Προς το περιεχόμενο

VG stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

....

Εμ' date=' τι νομίζεις; Τη μαύρη τους την τύφλα δεν ξέρουν οι άμπαλοι με όλες τις ψηφιακούρες που βαράνε και νομίζουν ότι βγαίνει και ήχος! Σιγά να μην κάτσω εγώ να ταλαιπωρήσω τα αυτιά μου με τα χρέπια... :lol:

[/quote']

 

Να' τος, ήρθε and he is taking us in the thin. :lol: :lol: :lol:

 

Να σημειώσω ότι για τους "ψαγμένους" επιτρέπονται και τα αναλογικά synths (εκτός του πιάνου δηλαδή)' date=' σε περιορισμένη χρήση βέβαια και ΧΩΡΙΣ να γυρνάμε πάνω από 3 κουμπάκια ανά κομμάτι!

[/quote']

Σιγά τους ψαγμένους. Ούτε μια φορά δεν τους έχω δει να μαλώνουν για τα ξύλα του πιάνου. :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να' τος' date=' ήρθε and he is taking us in the thin. :lol: :lol: :lol: [/quote']

Ε, είμαι λίγο κακούλης, τι να κάνω... 8)

 

Σιγά τους ψαγμένους. Ούτε μια φορά δεν τους έχω δει να μαλώνουν για τα ξύλα του πιάνου. :lol: :lol:

Όχι αλλά για τα φίλτρα, τα LFOs και τους oscillators των αναλογικών έχουν γίνει επικές μάχες! :)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αντίστοιχη της κουβέντας που κάνουμε εδώ στο section "keyboards" θα ήταν ότι όλα τα σύνθια είναι της πλάκας και οι μεγάλοι τζαζίστες παίζουν και έπαιζαν πιάνο (είτε όρθιο είτε με ουρά).

Βλέπω να έρχονται οι "πληκτρολόγοι" :lol: και να μας παίρνουν στο ψιλό :lol: :lol: :lol:

Εμ' date=' τι νομίζεις; Τη μαύρη τους την τύφλα δεν ξέρουν οι άμπαλοι με όλες τις ψηφιακούρες που βαράνε και νομίζουν ότι βγαίνει και ήχος! Σιγά να μην κάτσω εγώ να ταλαιπωρήσω τα αυτιά μου με τα χρέπια... :lol:

Να σημειώσω ότι για τους "ψαγμένους" επιτρέπονται και τα αναλογικά synths (εκτός του πιάνου δηλαδή), σε περιορισμένη χρήση βέβαια και ΧΩΡΙΣ να γυρνάμε πάνω από 3 κουμπάκια ανά κομμάτι!

 

Υ.Γ. Sorry για το off-topic, όμως έχει πολύ πλάκα το όλο θέμα... :lol: :lol: :lol:

 

Υ.Γ. 2 ΔΕΝ τα λέω για να παρεξηγηθεί κανένας, απλά επιχειρώ να διασκεδάσω το κλίμα, that's all. :wink:[/quote']

αφου ειρωνευεσαι καλα καλα,μετα να μην παρεξηγηθει κανενας 8O

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλά αυτοί που παίζουν με vst δεν πρέπει καν να λένε ότι παίζουν μουσική...Οι αθλιοοι.....Αν δεν εχεις ενα moog δεν θεωρήσε πληκτρας......κτλ....

αλλος αυτος 8O

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλο το λάιβ τον χρησιμοποιούσε' date=' στις περισσότερες θεματικές ενότητες των κομματιών..... κάντε ένα κόπο να ακούσετε και τα 2 ζωντανά ή τουλάχιστον μέρος από αυτά.... ακόμα και τα βίντεο να δείτε θα ακούσετε την διαφορά στον ήχο μεταξύ τους, πιστεύω ότι καλύτερο παράδειγμα δεν υπάρχει, για να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα. Και από κει και πέρα είναι θέμα καθαρά γούστου. :wink:[/quote']

 

taq, δεν τα έχω ευκαιρα ούτε έχω τους ήχους στο μυαλό μου αυτή τη στιγμή.

Απλά να επισημάνω ότι τα midi όργανα είναι μάλλον πολύ καλύτερα σήμερα από ότι τότε.

 

Σαφώς και θα έχουν γίνει άλματα προόδου. Απλά περιμένουμε φαντάζομαι να δούμε πώς όλα αυτά θα βρούν το χώρο τους στην εξελικτική τους πορεία μέσα από την μουσική, και αν αυτή την στροφή σε πολλά πράγματα που γίνεται αυτά τα χρόνια σε επίπεδο κατασκευής ηλεκτικών κιθάρων με κάποιες τεχνολογικές ψηφιακές προσμήξεις, θα την αποδεχθεί το σύνολο των κιθαριστών, θα την απορρίψει ως μη χρήσιμη ή θα την αφήσει να συνυπάρχει παράλληλα με πιό παραδοσιακούς τρόπους. Εφαρμογή τα πάντα πιστεύω ότι βρίσκουν από κει και πέρα είναι θέμα γούστου και επιλογής.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σαφώς και θα έχουν γίνει άλματα προόδου. Απλά περιμένουμε φαντάζομαι να δούμε πώς όλα αυτά θα βρούν το χώρο τους στην εξελικτική τους πορεία μέσα από την μουσική' date=' και αν αυτή την στροφή σε πολλά πράγματα που γίνεται αυτά τα χρόνια σε επίπεδο κατασκευής ηλεκτικών κιθάρων με κάποιες τεχνολογικές ψηφιακές προσμήξεις, θα την αποδεχθεί το σύνολο των κιθαριστών, θα την απορρίψει ως μη χρήσιμη ή [b']θα την αφήσει να συνυπάρχει παράλληλα με πιό παραδοσιακούς τρόπους[/b]. Εφαρμογή τα πάντα πιστεύω ότι βρίσκουν από κει και πέρα είναι θέμα γούστου και επιλογής.

 

+1000. Όπως λένε και στην Κρήτη: Εδά μάλιστα. :lol:

 

(το σημείο που έκανα bold είναι για να υποδείξω ποιά κατα τη γνώμη μου είναι η πιο λογική επιλογη αυτή τη στιγμή.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι βρε παιδια να ειναι κανεις τεχνοφοβικος με την κιθαρουλα?

 

Δεν ξέρω γιατί αλλά -κάνοντας πολλά χρόνια παρέα με άλλουις κιθαρίστες- οι κιθαρίστες έχουμε τραγικές προκαταλήψεις.

 

Το '50 μάλλον θα υπήρχε κόσμος που θα έλεγε.

 

Αυτές οι καινούριες κιθάρες με τους μαγνήτες που πρέπει να τις βάλει σε ηχείο για να τις ακούσεις' date=' δεν έχουν την ατάκα, το σκάσιμο και το χαρακτήρα της ακουστικής. Όσο καλή και να είναι, αληθινή κιθάρα δεν είναι. Μπορεί βέβαια αν παίζει πολύ χαμηλά να σε μπερδέψει και να νομίζεις ότι είναι κιθάρα, αλλά στις μεγάλες εντάσεις είναι φανερό ότι μιλάμε για μία απομίμηση κανονικής ακουστικής κιθάρας. ¶σε που το μασίφ ξύλο δεν έχει καπάκι να βγάλει δονήσεις. Είναι άψυχα αυτά τα όργανα. Έχει βγάλει κάτι καινούριες τώρα η Gibson αλλά μάλλον δεν έχουν μέλλον. Και ο μ@λ@κας ο Leo θέλει να μας πει ότι γίνεται να φτιάξεις κιθάρα με κάτω από $200. Ναι...με 4 βίδες και ούτε κόλλες ούτε τίποτα. Να μου το θυμηθείτε...ύστερα από 10 ακκόρντα θα ξεβιδώνονται τα μανίκια.

 

Το 60-70 είμαι σίγουρος ότι υπήρχαν κάποιοι που έλεγαν:

 

Πάνε και βάζουν τους ενισχυτές στο τέρμα για να ακουστούν πιο δυνατά....Και τσιρίζουν οι λάμπες και το μεγάφωνο ζορίζεται...πάει να σκάσει.... Μα δεν καταλαβαίνουν ότι αυτός ο ήχος είναι απαίσιος και ότι αυτός ο ψαλιδισμός κάνει το όργανο να χάσει τις δυναμικές του? ¶σε που εμφανίζονται ενισχυμένες και περιττές αρμονικές που είναι μουσικώς περίεργες. Ένα χάος σου λέω....πήγα τις προάλλες να ακούσω λίγο μουσική και έπαιζε αυτός ο αράπης ο Χέντριξ και μας πήρε τ' αυτιά.

 

[/quote']

 

Ορθως εμιλησες..αν και καθημενος.. :lol:

 

Η ολη κουβεντα για την "ψηφιακιλα",τα "αναλογικα",το "μοντελινγκ" κτλ.κτλ ειναι απλα ΑΚΥΡΗ.

 

Ετσι κι αλλοιως ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΗΧΟΓΡΑΦΕΙΤΑΙ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ αυτη τη στιγμη ηχογραφειται και ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ σε ΨΗΦΙΑΚΗ μορφη...οποτε ολη αυτη η ιστορια γυρω απο τον "ψυχρο" ηχο του digital ειναι απλα μια μπουρδα και μιση....

 

Και για αλλη μια φορα (ξανα)λεω: ο "ηχος" που θα βγει απο οτιδηποτε πηγη (ειτε εναν Line 6 σε συνδιασμο με μια Ibanez με FR ,ειτε απο μια Tele του 50 μεσα απο εναν BF Pro Reverb) εχει να κανει με την αισθητικη,το μυαλο,και στο κατω κατω της γραφης τις ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ του καθε "χρηστη",ΨΗΦΙΚΑ ηχογραφει ο Prince ,ψηφιακα και ο ...Νινο..... :lol: ,Line 6 αποκλειστικα χρησιμοποιει ο Pete Anderson ,Line 6 χρησιμοποιει και ο..Παρασκευας ΒΑΣ ΒΑΣ.... :lol: ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΜΕΣΟ,Ο ΧΡΗΣΤΗΣ ΦΤΑΙΕΙ οταν τα αποτελλεσματα ειναι κακα... :roll:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βοηθήσω λίγο την όλη σκέψη...σκεφτείτε φωτογραφικές μηχανές...στους ολυμπιακούς του Σύντευ το 60% των φωτογραφιών ήταν ψηφιακές, στης Αθήνας το 97%, σήμερα πουλιούνται άραγε αναλογικές? (ίσως σε συλλέκτες...) και όπως βλέπετε το θέμα "ποιότητα" ξεπεράστηκε από το θέμα αγοραστική μάζα και ευκολία...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου