Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Dimarzio για κιθάρα Ibanez


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!!!

Έχω την ακόλουθη κιθάρα http://www.thomann.de/gr/ibanez_s770fm_atf.htm

Επειδή οι μαγνήτες που φοράει απο γεννησιμιού της είναι λίγο (έως αρκετά) εκνευριστικοί, θα ήθελα να ρωτήσω ποιο σετ μαγνητών (bridge & neck, τον middle μαλλον θα τον ακυρώσω...) να βάλω...Προτιμάω Dimarzio...

Αυτά που θέλω απο τους μαγνήτες: Περισσότερο όγκο, να είναι πιο γεμάτος και πιο καθαρός (θα μου πείς ότι κ να βάλω σε σχέση με τις λαλακίες που έχει τώρα, καλύτερα θα είναι... ;))

Παίζω κυρίως κλασικό ροκ, αλλά θέλω να μπορώ να shredάρω κιόλας, να μην λασπώνει δηλαδή σε πιο μεγάλες ταχύτητες ο μαγνήτης...

Προσανατολιζόμουν στα κλασικά σετ, Paf Pro/Joe, Super distortion κτλ...

 

Έχει κανείς να προτείνει κάτι και να με διαφωτίσει στο ποιοι ταιριάζουν μεταξύ τους?

Ευχαριστώ πολύ!

I can change one note and make you cry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,επειδη παιζω με ibanez s κοντα μια δεκαετια, θα σου πω οτι η συγκεκριμενη κιθαρα πασχει απο..ελειψη ξυλου(πολυ λεπτο μπρατσο-πολυ λεπτο σωμα)με αποτελεσμα οι περισσοτεροι μαγνητες να ακουγονται απιστευτα αδειοι(υπαρχουν απειρες συζητησεις σε forum επι του θεματος)

Απο dimarzio δοκιμασα τον fred-paf και ειχα το ιδιο ζητημα..Για να μη μακρηγορω εβαλα αυτους http://www.seymourduncan.com/products/electric/humbucker/cutting-edge/patb1_parallel/ και ησυχασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,επειδη παιζω με ibanez s κοντα μια δεκαετια, θα σου πω οτι η συγκεκριμενη κιθαρα πασχει απο..ελειψη ξυλου(πολυ λεπτο μπρατσο-πολυ λεπτο σωμα)με αποτελεσμα οι περισσοτεροι μαγνητες να ακουγονται απιστευτα αδειοι

 

Ναι, και αυτό με προβληματίζει...Αν πάω σε active???Αν και προτιμώ Dimarzio...

I can change one note and make you cry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις ιμπανεζ και εγω θα συμφωνησω οτι το σετακι tone zone - air norton ειναι πολυ καλο...νομιζω οτι προς τα εκει πρεπει να κοιταξεις... οσο για την ελλειψη ξυλου πιστευω οτι ενας μπασος μαγνητης οπως ο tone zone θα κρυψει την ελλειψη αυτη...

 

επισης αν βρεις σε μτχ τους dim/ibz νομιζει ειναι οτι καλλυτερο... εξαλλου αυτους φοραει και η καλυτερη s κατα τα δικα μου γουστα , η s4170 prestige και ακουγεται γαμάτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο dimarzio μαγνήτες αρκετοί έχουν περάσει απο τα χέρια μου. Θα πρότεινα για την κιθαρούλα σου τον ακόλουθο συνδιασμό: Breed Neck & AT-1 ή Super Distortion για θέση bridge (σκέτη γλύκα!!!). Σπλίταρε τους κάποια στιγμή για ευελιξία.

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή θέλω να τους σπλιτάρω, με τον middle τι κάνω??Βασικά δεν τον χρησιμοποιώ και καθόλου..Επομένως βγάζω τα καλώδια του middle και βάζω μόνα τους τα καλώδια ξεχωριστά των bridge & neck??

Ευχαριστώ παιδιά!

I can change one note and make you cry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου