Προς το περιεχόμενο

VG stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η όλη φάση με αυτού του τύπου τις κιθάρες που ξεκίνησε η Ferder και η Line 6 αρχικά ξεκίνησε με τη λογική "δίνω στον κιθαρίστα που εργάζεται σε διάφορα μαγαζιά-live τη δυνατότητα να έχει ήχους από διάφορες δημοφιλείς κιθάρες με μία σχετική πιστότητα, χωρίς να χρειάζεται να κουβαλάει μαζί του 2 και 3 όργανα". Αυτή η λογική με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.

Τώρα όσον αφορά κάποιον που ασχολείται με τη μουσική και τα μουσικά όργανα σε μη επαγγελματικό επίπεδο, δεν πιστεύω ότι έχει κάποιο λόγο να κοιτάξει ένα τέτοιο όργανο, αφού έτσι κι αλλιώς έχει κάποια στάνταρντ γούστα (αυτό δεν είναι και απόλυτο βέβαια) και είναι ήδη προσανατολισμένος σε κάποια συγκεριμένα όργανα τα οποία αργά η γρήγορα θα αγοράσει.

Και εκτός αυτού μια ψηφιακή κιθάρα ΜΙΜΕΙΤΑΙ τους ήχους κάποιων συμβατικών. Και οι συμβατικές είναι αυτές που κατά βάθος όλοι θέλουμε. Γιατί λοιπόν να δώσω 1500 και 1700¤ για μια ψηφιακή τη στιγμή που με τα ίδια λεφτά μπορώ να πάρω είτε την American Deluxe είτε τη Vintage 50's που θέλω.

 

Τα ίδια ισχύουν και για τους ψηφιακούς ενισχυτές με προσομοιώσεις. (Κατά τη γνώμη μου πάντα)

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator
η διαφορά του σήμερα με το τότε φιλε harilatron είναι ότι τότε ανακάλυπταν νέα όργανα και ήχους (που σε άλλους άρεσαν και σε άλλους όχι )ενώ σήμερα προσπαθούν να μιμηθούν τους ήχους αυτούς με ψηφιακά μέσα' date=' άλλοτε το πετυχαίνουν και άλλοτε όχι.

και αυτάκια μας έδωσε ο θεός και παντελώς ελεύθεροι απο προκαταλήψεις είμαστε και τις στοιχειώδεις γνώσεις και εμπειρία έχουμε για να εκφέρουμε γνώμη..

δεν με χαλάει πχ ο ερχομός της 7 χορδής κιθάρας (αυτό πραγματικά είναι κάτι σχετικα νέο) η τα locking tuners η το floyd rose η το piezo.

ελπίζω να κατάλαβες τι λέω :wink:[/quote']

 

Μα είναι νέα όργανα και νέοι ήχοι.

 

Πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι εκεί ακριβώς που λές. Δηλαδή ότι τις περισσότερες φορές προσπαθούν να μιμηθούν ήχους. Ποιος όμως τους αναγκάζει?

 

3 παράγοντες:

 

1) Η αγορά των αρχάριων που θέλουν να πειραματιστούν.

2) Η αγορά των επαγγελματιών μου θέλουν απλά, εύκολα και γρήγορα εκεί που η κιθάρα έχει δευτερεύοντα ρόλο - δηλαδή στις περισσότερες περιπτώσεις- να καλύψουν τις ανάγκες ενός gig-μεροκάματου.

3) Η αναμφίβολα πετυχημένη συνταγή του παρελθόντος για ωραίους ήχους. (Κι εμένα μου αρέσει ο ήχος σε πολλές κλασικές ηχογραφήσεις)

 

Αυτό που πρέπει όμως να δούμε, είναι ότι τα ψηφιακά εφφέ και τα midi όργανα έχουν ευρύτερους ηχητικούς ορίζοντες. Έιναι άδικο να χαρακτηρίζονται συγκεντρωτικά με βάση την ικανότητά τους να μιμηθούν υπάρχοντες ήχους. Για πράδειγμα, αν η tonelab μπορεί να σου δώσει τον ήχο ufo -κανονάκι ( :lol: ) που πόσταρε ο elavd στο σχετικό thread τότε γιατί να κρίνουμε το μηχανάκι μόνο και μόνο με βάση την πιστότητα με την οποία μπορεί να μιμηθεί το gain του Soldano SLO-100 ?

 

 

Υπό αυτή την έννοια λοιπόν είναι νέα όργανα και νέοι ήχοι. Η εξομοίωση των ενισχυτών μέσα από πολυεφφέ είναι μία μαρκετίστικη ιστορία που δεν με ενδιαφέρει. (Μπορεί όμως να είναι χρήσιμη και πρακτική για τους παράγοντες 1 και 2 παραπάνω.)

 

EDIT: Δεν είχα προλάβει να δω την τοποθέτηση του vrass. Vrass συμφωνώ εν μέρει....δες παραπάνω. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν η tonelab μπορεί να σου δώσει τον ήχο ufo -κανονάκι ( :lol: ) που πόσταρε ο elavd στο σχετικό thread τότε γιατί να κρίνουμε το μηχανάκι μόνο και μόνο με βάση την πιστότητα με την οποία μπορεί να μιμηθεί το gain του Soldano SLO-100 ?

 

καλα ρε παιδια ελεος με αυτην την tonelab τελικα :D :roll: :lol:

και στο φιναλε υπαρχει ενας που να εχει πει οτι δεν ειναι καλη ειδικα για τα λεφτα της;

τωρα για την κιθαρα συμφωνω και εγω 100% με τον Vrass. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...καλα ρε παιδια ελεος με αυτην την tonelab τελικα :D :roll: :lol:

και στο φιναλε υπαρχει ενας που να εχει πει οτι δεν ειναι καλη ειδικα για τα λεφτα της;

 

Καλά ντε! Ένα παράδειγμα φέραμε.

ΟΚ' date=' το παίρνω πίσω το tonelab. Να πω το vg 88 είναι καλα? :lol: :lol: :lol:

 

 

ως κατοχος της vg 88 λεω πως ειναι καλο να ξεφυγουμε λιγο απο τον συνβατικο ηχο της κιθαρας και να πειραματιστουμε.

τη λατρευω :D

 

Κώστα +1000, τώρα το πρόσεξα αυτό που έγραψες :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...καλα ρε παιδια ελεος με αυτην την tonelab τελικα :D :roll: :lol:

και στο φιναλε υπαρχει ενας που να εχει πει οτι δεν ειναι καλη ειδικα για τα λεφτα της;

 

Καλά ντε! Ένα παράδειγμα φέραμε.

ΟΚ' date=' το παίρνω πίσω το tonelab. Να πω το vg 88 είναι καλα? :lol: :lol: :lol: [/quote']

 

λιγο καλυτερα τωρα... :lol:

το θεμα παιδια ειναι οτι οσο και να πειραματιζομαστε(ο οποιος... πειραματισμος ειναι φοβερη φαση και τον γουσταρω τρελά)ολοι καταληγουμε στα..πατροπαραδοτα πραγματα... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα παιδια ειναι οτι οσο και να πειραματιζομαστε(ο οποιος... πειραματισμος ειναι φοβερη φαση και τον γουσταρω τρελά)ολοι καταληγουμε στα..πατροπαραδοτα πραγματα... :)

ακριβως :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
το θεμα παιδια ειναι οτι οσο και να πειραματιζομαστε(ο οποιος... πειραματισμος ειναι φοβερη φαση και τον γουσταρω τρελά)ολοι καταληγουμε στα..πατροπαραδοτα πραγματα... :)

ακριβως :wink:

 

Υπάρχουν όμως κάποιοι που απομακρύνονται από το "πατροπαράδοτο" είτε μουσικά είτε ηχητικά και το αποτέλεσμα είναι πολύ πετυχημένο. Προφανώς και δεν υπονοώ ότι είμαι ένας από αυτούς, αλλά πολύ θα το ήθελα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η όλη φάση με αυτού του τύπου τις κιθάρες που ξεκίνησε η Ferder και η Line 6 αρχικά ξεκίνησε με τη λογική "δίνω στον κιθαρίστα που εργάζεται σε διάφορα μαγαζιά-live τη δυνατότητα να έχει ήχους από διάφορες δημοφιλείς κιθάρες με μία σχετική πιστότητα' date=' χωρίς να χρειάζεται να κουβαλάει μαζί του 2 και 3 όργανα". Αυτή η λογική με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.[/quote']

 

Το θέμα είναι ότι ανεπίσημα η φεντερ το σκεφτόταν από την δεκαετία του 80. Αν και ξεχνάμε το γεγονός ότι δεν είναι μόνο για μοντελιγκ η όλη φάση. Σκέψου να παίζεις μέσω της κιθάρας σου, 1συνθ ή 1 ντραμ μασιν! Το ίδιο έκαναν και οι iron maiden στο somewhere in time! (Ανεπίσημα τόσο πίσω πάει η βαλίτσα)

 

Γιατί λοιπόν να δώσω 1500 και 1700¤ για μια ψηφιακή τη στιγμή που με τα ίδια λεφτά μπορώ να πάρω είτε την American Deluxe είτε τη Vintage 50's που θέλω.

 

Μα στην ουσία γι' αυτήν πρόκειται, μόνο που έχει τον μιντι μανγήτη έτοιμο, δίχως να χρειαστεί να τον βάλεις εσύ. Δλδ δεν είναι ψηφιακή. Απλά 1 μιντι μαγνήτη έχει, μαζί με τους κανονικούς.

 

 

Πάντως δεν κατάλαβα προς τι τόσος ντόρος για την προσθήκη 1 μιντι μαγνήτη! Που να πέταγαν και τπτ άλλο δηλαδή πάνω της!

:D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα παιδια ειναι οτι οσο και να πειραματιζομαστε(ο οποιος... πειραματισμος ειναι φοβερη φαση και τον γουσταρω τρελά)ολοι καταληγουμε στα..πατροπαραδοτα πραγματα... :)

ακριβως :wink:

 

Υπάρχουν όμως κάποιοι που απομακρύνονται από το "πατροπαράδοτο" είτε μουσικά είτε ηχητικά και το αποτέλεσμα είναι πολύ πετυχημένο. Προφανώς και δεν υπονοώ ότι είμαι ένας από αυτούς' date=' αλλά πολύ θα το ήθελα...[/quote']

ακόμη και αυτοί, τις περισσότερες φορές με πατροπαράδοτα μέσα παράγουν νέα πράγματα

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου