Προς το περιεχόμενο

VG stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

την ειχα δει και μου ειχε φανει εξαιρετικα ενδιαφερουσα σαν ιδεα αλλα κατι μου λεει πως θα παει άπατη......μολις δουν οι τεχνοφοβικοι κιθαριστες (δηλαδη το 90%) δυο knobs παραπανω θα τη βγαλουν αχρηστη.....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την ειχα δει και μου ειχε φανει εξαιρετικα ενδιαφερουσα σαν ιδεα αλλα κατι μου λεει πως θα παει άπατη......μολις δουν οι τεχνοφοβικοι κιθαριστες (δηλαδη το 90%) δυο knobs παραπανω θα τη βγαλουν αχρηστη.....

 

+1! ¶σε που είναι ψηφιακή!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
την ειχα δει και μου ειχε φανει εξαιρετικα ενδιαφερουσα σαν ιδεα αλλα κατι μου λεει πως θα παει άπατη......μολις δουν οι τεχνοφοβικοι κιθαριστες (δηλαδη το 90%) δυο knobs παραπανω θα τη βγαλουν αχρηστη.....

 

Μα προφανώς είναι άχρηστη. Πάω στοίχημα ότι θα φτύνει μηδενικά και άσσους. Ανατριχιάζω και μόνο στην ιδέα του ψηφιακού. :lol: :lol: :lol:

 

Πέραν της πλάκας, συμφωνώ απόλυτα με το χαρακτηρισμό "τεχνοφοβικοι κιθαριστες" για πολλούς.

 

Από την άλλη μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και σαν κανονική strat, δηλαδή να πάρεις έξοδο κατευθείαν από τους alnico. Οπότε ουσιαστικά μιλάμε για μια american strat με "πακέτο" το midi μαγνήτη και ενσωματωμένο το interface της roland. :wink:

 

Η κριτική μου θα περιοριζόταν στο πόσο κάνει....Στην Αμερική κινείται γύρω στα $1700. Αξίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ως κατοχος της vg 88 λεω πως ειναι καλο να ξεφυγουμε λιγο απο τον συνβατικο ηχο της κιθαρας και να πειραματιστουμε.

τη λατρευω :D

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι βρε παιδια να ειναι κανεις τεχνοφοβικος με την κιθαρουλα? μονο δυο κουμπακια παραπανω εχει! Βαζω και στοιχημα οτι το καθε αναλογικο πεταλι στην πεταλιερα ενος "τεχνοφοβικου" κιθαριστα θα εχει πιο πολλα κουμπακια για στριψιμο απο την κιθαρα αυτη! :D Παντως η τιμη της που κοιταξα ειναι λιγακι τσιμπημενη... για το δικο μου πορτοφολι παντα

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την ειχα δει και μου ειχε φανει εξαιρετικα ενδιαφερουσα σαν ιδεα αλλα κατι μου λεει πως θα παει άπατη......μολις δουν οι τεχνοφοβικοι κιθαριστες (δηλαδη το 90%) δυο knobs παραπανω θα τη βγαλουν αχρηστη.....

ίσα ίσα που έχω την εντύπωση πως αυτές οι ανόητες εφευρέσεις (τα κάνει όλα και συμφέρει) έχουν μεγαλύτερη απήχηση απο ότι ο συνδυασμός λίγα αλλά κορυφαία :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Γιατι βρε παιδια να ειναι κανεις τεχνοφοβικος με την κιθαρουλα?

 

Δεν ξέρω γιατί αλλά -κάνοντας πολλά χρόνια παρέα με άλλουις κιθαρίστες- οι κιθαρίστες έχουμε τραγικές προκαταλήψεις.

 

Το '50 μάλλον θα υπήρχε κόσμος που θα έλεγε.

 

Αυτές οι καινούριες κιθάρες με τους μαγνήτες που πρέπει να τις βάλει σε ηχείο για να τις ακούσεις' date=' δεν έχουν την ατάκα, το σκάσιμο και το χαρακτήρα της ακουστικής. Όσο καλή και να είναι, αληθινή κιθάρα δεν είναι. Μπορεί βέβαια αν παίζει πολύ χαμηλά να σε μπερδέψει και να νομίζεις ότι είναι κιθάρα, αλλά στις μεγάλες εντάσεις είναι φανερό ότι μιλάμε για μία απομίμηση κανονικής ακουστικής κιθάρας. ¶σε που το μασίφ ξύλο δεν έχει καπάκι να βγάλει δονήσεις. Είναι άψυχα αυτά τα όργανα. Έχει βγάλει κάτι καινούριες τώρα η Gibson αλλά μάλλον δεν έχουν μέλλον. Και ο μ@λ@κας ο Leo θέλει να μας πει ότι γίνεται να φτιάξεις κιθάρα με κάτω από $200. Ναι...με 4 βίδες και ούτε κόλλες ούτε τίποτα. Να μου το θυμηθείτε...ύστερα από 10 ακκόρντα θα ξεβιδώνονται τα μανίκια.

 

Το 60-70 είμαι σίγουρος ότι υπήρχαν κάποιοι που έλεγαν:

 

Πάνε και βάζουν τους ενισχυτές στο τέρμα για να ακουστούν πιο δυνατά....Και τσιρίζουν οι λάμπες και το μεγάφωνο ζορίζεται...πάει να σκάσει.... Μα δεν καταλαβαίνουν ότι αυτός ο ήχος είναι απαίσιος και ότι αυτός ο ψαλιδισμός κάνει το όργανο να χάσει τις δυναμικές του? ¶σε που εμφανίζονται ενισχυμένες και περιττές αρμονικές που είναι μουσικώς περίεργες. Ένα χάος σου λέω....πήγα τις προάλλες να ακούσω λίγο μουσική και έπαιζε αυτός ο αράπης ο Χέντριξ και μας πήρε τ' αυτιά.

 

Σημερα λένε:

ίσα ίσα που έχω την εντύπωση πως αυτές οι ανόητες εφευρέσεις (τα κάνει όλα και συμφέρει) έχουν μεγαλύτερη απήχηση απο ότι ο συνδυασμός λίγα αλλά κορυφαία :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η διαφορά του σήμερα με το τότε φιλε harilatron είναι ότι τότε ανακάλυπταν νέα όργανα και ήχους (που σε άλλους άρεσαν και σε άλλους όχι )ενώ σήμερα προσπαθούν να μιμηθούν τους ήχους αυτούς με ψηφιακά μέσα, άλλοτε το πετυχαίνουν και άλλοτε όχι.

και αυτάκια μας έδωσε ο θεός και παντελώς ελεύθεροι απο προκαταλήψεις είμαστε και τις στοιχειώδεις γνώσεις και εμπειρία έχουμε για να εκφέρουμε γνώμη..

δεν με χαλάει πχ ο ερχομός της 7 χορδής κιθάρας (αυτό πραγματικά είναι κάτι σχετικα νέο) η τα locking tuners η το floyd rose η το piezo.

ελπίζω να κατάλαβες τι λέω :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου