Προς το περιεχόμενο

Αυτοσχεδιασμός σε blues φόρμα


warwickplayer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@benedetto

Εκτος απο αυτα που αναφερω και εγω..τι αλλο δεν σου αρεσε παντα με βαση το με τι εγραφα,μην ερθεις τωρα να μου πεις ξερεις δεν ειχες τρομπονατο ηχο :P

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αγαπητέ warwicκplayer. Η προσπάθεια δεν είναι κακή αλλά..... Αν θες να λες ότι παίζεις τζαζ, το μπλουζ θα πρέπει να το έχεις ψωμοτύρι και ρυθμικά και σολιστικά και αρμονικά και με απ' όλα ;D. Οπότε θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω στο παρακάτω:

 

Νομιζω οτι φαινεται μεσα απ το κομματι οτι παιζει μπασιστας ο οποιος προερχεται απο walking bass,συνοδευτικο ρολο....

 

Κάποιος, δεν προέρχεται από το walking bass. Καταλήγει η περνάει και από εκεί, αφού έχει βάλει γυαλιά πρεσβυωπίας στα 30 του από τη μελέτη ;D

 

Καλή συνέχεια και καλές ηχογραφήσεις.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να λες ότι παίζεις τζαζ, το μπλουζ θα πρέπει να το έχεις ψωμοτύρι και ρυθμικά και σολιστικά.

Ακριβως αυτο ειναι το θεμα jazz...δεν εχω ξαναπαιξει αυτοσχεδιασμο σε blues...αλλα αλλο το να αυτοσχεδιασεις-περπατησεις το beutifull love και αλλο να παιξεις ενα αυτοσχεδιασμο σε ενα 12αρι..ειναι δυο διαφορετικα πραγματα-ειδη...Για αυτο και μπηκα σ αυτη την διαδικασια και εκθεση για να παρω πραγματα για το μελλον(οπως μπορεις να καταλαβεις το ρεσιταλ ολο και ζυγωνει και πρεπει να παρουσιασω αυτοσχεδιασμο σε 7-8 κομματια ενα εκ των οποιων θα ειναι blues,αν δεν εχω τα ακουσματα και την εμπειρια τι θα παιξω?

 

Κάποιος, δεν προέρχεται από το walking bass. Καταλήγει η περνάει και από εκεί, αφού έχει βάλει γυαλιά πρεσβυωπίας στα 30 του από τη μελέτη ;D

επισης οπως θα εχεις καταλαβει ειμαι στο σταδιο στο οποιο ειμαι με το μπασο πανω απ τις παρτιτουρες και διαβαζω walking η γραφω walking για κομματια...

Παντως εχεις απολυτο δικιο...

Να σαι καλα!!!

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@benedetto

Εκτος απο αυτα που αναφερω και εγω..τι αλλο δεν σου αρεσε παντα με βαση το με τι εγραφα,μην ερθεις τωρα να μου πεις ξερεις δεν ειχες τρομπονατο ηχο :P

 

Φιλε μου εγω δεν λεω οτι ειναι χαλια η οτιδηποτε αλλο απλα οτι πρεπει να δουλεψεις περισσοτερο ρυθμικα μιας που το μπασσο ειναι ο ρυθμος ο ιδιος μεσα σε οποιαδηποτε μπαντα και επειδη το να αυτοσχεδιαζεις δεν σημαινει πως μορεις να χανεσαι ρυθμικα οπως και εγινε σε αυτο που εγραψες.Γενικοτερα προσπαθησε αυτα που γραφεις και θελεις να βαζεις στο forum προς συζητηση να ειναι οτι καλυτερο εχεις αυτη τη στιγμη και οσον αφορα την ποιοτητα ηχογραφησης αλλα και οσον αφορα την ποιοτητα του παιξιματος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

You Can't Hold No Groove,

If You Ain't Got No Pocket

 

says Another prick in the wall  ;D

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να δουλεψεις περισσοτερο ρυθμικα μιας που το μπασσο ειναι ο ρυθμος ο ιδιος μεσα σε οποιαδηποτε μπαντα και επειδη το να αυτοσχεδιαζεις δεν σημαινει πως μορεις να χανεσαι ρυθμικα οπως και εγινε σε αυτο που εγραψες

Αυτο αγαπητε μου ειναι μεγαλο θεμα...Μολις αφορησες ολους τους αλλους που μιλησαν πριν απο σενα...

Ολες οι αποψεις ητανε κιθαροκεντρικες...το παιξιμο ομως ητανε μπασοκεντρικο.

εξηγουμε...προσπαθησα να διατηρησω το swingατο παιξιμο που εχει το μπασο του ειδους προσθετοντας καποιες φρασεις...ολο αυτο ειχε ως αποτελεσμα να πεσουν πολλες νοτες στο τραπεζι...ρυθμικα δεν χαθηκα παρα μονο σε ενα σημειο...αν το ακουσεις με προσοχη θα καταλαβεις...το οτι σπαω το swing δεν σημαινει οτι χανομαι...

 

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο αγαπητε μου ειναι μεγαλο θεμα...Μολις αφορησες ολους τους αλλους που μιλησαν πριν απο σενα...

Ολες οι αποψεις ητανε κιθαροκεντρικες...το παιξιμο ομως ητανε μπασοκεντρικο.

εξηγουμε...προσπαθησα να διατηρησω το swingατο παιξιμο που εχει το μπασο του ειδους προσθετοντας καποιες φρασεις...ολο αυτο ειχε ως αποτελεσμα να πεσουν πολλες νοτες στο τραπεζι...ρυθμικα δεν χαθηκα παρα μονο σε ενα σημειο...αν το ακουσεις με προσοχη θα καταλαβεις...το οτι σπαω το swing δεν σημαινει οτι χανομαι...

 

 

Προσπαθω πολυ να μην σου πω κατι ασχημο αλλα δεν μ'αφηνεις.Δεν ειναι οτι σπας το swing αλλα σε σημεια δε υπαρχεις εσυ+ρυθμος αλλα μοναχα εσυ...πισω απο τον ρυθμο αλλου παλι χανεσαι δεν σπας το ρυθμο απλα αφηνεσαι πολυ νομιζοντας πως αυτοσχεδιαζεις αλλα το ρυθμικο τουρλουμπουκι δεν το γλυτωνεις.....οπως ειπα ο αυτοσχεδιασμος χωρις ρυθμο ειναι ουτοπια οπως ακριβως οτι στη jazz παιζεις οτι να ναι και ακουγεται ομορφα.Οπως ειπε και ο Victor Wooten και το παρεθεσε εδω ο AudioKostas:

 

You Can't Hold No Groove,

If You Ain't Got No Pocket

 

+1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε ενδιαφέρει να κάνεις κάτι λίγο πιο σοβαρά , πάρε το Omni book του Charlie Parker (αφού ξέρεις να διαβάζεις) πιάσε πχ το Now is The Time , κατέβασε ταχύτητες και άρχισε να βγάζεις τετράμετρο ,τετράμετρο απο το σόλο . Να τα ηχογραφείς ,να τα ακους και να τα συγκρίνεις με το Charlie Parker .Και σιγά σιγα να ανεβάζεις ταχύτητα (από πολύ αργά μέχρι την original ταχύτητα)

  Πιάσε αυτό το κομμάτι για κανα τετράμηνο  και μετά παρουσίασε το .

Δεν υπάρχει άλλη λύση όλοι όσοι ενδιαφέρονται περνάν απο αυτό το στάδιο. ;)

  Οσο για το walking Bass είναι άλλο κεφάλαιο :) .

 

Καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι οτι σπας το swing αλλα σε σημεια δε υπαρχεις εσυ+ρυθμος αλλα μοναχα εσυ...πισω απο τον ρυθμο αλλου παλι χανεσαι δεν σπας το ρυθμο απλα αφηνεσαι πολυ νομιζοντας πως αυτοσχεδιαζεις αλλα το ρυθμικο τουρλουμπουκι δεν το γλυτωνεις.....

Τωρα τι θες να σου πω?με αυτη την λογικη πρεπει να κρατησω μονο swing...οποιαδηποτε αλλη αξια περα απο 12α αποκλειεται....

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικοτερα προσπαθησε αυτα που γραφεις και θελεις να βαζεις στο forum προς συζητηση να ειναι οτι καλυτερο οσον αφορα την ποιοτητα ηχογραφησης

Αυτο τωρα δεν το σχολιαζω...γραφω απο ενα laptop με ενα ενισχυτη 15w με backing track απ το youtube και εσυ μου λες για τον ηχο?

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου