΑ standars!!! Μην ξεχνάμε πως υπάρχει ένα ISO που πρέπει να τηρούν τα εργοστάσια!! Οπότε μην παραμυθιάζεστε με το που φτιάχτηκε το όργανο αλλά με το αν ΠΑΙΖΕΙ το όργανο!!! Εκτός κι αν ακούτε με το made in... Το όργανο το συγκεκριμένο δεν το ξέρω αλλά το να λες "που φτιάχτηκε" δεν το κάνει καλό ή κακό!!! Οπότε πήγαινε δοκίμασε και αν σου κάθεται καλά πάρτο! Μην κοιτάς το made in!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Κινέζοι ΞΕΡΟΥΝ να φτιάχουν όργανα... Μην ακούω χαζομάρες τώρα... Και το 80 τα ίδια λέγανε για Ιαπωνία και τώρα μας τρέχουν τα σάλια!!! Το αν ένα όργανο θα είναι καλό (ανεξαρτήτου χώρας παραγωγής) βασίζεται κυρίως στα standars που τηρεί ένα brand... Και brands όπως η Ibanez, Fender, ESP (to name a few που έχουν εργοστάσια στην Κίνα) έχουν ΥΨΗΛΑ standars!!! Μην ξεχνάμε πως υπάρχει ένα ISO που πρέπει να τηρούν τα εργοστάσια!! Οπότε μην παραμυθιάζεστε με το που φτιάχτηκε το όργανο αλλά με το αν ΠΑΙΖΕΙ το όργανο!!! Εκτός κι αν ακούτε με το made in... Το όργανο το συγκεκριμένο δεν το ξέρω αλλά το να λες "που φτιάχτηκε" δεν το κάνει καλό ή κακό!!! Οπότε πήγαινε δοκίμασε και αν σου κάθεται καλά πάρτο! Μην κοιτάς το made in!!!

Συμφωνώ, αν παίζει ας είναι και από τον πλανήτη άρη  ;) ;D ;D ;D

όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άρεσε και μένα η arz700 όμως, που είναι παρόμοια και την είχα πάρει από Θωμά πριν 2,5 χρονιά. μόλις  έπαιξα μου ακουγόταν σαν hollow και την έψαχνα γύρω γύρω να βρω αν έχει  πουθενά κανένα ηχείο. τελικά ήταν ραγισμένη στο σημείο που ενώνετε το μπράτσο με το σώμα και φαινόταν ελάχιστο και από το χρώμα. μου είπαν  να φωτογραφίσω την κιθάρα και το κουτί για να την στείλω πίσω όπως και έγινε. πλάκα ήταν ότι η περίπτωση μου ήρθε κουτί γιατί δεν χάρηκα καθόλου με την ποιότητα της, από οπτικής  αλλά και κατασκευαστικής άποψης ανεξάρτητα το σπάσιμο. ακόμα και η ibanez art που είχα δει σε μαγαζί ήταν πολύ καλύτερη και γιαυτό πήγα για arz700 γιατί τότε δεν υπήρχε Ελλάδα. δεν πρέπει και να πολυζορίστικε πάντως να ραγίσει γιατί σου έδινε την αίσθηση γενικά ότι είναι μούφα. τώρα στο παίξιμο ήταν πάλι φούμα αφού την είχα σετάρει. Γενικά ήταν σαν  φτηνή  απομίμηση της κιθάρας που είχα στο μυαλό μου. τώρα  η arz800 να έχει  μεγάλη διαφορά δεν πιστεύω. Μια rga7  που είχα πάρει, που είναι από Ινδονησία μου βγήκε καλύτερη και από μία γιαπωνέζα σε θέμα κατασκευής(με emg707tw μαγνήτες που άλλαξα εννοείτε).οπότε σε συμπέρασμα από θέμα προέλευσης δεν έχω καταλήξει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου