Προς το περιεχόμενο

VG stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκ.

Απλά με τον όρο ψηφιακή εμένα μου έρχονται στο μυαλό κάποιες usb αλλά και πρόσφατα η εθερνετ "άποψη" της γκιμπσον, παρά η ενσωμάτωση σε 1 κιθάρα ενός συστήματος που χρησιμοποιείται κάποια χρόνια πλέον από διάφορους.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τυχαινει αυτη τη φορα να συμφωνω με "τους αλλους" :lol: :lol:

 

Ποιος είναι ο "Ben" των "others"?

 

Εμείς έχουμε τον Jack μας... :lol: :lol:

 

Just kidding of course ;):lol: :lol:

 

Eγω ειμαι η Juliet,προσπαθω να με εμπιστευτουν για να τους τη φερω:lol:

Aλλα μπορει να τα βρω με τον δικο τους Jack και να ψαξω μια λυση να φυγουμε τωρα που δεν εχουμε υποβρυχιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχαινει αυτη τη φορα να συμφωνω με "τους αλλους" :lol: :lol:

 

Ποιος είναι ο "Ben" των "others"?

 

Εμείς έχουμε τον Jack μας... :lol: :lol:

 

Just kidding of course ;):lol: :lol:

 

Eγω ειμαι η Juliet' date='προσπαθω να με εμπιστευτουν για να τους τη φερω:lol:

Aλλα μπορει να τα βρω με τον δικο τους Jack και να ψαξω μια λυση να φυγουμε τωρα που δεν εχουμε υποβρυχιο.[/quote']

σε πειραμε χαμπαρι κατασκοπε της tonelab-ιας :D :D

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SPOILER:

Eγω ειμαι η Juliet' date='προσπαθω να με εμπιστευτουν για να τους τη φερω:lol:

Aλλα μπορει να τα βρω με τον δικο τους Jack και να ψαξω μια λυση να φυγουμε τωρα που δεν εχουμε υποβρυχιο.[/quote']

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τα πράγματα είναι απλά.... σαφώς όλοι πειραματίζονται με τις νέες τεχνολογίες στα μουσικά όργανα και κατ επέκταση και στις κιθάρες. Και μιλάμε για μεγάλα και καταξιωμένα ονόματα. Θα φέρω ένα παράδειγμα για τους λάτρεις του κλάσικ ρόκ και χέβυ ροκ.

 

Ο κύριος Richie Blackmore στο Made in Japan έπαιζε φούλ αναλογικά με πετάλια και κεφαλές - καμπίνες μάρσαλ!

 

Στην τελευταία περιοδία με τους Purple, back in late 90s στο total abandone (στο live που πέταξε στη μουρη του Gilan το ποτήρι με το νερό, και κατόπιν το διαλύσανε, ως συνήθως) έπαιζε με το δικό του κάστομ μοντέλο Fender που είχε lase sensors & Rolland midi μαγνήτη, με κεφαλές - καμπίνες μάρσαλ επίσης.)

 

Ερώτηση....

Είναι ο ίδιος παικτης.... ξέρουμε την μανία του με την τελειότητα του ήχου του......που σας άρεσε περισσότερο ο ήχος του? Στο Made in Japan ή στο Total abandone? .....

 

Εγώ προσωπικά απαντώ στο live Made in Japan! Ανεπανάληπτος ήχος για live από τον ίδιο.... κρίμα που τα μπλιμπλίκια ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΟΥ, και όχι τα δικά σας προς Θεού, τον ΑΔΕΙΑΖΑΝ και τον πλαστικοποιούσαν ηχητικά στη δεύτερη περίπτωση. Δεν λέω ότι ήταν μάπα κάθε άλλο αλλά.......

 

Εσείς?

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκρίμα που τα μπλιμπλίκια ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΟΥ' date=' και όχι τα δικά σας προς Θεού, τον ΑΔΕΙΑΖΑΝ και τον πλαστικοποιούσαν ηχητικά στη δεύτερη περίπτωση. Δεν λέω ότι ήταν μάπα κάθε άλλο αλλά.......

[/quote']

 

Μπας και ήσουν προκατειλημένος; Δλδ σε πόσα τραγούδια έπαιξε με τον μιντι μαγνήτη;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλο το λάιβ τον χρησιμοποιούσε, στις περισσότερες θεματικές ενότητες των κομματιών..... κάντε ένα κόπο να ακούσετε και τα 2 ζωντανά ή τουλάχιστον μέρος από αυτά.... ακόμα και τα βίντεο να δείτε θα ακούσετε την διαφορά στον ήχο μεταξύ τους, πιστεύω ότι καλύτερο παράδειγμα δεν υπάρχει, για να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα. Και από κει και πέρα είναι θέμα καθαρά γούστου. :wink:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω κι εγώ για δουλειές των μειντεν και 20 χρόνια παλιές! Εξάλλου στο λαιβ παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο. Στο στουντιο όμως που απαλείφονται τι γίνεται;

 

Εξάλλου θες την κλασική στρατο; Την έχεις, απλά θα παίξεις με τους νορμαλ μαγνήτες. Θες να παίξεις με περίεργους ήχους; Παίζεις. Θες να κάνεις άλλα κουλά, όπως πχ να ελέγχεις 1 συνθεσαϊζερ; Μπορείς. Ποιο το κακό;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Σε όλο το λάιβ τον χρησιμοποιούσε' date=' στις περισσότερες θεματικές ενότητες των κομματιών..... κάντε ένα κόπο να ακούσετε και τα 2 ζωντανά ή τουλάχιστον μέρος από αυτά.... ακόμα και τα βίντεο να δείτε θα ακούσετε την διαφορά στον ήχο μεταξύ τους, πιστεύω ότι καλύτερο παράδειγμα δεν υπάρχει, για να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα. Και από κει και πέρα είναι θέμα καθαρά γούστου. :wink:[/quote']

 

taq, δεν τα έχω ευκαιρα ούτε έχω τους ήχους στο μυαλό μου αυτή τη στιγμή.

Απλά να επισημάνω ότι τα midi όργανα είναι μάλλον πολύ καλύτερα σήμερα από ότι τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και γενικώς.....είναι και κάτι ακόμα.

Ας μην κάνουμε τη συζήτηση σαν κάποιος να μας έχει καταδικάσει να έχουμε μόνο μία κιθάρα ένα πετάλι και έναν ενισχυτή. Σε αυτή την περίπτωση ίσως και η δική μου άποψη να άλλαζε.....

Αλλά το να μας προσφέρεται η δυνατότητα να κάνουμε όλα αυτά που λέει παραπάνω και ο boukaw7 μέσω ενός οικείου interface* και ελαφρά τη καρδία να λέμε

"Έλα μωρε.....midi και μαλακίες...."

είναι απλά στενοκεφαλιά.

 

Η αντίστοιχη της κουβέντας που κάνουμε εδώ στο section "keyboards" θα ήταν ότι όλα τα σύνθια είναι της πλάκας και οι μεγάλοι τζαζίστες παίζουν και έπαιζαν πιάνο (είτε όρθιο είτε με ουρά).

Βλέπω να έρχονται οι "πληκτρολόγοι" :lol: και να μας παίρνουν στο ψιλό :lol: :lol: :lol:

 

 

* Οικείο interface, εννοώ ότι αισθάνομαι πολύ πιο άνετα να παίζω νότες στην ταστιέρα παρά στο κλαβιέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου