Προς το περιεχόμενο

Αυτοσχεδιασμός σε blues φόρμα


warwickplayer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι απαραιτητως πονος.

 

ΟΚ κλιμακα ειναι κι αυτη, αλλα επαιξες φουλ ματζοριες και νοτες στη σειρα ψιλοτζαζε σουινγκατα.

Αν θες να πας προς το ... πιο μπλουζ, δοκιμασε πεντατονικη μινορε (ασχετα αν ειναι ματζορε οι συγχορδιες), βαλε και την blue (b5) και δοκιμασε τραβωντας τη 3η μικρη 1/4 (του τονου)  πανω. (να παει να γινει 3 μεγαλη δλδ, αλλα τελευταια στιγμη να μην ολοκληρωνεται και να πηγαινεις σε αλλη νοτα της κλιμακας- συνηθως στην 1η βαθμιδα)

 

ειχα κανει και ενα αλλο take(ο θεος να το κανει)που εβαζα μεσα και τις blues σκαλες που παιρνει η καθε σκαλα(1,2,4,5,6)

Βγαζει αυτο τον πονο που λες αλλα καποιες ακουγονται πολυ outside(πραγμα για μενα θεμιτο)

Αρμονικα δεν εχω θεμα εγω θα σταθω εδω

 

Ολα αυτα επιμενοντας στο σωστο κουρδισμα της καθε νοτας και ξεκινωντας με μικρες φρασεις (και ρυθμικα και μελωδικα) απο 1 εως 4-5 νοτες το πολυ.

 

Για μενα αυτη ειναι η καλυτερη συμβουλη

thxs!!!

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

... να πας για μπάνιο ..να πιεις καμιά δεκάρια  μπίρες,  να γλυκοκοιτάξεις  καμιά μικρή,  η οποία θα συνοδεύετε  από  δυο- τρεις  νταγλαράδες,  να σε κάνουν τουλούμι  στο ξύλο, να αποσυρθείς  δαρμένος και βρεγμένος  στα ιδιαίτερα  και να μή ξαναπιάσεις  το όργανο.

 

....αν έχεις κουράγιο τη καλοσύνη  ;) ;D

 

Είναι χειρότερος ο ήχος απ'το παίξιμο ή το παίξιμο απ'τον ήχο! Ιδού η απορεία!

Λεπτομεριακά 10-13 (δευτερόλεπτα), 27-33, 1:00-1:05, 1:52-1:55 το χάνεις. Το χάνεις πολύ.

Για μουσικός σπουδαγμένος και με ωδεία τόσα χρόνια είσαι κακός παίκτης.

Θα σε δικαιολογούσα εάν το ανέβαζες σαν άσκηση που κάνεις για να μάθεις να παίζεις αλλά εφόσον το ανεβάζεις σα Morning Blues... καλύτερα να ξυπνάς μεσημέρια!

Θές πολύ δουλειά ακόμα να μάθεις να παίζεις σωστά και να πατάς σωστά στις νότες που θές. Μη ψάχνεις τη ταχύτητα έως ότου μάθεις να παίζεις. Η ταχύτητα έρχεται με το καιρό.

Αυτό που είπες ότι θα ψάξει να βρείς μπασίστες και να αφομοιώσεις το παιξιμό τους είναι καλό αλλά υπάρχει και η πιθανότητα να ακούσουν το κομμάτι που ανέβασες οπότε και θα ψάξουν να σε βρουν αυτοί... να σε δείρουν  :) Αστειέυομαι!

Συνέχισε να προσπαθείς και την επόμενη φορά ηχογράφισε σε κάτι καλύτερο απο μικρόφωνο ενσωματωμένο σε ακουστικά  :P !

Keep on  :)

*Ελπίζω να μη σε πειράξει το χιούμορ μου σε κάποια σημεία  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι χειρότερος ο ήχος απ'το παίξιμο ή το παίξιμο απ'τον ήχο! Ιδού η απορεία!

Λεπτομεριακά 10-13 (δευτερόλεπτα), 27-33, 1:00-1:05, 1:52-1:55 το χάνεις. Το χάνεις πολύ.

Για μουσικός σπουδαγμένος και με ωδεία τόσα χρόνια είσαι κακός παίκτης.

Θα σε δικαιολογούσα εάν το ανέβαζες σαν άσκηση που κάνεις για να μάθεις να παίζεις αλλά εφόσον το ανεβάζεις σα Morning Blues... καλύτερα να ξυπνάς μεσημέρια!

Θές πολύ δουλειά ακόμα να μάθεις να παίζεις σωστά και να πατάς σωστά στις νότες που θές. Μη ψάχνεις τη ταχύτητα έως ότου μάθεις να παίζεις. Η ταχύτητα έρχεται με το καιρό.

Αυτό που είπες ότι θα ψάξει να βρείς μπασίστες και να αφομοιώσεις το παιξιμό τους είναι καλό αλλά υπάρχει και η πιθανότητα να ακούσουν το κομμάτι που ανέβασες οπότε και θα ψάξουν να σε βρουν αυτοί... να σε δείρουν  :) Αστειέυομαι!

Συνέχισε να προσπαθείς και την επόμενη φορά ηχογράφισε σε κάτι καλύτερο απο μικρόφωνο ενσωματωμένο σε ακουστικά  :P !

Keep on  :)

*Ελπίζω να μη σε πειράξει το χιούμορ μου σε κάποια σημεία  ;)

 

Χαχαχαχαχαχαχαχα...και εσυ σαν τη ακριβως με κρινεις ειπαμε?

Επισης μπορεις να καταλαβεις τι μουσικος ειμαι απο ενα 12αρι?

Εχεις ιδεα σε τι κλιμακα αυτοσχεδιασα,μουρμουρισα,φλυαρισα?

Εχεις ιδεα τι ειναι τα πενταηχα η τα εξαηχα?

Εχεις καποια στοιχειωδη ρυθμικη αγωγη?

Εχεις δικιο...εισαι αντικειμενικοτατος!!!

*Ελπίζω να μη σε πειράξει το χιούμορ μου σε κάποια σημεία  ;)

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχαχαχαχαχα...και εσυ σαν τη ακριβως με κρινεις ειπαμε?

Επισης μπορεις να καταλαβεις τι μουσικος ειμαι απο ενα 12αρι?

Εχεις ιδεα σε τι κλιμακα αυτοσχεδιασα,μουρμουρισα,φλυαρισα?

Εχεις ιδεα τι ειναι τα πενταηχα η τα εξαηχα?

Εχεις καποια στοιχειωδη ρυθμικη αγωγη?

Εχεις δικιο...εισαι αντικειμενικοτατος!!!

*Ελπίζω να μη σε πειράξει το χιούμορ μου σε κάποια σημεία  ;)

Σάν ακροατής κρίνω.

Μπορώ.

Δέν έχω ιδέα σε τί κλίμακα αυτοσχεδίασες μουρμούρισες φλυάρες και σίγουρα ούτε  κι εσυ.

Έχω.

Έχω.

χαχαχαχαχα τόπιασα ήταν πολύ καλό  ;)

 

Μήν εκνευρίζεσε, απλά το χρόνο που αφιερώνεις εδω μέσα να κράζεις τους άλλους κοίτα να τον αφιερώσεις μπας και μάθεις να παίζεις γιατί αποδείχτηκε ότι απο στόμα καλά τα πάς αλλα απο μπάσο κουτσένεις λίγο (έως πολύ).

Τουλάχιστον τώρα έχω με τί να συγκρίνω τις καφρομεταλιές μου χαχαχαχα.

Φίλικα πάντα μιλάω έτσι? Μη χαλιέσε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μπορώ να πω οτι λαχάνιασα ακουγοντάς το... Είναι όντως ένα συνεχόμενο πράγμα. Νότες από την κλιμακα κ ρυθμοί πεταγμένοι μέσα στο κομμάτι χωρίς κάποια ιδιαίτερη συνοχή.. Δε νομίζω επίσης πως θα μπορούσε κάποιο άλλο όργανο να παίξει πάνω σ αυτο.

 

Χαχαχαχαχαχαχαχα...και εσυ σαν τη ακριβως με κρινεις ειπαμε?

Επισης μπορεις να καταλαβεις τι μουσικος ειμαι απο ενα 12αρι?

Εχεις ιδεα σε τι κλιμακα αυτοσχεδιασα,μουρμουρισα,φλυαρισα?

Εχεις ιδεα τι ειναι τα πενταηχα η τα εξαηχα?

Εχεις καποια στοιχειωδη ρυθμικη αγωγη?

Εχεις δικιο...εισαι αντικειμενικοτατος!!!

*Ελπίζω να μη σε πειράξει το χιούμορ μου σε κάποια σημεία  ;)

 

Δηλαδή δέχεσαι κριτική μόνο από αυτούς που γνωρίζεις ότι είναι πολύ καλοί μουσικοί? Εκτός αυτού κ να μην τα ξέρεις όλα αυτά μπορείς να καταλάβεις πόσο καλό ή κακό είναι ένα κομμάτι-αυτοσχεδιασμός ή και μια άποψη (αν κ όχι ασφαλή) για τον μουσικό, τουλάχιστον στο είδος.

 

Ακόμη όπως έχει ειπωθεί άπειρες φορες το μπλουζ δεν είναι προτ απ όλα αυτά που αναφέρεις αν ξέρει ο vegeterian. Είναι άλλα πράγματα που πρέπει να βγουν μπροστά και αυτό μπορεί να το κρίνει κ ο μη μουσικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σάν ακροατής κρίνω.

Μπορώ.

Δέν έχω ιδέα σε τί κλίμακα αυτοσχεδίασες μουρμούρισες φλυάρες και σίγουρα ούτε  κι εσυ.

Έχω.

Έχω.

χαχαχαχαχα τόπιασα ήταν πολύ καλό  ;)

 

Μήν εκνευρίζεσε, απλά το χρόνο που αφιερώνεις εδω μέσα να κράζεις τους άλλους κοίτα να τον αφιερώσεις μπας και μάθεις να παίζεις γιατί αποδείχτηκε ότι απο στόμα καλά τα πάς αλλα απο μπάσο κουτσένεις λίγο (έως πολύ).

Τουλάχιστον τώρα έχω με τί να συγκρίνω τις καφρομεταλιές μου χαχαχαχα.

Φίλικα πάντα μιλάω έτσι? Μη χαλιέσε.

 

 

Κρινω επειδη μπορω να κρινω...εσυ απ την αλλη δεν μπορεις να κρινεις επειδη δεν ξερεις να ακους..το κομματι ρυθμικα δεν εχει φυγει πουθενα εκτος απο ενα σημειο..κατσε βρες το μπας και μαθεις τιποτα...το μπασο σολιστικο οργανο δεν ειναι...το οτι επαιξα ενα αυτοσχεδιασμο σε ενα 12αρι δεν με κρινει σαν μουσικο...αν θες να δεις τι μουσικος ειμαι μπορεις να ρωτησεις η μπορεις να ψαξεις τον λογαριασμο μου για αλλες δημοσιευσεις...δεν θα κατσω να ασχολουμε αλλο με εσενα αρκετα το κουρασες...εγω αυτο που κανω πληρωνομαι να το κανω και δεν εχω την αναγκη να εκτεθω σε ενα φορουμ..το κανω ομως γιατι μ αρεσει και περνω πραγματα..το τι εισαι φανηκε απ τα γραπτα σου και το μονο που δεν θα κανω ειναι να συνεχισω αυτη την αντιπαραθεση...

Λες να παρατησω το μπασο και να ξεκινησω φυσαρμονικα? ::)

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μπορώ να πω οτι λαχάνιασα ακουγοντάς το... Είναι όντως ένα συνεχόμενο πράγμα. Νότες από την κλιμακα κ ρυθμοί πεταγμένοι μέσα στο κομμάτι χωρίς κάποια ιδιαίτερη συνοχή.. Δε νομίζω επίσης πως θα μπορούσε κάποιο άλλο όργανο να παίξει πάνω σ αυτο.

το εχω πει...Δεν παιζω blues...το κομματι πασχει ,οπως φανηκε,απο ελλειψη ρυθμολογιας και αναπνοων...εχωντας αυτο υποψην φροντιζεις να το βελτιωσεις...

 

Δηλαδή δέχεσαι κριτική μόνο από αυτούς που γνωρίζεις ότι είναι πολύ καλοί μουσικοί?

 

Οχι φυσικα...απλα δεν δεχομαι κακοπροαιρετη κριτικη οπως και δεν κανω κακοπροαιρετη κριτικη...αν ηθελα να το παιξω εκ του ασφαλους πολυ απλα δεν θα ανεβαζα το συγκεκριμενο...Με τον Vegetarian η ιστορια παει παλια για αυτο και δεν θα ασχοληθω με το τι γραφει ξερωντας οτι ειναι  κακοπροαιρετα

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρινω επειδη μπορω να κρινω...εσυ απ την αλλη δεν μπορεις να κρινεις επειδη δεν ξερεις να ακους..το κομματι ρυθμικα δεν εχει φυγει πουθενα εκτος απο ενα σημειο..κατσε βρες το μπας και μαθεις τιποτα...το μπασο σολιστικο οργανο δεν ειναι...το οτι επαιξα ενα αυτοσχεδιασμο σε ενα 12αρι δεν με κρινει σαν μουσικο...αν θες να δεις τι μουσικος ειμαι μπορεις να ρωτησεις η μπορεις να ψαξεις τον λογαριασμο μου για αλλες δημοσιευσεις...δεν θα κατσω να ασχολουμε αλλο με εσενα αρκετα το κουρασες...εγω αυτο που κανω πληρωνομαι να το κανω και δεν εχω την αναγκη να εκτεθω σε ενα φορουμ..το κανω ομως γιατι μ αρεσει και περνω πραγματα..το τι εισαι φανηκε απ τα γραπτα σου και το μονο που δεν θα κανω ειναι να συνεχισω αυτη την αντιπαραθεση...

Λες να παρατησω το μπασο και να ξεκινησω φυσαρμονικα? ::)

Δέ μπορώ να καταλάβω γιατί αγριέυεις!

Ούτε σε προσέβαλα ούτε είπα κάτι κακό. Ποιά αντιπαράθεση? Τι λές. Απλά έκανα σκληρή κριτική που σαρέσει. Άν ξέρω να κρίνω είναι σχετικό. Σίγουρα ξέρω να κρίνω τί ακούγετε καλά στα αυτιά μου και τί όχι. Ξέρω να κρίνω ποιός είναι άσχετος και ποιός όχι. Εσύ είσαι άσχετος. Εντελώς. Στο λέω χωρίς να έχω πάει κανένα ωδείο. Επίσης δε ξέρω εάν περνάς πράγματα όπως περνά περνά η μέλισσα και δε ξέρω ποιος κούρασε ποιόν.

Μη κολάς σε αυτά που λέω εφόσον δε σε νοιάζει η αποψή μου.

Τέλος μεγάλε μουσικέ που πλειρώνεσαι κιόλας λέω να παρατήσεις το μπάσο και να πάρεις τρομπέτα.

Εκεί θα κάνεις καρίερα γιατί έχεις και ώρες μελέτης απο τη φύση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου