Προς το περιεχόμενο

Αυτοσχεδιασμός σε blues φόρμα


warwickplayer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας...θα ανεβασω ακομη ενα κομματακι οπου θα εφαρμοζονται...

@lgbesios παω να εισπραξω πονο!!!

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι χειρότερος ο ήχος απ'το παίξιμο ή το παίξιμο απ'τον ήχο! Ιδού η απορεία!

 

 

 

Ο ήχος θα γίνει αντικείμενο κρίσης ανάλογα με τα μέσα που έχει ο καθένας για να ηχογραφεί.Δεν έχουμε όλοι κάρτα ήχου και hd κάμερα.Ο warwick δεν τα έχει οπότε και εγώ δεν θα έκρινα έναν τομέα στον οποίο η βελτίωση θα έρθει με απόκτηση εξοπλισμού.

 

 

Για μουσικός σπουδαγμένος και με ωδεία τόσα χρόνια είσαι κακός παίκτης.

Θα σε δικαιολογούσα εάν το ανέβαζες σαν άσκηση που κάνεις για να μάθεις να παίζεις αλλά εφόσον το ανεβάζεις σα Morning Blues... καλύτερα να ξυπνάς μεσημέρια!

Θές πολύ δουλειά ακόμα να μάθεις να παίζεις σωστά και να πατάς σωστά στις νότες που θές. Μη ψάχνεις τη ταχύτητα έως ότου μάθεις να παίζεις. Η ταχύτητα έρχεται με το καιρό.

 

 

Από τεχνική αυστηρά άποψη οι φράσεις είναι παιγμένες τέλεια και όλες οι νότες ακούγονται καθαρότατα.Η ρυθμολογία που αναφέρεις δε είναι θέμα τεχνικής αλλά πιο πολύ εντρύφισης στον κόσμο του μπλουζ κάτι που έρχεται με τα ακούσματα και τη μελέτη.Και στο λέω έχω παίξει με πολλούς μπασσίστες κατά καιρούς σε στούντιο και ντράμμερ που με βάζανε στο τριπάκι του groove και του ρυθμού (γτ και γω είμαι κατά κόρον shreddaκιας στα ριφ και στα σόλο).

 

όσο και αν σε συμπαθώ vegeterian η κριτική σου (λαμβάνοντας υπόψη και σε άλλες συμμετοχές του warwick σε ποστ σου-κοινώς προηγούμενα) είναι άκαιρη και κρίνεις δυστυχώς χωρίς να ξέρεις.Και σαν ακροατής που κρίνεις είναι μεγάλο λάθος.Μουσικός δεν είσαι?Δε θα κρίνεις από αυτή τη σκοπιά?Εσένα σαν ακροατής σου αρέσουν oi guns and roses πχ αλλά σαν μουσικός ξέρεις ότι δεν παίζουν τίποτα σπουδαίο.

 

 

Ακόμη όπως έχει ειπωθεί άπειρες φορες το μπλουζ δεν είναι προτ απ όλα αυτά που αναφέρεις αν ξέρει ο vegeterian. Είναι άλλα πράγματα που πρέπει να βγουν μπροστά και αυτό μπορεί να το κρίνει κ ο μη μουσικός.

 

Εντωμεταξύ ποτέ δεν είπε ο op ότι θα παίξει μπλουζ αλλά ότι θα αυτοσχεδιάσει πάνω σε μπλουζ φόρμα ::) ::) Και γω το κάνω...αλλά κάθομαι και σρεντάρω πάνω από μπλουζ ρυθμούς :P :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ήχος θα γίνει αντικείμενο κρίσης ανάλογα με τα μέσα που έχει ο καθένας για να ηχογραφεί.Δεν έχουμε όλοι κάρτα ήχου και hd κάμερα.Ο warwick δεν τα έχει οπότε και εγώ δεν θα έκρινα έναν τομέα στον οποίο η βελτίωση θα έρθει με απόκτηση εξοπλισμού.

 

Από τεχνική αυστηρά άποψη οι φράσεις είναι παιγμένες τέλεια και όλες οι νότες ακούγονται καθαρότατα.Η ρυθμολογία που αναφέρεις δε είναι θέμα τεχνικής αλλά πιο πολύ εντρύφισης στον κόσμο του μπλουζ κάτι που έρχεται με τα ακούσματα και τη μελέτη.Και στο λέω έχω παίξει με πολλούς μπασσίστες κατά καιρούς σε στούντιο και ντράμμερ που με βάζανε στο τριπάκι του groove και του ρυθμού (γτ και γω είμαι κατά κόρον shreddaκιας στα ριφ και στα σόλο).

 

όσο και αν σε συμπαθώ vegeterian η κριτική σου (λαμβάνοντας υπόψη και σε άλλες συμμετοχές του warwick σε ποστ σου-κοινώς προηγούμενα) είναι άκαιρη και κρίνεις δυστυχώς χωρίς να ξέρεις.Και σαν ακροατής που κρίνεις είναι μεγάλο λάθος.Μουσικός δεν είσαι?Δε θα κρίνεις από αυτή τη σκοπιά?Εσένα σαν ακροατής σου αρέσουν oi guns and roses πχ αλλά σαν μουσικός ξέρεις ότι δεν παίζουν τίποτα σπουδαίο.

 

Εντωμεταξύ ποτέ δεν είπε ο op ότι θα παίξει μπλουζ αλλά ότι θα αυτοσχεδιάσει πάνω σε μπλουζ φόρμα ::) ::) Και γω το κάνω...αλλά κάθομαι και σρεντάρω πάνω από μπλουζ ρυθμούς :P :P

 

 

Ειλικρινα το συζητας σοβαρα?Γιατι νομιζα οτι αυτα που γραφεις θα καταληξουν σε αστειο αλλα μαλλον τα λες σοβαρα.....triple facepalm....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινα το συζητας σοβαρα?Γιατι νομιζα οτι αυτα που γραφεις θα καταληξουν σε αστειο αλλα μαλλον τα λες σοβαρα.....triple facepalm....

 

Double facepalm στο triple...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@lgbesios παω να εισπραξω πονο!!!

 

Πιες  μια μπίρα (από τις δέκα ) στην υγειά μου  ;D

 

Σοβαρά τώρα και συμφωνώντας με τα λόγια του Ηλία,  τα  μπλουζ ναι είναι μουσική που πρέπει πρώτα να ακούσεις με την ψυχή σου και μετα με τα αυτιά σου , αφιέρωσε χρόνο λοιπόν στο να ακούσεις  το είδος αυτό  να το νιώσεις  και έπειτα , σιγά σιγά ,άρχισε να ψάχνεις  τα πατήματα του μπάσου, τα οποία αν και λιτά και απέριττα είναι μαγικά.

 

Η συγκεκριμένη μουσική  είναι τοσο πλουσία σε συναισθήματα όσο και σε τεχνικές

ψαξ’την... get the key to the highway

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας δεν υπαρχει λογος να τσακωνεστε για ανοησιες...οποιος ειναι μουσικος εδω μεσα μπορει να καταλαβει τι ειναι το κομματι...

Το οτι δεν παιζω blues ειναι φανερο(σολιστικα γιατι σαν συνοδεια-περπατητο τα εχω φαει με το κουταλι)

Το κομματι,θα το ξαναπω,πασχει απο φλυαρια,δεν φλαμαρει στο swing αλλα δεν εχει feel εχωντας πολλες νοτες-φρασεις...

Νομιζω οτι φαινεται μεσα απ το κομματι οτι παιζει μπασιστας ο οποιος προερχεται απο walking bass,συνοδευτικο ρολο....

Οι αποψεις του vegeterian περνανε για μενα στο ντουκου οντας κακοπροαιρετες...θα γραψω ακομη ενα clip και θα το ποσταρω προσπαθωντας να πιασω αυτο το feel που ολοι λετε...

 

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Double facepalm στο triple...

 

Eλπιζω μοναχα να μην εισαι εσυ ο lead κιθαριστας στην διευθυνση του myspace που δινεις στα μηνυματα σου γιατι αν αυτο το λες σρεντ τοτε καταλαβαινω και....απαλλασεσαι.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eλπιζω μοναχα να μην εισαι εσυ ο lead κιθαριστας στην διευθυνση του myspace που δινεις στα μηνυματα σου γιατι αν αυτο το λες σρεντ τοτε καταλαβαινω και....απαλλασεσαι.....

 

χαχαχα!!Μα δεν έχουμε ανεβάσει κομμάτι ακόμα...ή δεν ξέρεις τι σημαίνει το ''spirit denied listened to 2 songs''?xaxaxaxaax!!!έχω λιώσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...τα  μπλουζ ναι είναι μουσική που πρέπει πρώτα να ακούσεις με την ψυχή σου και μετα με τα αυτιά σου...Η συγκεκριμένη μουσική  είναι τοσο πλουσία σε συναισθήματα...

Αυτοματα μου ηρθε στο νου η μεγιστη Etta James και η εκτελεσαρα της στο Ball and Chain!!

Μιλαμε "για πολλες ενεσεις" ερμηνεια....

 

Ball and Chain - Etta James

 

Καντε μια ανακωχη κι ακουστε....3cc3a06d8dd0d1fa140debc2a5f98f18.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου