Προς το περιεχόμενο

VG stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα σου πω κι εγώ για δουλειές των μειντεν και 20 χρόνια παλιές! Εξάλλου στο λαιβ παίζουν και άλλοι παράγοντες ρόλο. Στο στουντιο όμως που απαλείφονται τι γίνεται;

 

Εξάλλου θες την κλασική στρατο; Την έχεις' date=' απλά θα παίξεις με τους νορμαλ μαγνήτες. Θες να παίξεις με περίεργους ήχους; Παίζεις. Θες να κάνεις άλλα κουλά, όπως πχ να ελέγχεις 1 συνθεσαϊζερ; Μπορείς. Ποιο το κακό;[/quote']

 

Μα ... κανένα....

 

Στο κάτω κάτω όταν οι Maiden χρησιμοποίησαν synth bass & keyboards στο Somewhere in time & 7th Son of a.. δεν θεωρώ ότι έγιναν χειρότεροι... αλλά νά που δεν υπάρχει στα δύο αυτά άλμπουμ η ορμή και ο ΗΧΟΣ του Powerslave, Piece of mind και φυσικά number of the... o ήχος στο where eangles dare ή στο to Thame a land είναι πολύ πιό "μέταλ" και "in your face" από τον ήχο στο moonchild & στο clairvoyant, ή στο lonlyness of the long distance runner του Somewhere in Time.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και που κολλά η σύνθεση και η αλλαγή στην παραγωγή, με το ότι μέσω της κιθάρας έλεγχαν τα συνθια τους; Ο ήχος δεν άλλαξε επειδή έπαιξαν με κιθάρα που είχε μιντι μαγνήτη (την 1 από όσες χρησιμοποίησαν δλδ)!

 

Τελικά όντως την προκατάληψη σαν να την έχεις λιγουλάκι :D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶λλα εννοώ.... διάβασε προσεκτικότερα. Για τι δουλειές των Maiden ήθελες να πεις? Διαφορετικές από αυτό που κατάλαβα? Ο ήχος δηλαδή δεν άλλαξε καθόλου στους Maiden πριν 20 χρόνια? Είχαν σχετικά τον ίδιο ήχο σαν μπάντα με 2 κιθαρίστες το 1979-84 σε σχέση με το 1986-89? Τι εννοείς?

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ως παράδειγμα για το τι μπορείς να κάνεις με μια τέτοια.

 

Εσύ μου λες ότι ο ήχος δεν είναι μέταλλο σαν τους προηγούμενους δίσκους. Εγώ λέω ότι αυτό δεν οφείλεται στην χρήση αυτού του τύπου κιθάρας, που αποτέλεσε 1 από τις 4-5 που χρησιμοποίησαν. Οπότε τι τον ανέφερες τον ήχο;

 

Εξάλλου ο μιντι μαγνήτης δεν βγάζει ήχο. Ο ήχος εξαρτάται από το ποιο module θα χρησιμοποιήσεις. Έτσι αν θες 1 pad και το περάσεις από 1 αρμονιάκι της σειράς, τότε καρπούζια δουλειές θα κάνεις. Αν το περάσεις όμως από κανά τριτον ή absynth (για τους λάτρεις των vst) τότε θα πάρεις 1 ήχο να!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε τι τον ανέφερες τον ήχο;

 

καλά τότε θα μιλήσουμε για την ακρίβεια που δέρνει τις οργανωμένες παραλίες! Μα ρε παιδί μου 15 ευρώ για ένα μπανάκι μετά καφέ, σε πλάζ? ΠΩ ΠΩΩΩΩΩ

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν κατάλαβες και επιμένεις σε κάτι λάθος και ειρωνεύεσαι.

 

¶στο....

 

Αν ήταν έτσι θα καθόμασταν να κάνουμε συγκριτικό στα διάφορο μιντι κοντρολερ για το τι ήχο βγάζουν..... :lol: :lol:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ήχο στις κιθάρες τους και στο gutiar rig τους ανέφερθηκα και ε ν ν ο ο ύ σ α μην με παρεξηγείς. Αν πιστεύεις ότι με μία μόνο synth guitar είχαν αυτή την εκπληκτική για την εποχή μετάβαση στον ήχο τους, τι να πω. Βασικά δεν είμαι υποέρμαχος καμιάς μεριάς. Απλά όταν έπαιζαν πιό "αναλογικά" μου άρεσαν οι κιθάρες τους περισσότερο. Όταν αρχίσαν τα μπλιμπλίκια της 80ίλας, μετά το 85 δεν ήταν μόνο μία synth guitar or synth guitar bass.

 

Ήταν μιά ολόκληρη νέα γενιά μηχανημάτων, ψηφιακών εφέ, και μπλιμπλικιών που ευθύνονταν για αυτό.

 

Τα περιοδικά της εποχής (την έζησα, και τα διάβαζα τότε) τους ΚΡΑΞΑΝ για αυτές τις επιλογές στους ήχους της κιθάρας. Εμένα από την άλλη δεν με χαλούσε γιατί μου άρεσαν πάνω από όλα ως συνθέσεις.

 

Απλά κατάλαβα αρκετά αργότερα γιατί ακόμα και οι ίδιοι με τον Dickinson σε ένα promo όταν παρουσίάσαν την δουλειά τους no prayer for the... συνέχιζε να επιμένει ότι ο ήχος στις κιθάρες επέστρεψε σε αυτό που καθιέρωσε τον ήχο τους ώς μπάντα στις κιθάρες αφήνοντας πίσω πολλά σφάλματα και επιλογές του παρελθόντος.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά γράψε άκυρο τότε.

 

Πάντως γιαυτό

Τα περιοδικά της εποχής (την έζησα, και τα διάβαζα τότε) τους ΚΡΑΞΑΝ για αυτές τις επιλογές στους ήχους της κιθάρας. Εμένα από την άλλη δεν με χαλούσε γιατί μου άρεσαν πάνω από όλα ως συνθέσεις.

τους έκραξαν για την χρήση συνθ και ήχων ψηφιακών μπάσων, γιατί τότε θεωρούνταν ντροπή να παίζεις με αυτά, γιατί ήταν όργανα των γκέιδων μη μεταλάδων και όχι για τον ήχο που βγήκε από τις κιθάρες. Και από δηλώσεις άστο. Χορτάσαμε τόσα χρόνια!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αντίστοιχη της κουβέντας που κάνουμε εδώ στο section "keyboards" θα ήταν ότι όλα τα σύνθια είναι της πλάκας και οι μεγάλοι τζαζίστες παίζουν και έπαιζαν πιάνο (είτε όρθιο είτε με ουρά).

Βλέπω να έρχονται οι "πληκτρολόγοι" :lol: και να μας παίρνουν στο ψιλό :lol: :lol: :lol:

Εμ, τι νομίζεις; Τη μαύρη τους την τύφλα δεν ξέρουν οι άμπαλοι με όλες τις ψηφιακούρες που βαράνε και νομίζουν ότι βγαίνει και ήχος! Σιγά να μην κάτσω εγώ να ταλαιπωρήσω τα αυτιά μου με τα χρέπια... :lol:

Να σημειώσω ότι για τους "ψαγμένους" επιτρέπονται και τα αναλογικά synths (εκτός του πιάνου δηλαδή), σε περιορισμένη χρήση βέβαια και ΧΩΡΙΣ να γυρνάμε πάνω από 3 κουμπάκια ανά κομμάτι!

 

Υ.Γ. Sorry για το off-topic, όμως έχει πολύ πλάκα το όλο θέμα... :lol: :lol: :lol:

 

Υ.Γ. 2 ΔΕΝ τα λέω για να παρεξηγηθεί κανένας, απλά επιχειρώ να διασκεδάσω το κλίμα, that's all. :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλά αυτοί που παίζουν με vst δεν πρέπει καν να λένε ότι παίζουν μουσική...Οι αθλιοοι.....Αν δεν εχεις ενα moog δεν θεωρήσε πληκτρας......κτλ....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου