Προς το περιεχόμενο

Ακριβό Midi Keyboard ή φθηνό synth


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρχική σκέψη μου ήταν να πάρω ένα καλύτερο controller από αυτό που έχω. Το SL 61 της Novation με τράβιξε περισότερο από όλα τα άλλα. Η τιμή του όμως πλησιάζει κάποια φθηνά synths όπως το Roland SH 201. H ερώτηση μου λοιπόν έχει να κάνει με το αν αξίζει τελικά να πάρω ένα τόσο ακριβό midi αντί για synth και αν τελικά επιλέξω το Roland SH 201 θα μπορώ να το χρησιμοποιώ και σαν controller εξίσου κάλα? Ασχολούμαι με ηλεκτρονική μουσική. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To roland sh201 προσωπικά μου αρέσει πολύ....ΤΟ θέμα είναι τι θές να κάνεις...

 

Εχεις vst που σου αρέσουν? Ασχολεισαι κυριως με vst και σου αρέσει?

 

Τι controller έχεις τώρα...? Εγω στην θέση σου αν είχα ενα controller που με καλυπτε και μεχρι τώρα έκανα ανετα την δουλειά μου θα επαιρνα το roland sh201...και θα τα χρησιμοποιούσα παράλληλα....

 

Αλλά τετοια θέματα είναι κυριως υποκειμενικά....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχική σκέψη μου ήταν να πάρω ένα καλύτερο controller από αυτό που έχω.

Πολύ ωραία αλλά τι έχεις;

 

Το SL 61 της Novation με τράβιξε περισότερο από όλα τα άλλα. Η τιμή του όμως πλησιάζει κάποια φθηνά synths όπως το Roland SH 201.

¶σχετο το ένα με το άλλο. Το SL είναι όντως ακριβό αλλά γενικά τα controllers της Novation είναι τσιμπημένα' date=' χώρια που το συγκεκριμένο έχει της παναγιάς τα μάτια από features. Από την άλλη, το Roland είναι ένα synth πολύ συγκεκριμένης χρήσης (γι' αυτό είναι φτηνό) που σε καμία περίπτωση δεν έχει τις δυνατότητες του SL ως controller αλλά θα βολέψει αν θέλεις ΚΑΙ synth.

 

H ερώτηση μου λοιπόν έχει να κάνει με το αν αξίζει τελικά να πάρω ένα τόσο ακριβό midi αντί για synth και αν τελικά επιλέξω το Roland SH 201 θα μπορώ να το χρησιμοποιώ και σαν controller εξίσου κάλα?

Η απάντηση εξαρτάται με το τι εννοείς λέγοντας "εξίσου καλά". Αν απλά θέλεις ένα επιπλέον κλαβιέ και τίποτε άλλο, τότε καμία διαφορά δεν υπάρχει. Αν θέλεις πολλά παραπάνω από το controller σου (πολλά knobs, sliders, έτοιμα templates για VSTs) τότε το Novation είναι σε άλλη κλάση.

Στην τελική, αν δεν σε καίνε όλα τα παραπάνω και απλά θες ένα σωστό controller, υπάρχουν και φτηνότερες λύσεις από το SL. Χτύπα ένα M-Audio ή κανένα CME και θα κάνεις μια χαρά δουλειά, χωρίς να ξεπαραδιαστείς.

 

My two cents... 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω το evolution και η αρχική μου σκέψη ήταν να πάρω midi με περισότερες οκτάβες (έχω το μικρό). Ως αναφορά τα vst αναγκαστικά χρησιμοποιώ κάποια και θα συνεχίσω ακόμα και αν επιλέξω το synth. Επειδή όμως δε είχα ποτέ μου synth ρωτάω εκτός από τους δικούς του ήχους (που είναι ένα + για να το αγοράσω) αν μπόρω να το χρησιμοποιήσω και σαν midi controller.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα οντως είχα δει αυτό

 

http://www.cme-pro.com/products-list/product-vx.html

 

και ψιλοέπαθα την πλάκα μου...δηλαδή τι αλλο κουμπάκι μπορεί να χρειαστεί κανεις??? :lol:

 

((βασικά σχετικά με το sh 201 είστε σίγουροι ότι τα knobs του είναι assignable...εννοώ όλα...))

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα οντως είχα δει αυτό

 

http://www.cme-pro.com/products-list/product-vx.html

 

και ψιλοέπαθα την πλάκα μου...δηλαδή τι αλλο κουμπάκι μπορεί να χρειαστεί κανεις??? :lol:

 

((βασικά σχετικά με το sh 201 είστε σίγουροι ότι τα knobs του είναι assignable...εννοώ όλα...))

Και το ακόμα ωραιότερο είναι ότι τα sliders που έχει είναι motorized!!! 8O

Βέβαια, είναι τόσο ακριβό που δε συμφέρει καθόλου αλλά... είναι ωραίο! :D

 

Φίλε tommy, κάθε πληκτροφόρο με MIDI I/O μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως controller. Με αυτό το δεδομένο, και το SH μπορεί κάλλιστα να χρησιμοποιηθεί ως controller. Αυτό που είπε ο Nemo για το αν είναι πλήρως assignable τα κουμπιά του, δεν το γνωρίζω και το βλέπω λίγο χλωμό να δέχονται πλήρη παραμετροποίηση. Αν δεν σε πειράζει (και αφού θέλεις και τους ήχους), χτύπα το...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Alchemist με κάλυψες. Για τα CME έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια αλλά δεν έχω δει κάποια από αυτα στη Ελλάδα. Μιλάω για τις σειρά UA ή VA αν δε κάνω λάθος. Επίσης νομίζω ότι δεν είναι πιο φθηνή λύση από το SL61. Ξέρει κανείς ποιος τα φέρνει στην Ελάδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σε όλους! Πρώτο post απο μένα :) !νιώθω εξτασιασμένος :P

Τέλος πάντων...στο θέμα μας...

Εγώ φίλε έχω το CME UF5 για 2 και κάτι χρόνια και μπορώ να πώ οτι είμαι υπερευχαριστημένος μαζί του! Η κατασκευή του είναι σούπερ! Δουλευει πολύ καλά με όλα τα software που το χρησιμοποίησα (VSTs, Reason, Cubase κτλ...). Η τιμή του είναι πολύ καλή σε σχέση με αυτά που προσφέρει! Η γνώμη μου είναι να το δοκιμάσεις σε κάποιο κατάστημα. Ξέρω σίγουρα οτι το φέρνει ο Στολλας (τα έχω δεί εκεί).

P.S: Το δικό μου έχει 49 keys αλλα βγαίνει με μέχρι και 88 (κάτι τέτοιο πιστεύω οτι θα σου κάνει.)

P.S 2: Να δείς και την καινούργια σειρά UF.

 

take care

Music is the answer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακόμα ένα post:

 

http://www.thomann.de/gr/novation_remote_61_sl.htm

598 ευρώ

 

VS

 

http://www.thomann.de/gr/cme_uf6.htm

239 ευρώ

 

 

Διακρίνω κάποια μικρή διαφορά στην τιμή :P

Music is the answer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε ενα synth .Θα εχεις και περισσοτερους ηχους και θα μπορεις να το

μεταφερεις καπου για να παιξεις.Θεωρω οτι ειναι πολυτελεια τετοια πληκτρολογια.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου