Προς το περιεχόμενο

Αυτοσχεδιασμός σε blues φόρμα


warwickplayer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τωρα τι θες να σου πω?με αυτη την λογικη πρεπει να κρατησω μονο swing...οποιαδηποτε αλλη αξια περα απο 12α αποκλειεται....

 

Noμιζω πως τωρα το πιασες  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φιλε warwick θεωρωντας ως αρχη μου τα σχολια μου να μην αποθαρρυνουν ή να κατακεραυνωνουν αλλα να δινουν υποκειμενικες συμβουλες για καλυτερευση και προοδο(αν ειχες την ιδια αρχη δεν θα δεχοσουν τοσο αυστηρη κριτικη ;)),

θα σε παροτρυνω να αφησεις στην ακρη για λιγο τις παρτιτουρες και τις ορολογιες.

Πιστευω οτι αυτα τα εχεις κατακτησει,εχεις θεωρητικη βαση και χερια που βγαζουν ηχο,προχωρα,γιατι εχεις αφησει πισω τον παραγοντα ''αυθορμητισμος'' και τον βαζεις στο κλουβι των κανονων και των περιορισμων.Η μουσικη ειναι πρωτα απ ολα ενστικτο.

Η θεωρια μας βοηθαει να κατανοησουμε τί παιζουμε,οχι να παιζουμε αυτα που κατανοουμε... ;)

 

Αυτο που ακουσα δεν ηταν κακο,ακουω δαχτυλα που εχουν ''ηχο''.

Ειχε ρυθμικες ασαφειες που οφειλονται:

Στην εμμονη σου στα ''χαρτια'' και στο μπακιν τρακ που ΗΔΗ εχει μπασογραμμη

απ το αριστερο χερι του πιανου,οποτε ερχεσαι απο πανω και συ και ακουγεται ενα συνοθυλευμα.

 

Τελος θα ηταν καλυτερο να ανεβαζες κατι που ''εχεις''και οχι αυτο που παραδεχεσαι οτι αποτελει σχετικα αγνωστο πεδιο για σενα.

Και παιζε ΜΕ ΝΤΡΑΜΣ.Να πατας με ντραμερ και οχι με πιανιστα.Μετα,το κανεις κι αυτο!

GO ON!

Εντελως υποκειμενικα και φιλικα! ;)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο τωρα δεν το σχολιαζω...γραφω απο ενα laptop με ενα ενισχυτη 15w με backing track απ το youtube και εσυ μου λες για τον ηχο?

 

Εγω σου ειπα απλα να ηχογραφησεις οτι καλυτερο εχεις οταν το εχεις οσο καλυτερα μπορεις.Τωρα αν δεν εχεις τον εξοπλισμο μπορεις να  πας σε ενα studio η σε ενα φιλο σου.Μην κολλας στο ηχητικο μερος αυτο απλα ειναι ειναι ενα part μιας μεγαλης εικονας.Αν ειχες ρυθμο δεν θα συζητουσαμε τωρα για τον ηχο.....

 

p.s.:o THEOD σου εδωσε μια καλη συμβουλη για το Omni Book.Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ηχογραφεις αυτα που παιζεις (τα παντα) και να εισαι αντικειμενικος (η τουλαχιστον να προσπαθησεις).Αν δεις οτι δεν τραβαει το πραγμα μην πεις ψεματα στον εαυτο σου και παρατησε το η τουλαχιστον μην ανεβαζεις ηχογραφησεις αναλογες με αυτην που ανεβασες γιατι γελοιοποιησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τελος θα ηταν καλυτερο να ανεβαζες κατι που ''εχεις''και οχι αυτο που παραδεχεσαι οτι αποτελει σχετικα αγνωστο πεδιο για σενα.

 

 

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε warwick θεωρωντας ως αρχη μου τα σχολια μου να μην αποθαρρυνουν ή να κατακεραυνωνουν αλλα να δινουν υποκειμενικες συμβουλες για καλυτερευση και προοδο(αν ειχες την ιδια αρχη δεν θα δεχοσουν τοσο αυστηρη κριτικη ;)),

θα σε παροτρυνω να αφησεις στην ακρη για λιγο τις παρτιτουρες και τις ορολογιες.

Πιστευω οτι αυτα τα εχεις κατακτησει,εχεις θεωρητικη βαση και χερια που βγαζουν ηχο,προχωρα,γιατι εχεις αφησει πισω τον παραγοντα ''αυθορμητισμος'' και τον βαζεις στο κλουβι των κανονων και των περιορισμων.Η μουσικη ειναι πρωτα απ ολα ενστικτο.

Η θεωρια μας βοηθαει να κατανοησουμε τί παιζουμε,οχι να παιζουμε αυτα που κατανοουμε... ;)

 

Αυτο που ακουσα δεν ηταν κακο,ακουω δαχτυλα που εχουν ''ηχο''.

Ειχε ρυθμικες ασαφειες που οφειλονται:

Στην εμμονη σου στα ''χαρτια'' και στο μπακιν τρακ που ΗΔΗ εχει μπασογραμμη

απ το αριστερο χερι του πιανου,οποτε ερχεσαι απο πανω και συ και ακουγεται ενα συνοθυλευμα.

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ!!!

 

 

Τελος θα ηταν καλυτερο να ανεβαζες κατι που ''εχεις''και οχι αυτο που παραδεχεσαι οτι αποτελει σχετικα αγνωστο πεδιο για σενα.

 

Δεν βρισκω τον λογο να ανεβασω κατι που εχω..δεν θελω να παρω μπραβο και να μου χαιδεψουν τα αυτια...ανεβαζω κατι που δεν εχω για να παρω αποψεις που θα με βοηθησουν να το αποκτησω

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεις οτι δεν τραβαει το πραγμα μην πεις ψεματα στον εαυτο σου και παρατησε το η τουλαχιστον μην ανεβαζεις ηχογραφησεις αναλογες με αυτην που ανεβασες γιατι γελοιοποιησε.

 

Ωχ,καημένε αρχάριε (σε οποιονδήποτε τομέα) τι σου μελλε να πάθεις...Μη τολμήσεις και ποστάρεις clip στο νοιζ... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ,καημένε αρχάριε (σε οποιονδήποτε τομέα) τι σου μελλε να πάθεις...Μη τολμήσεις και ποστάρεις clip στο νοιζ... ;)

Αντιθετως...εχω παρει πολλα απ αυτο το post...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανεβαζω κατι που δεν εχω για να παρω αποψεις που θα με βοηθησουν να το αποκτησω

 

Δεν υπαρχει μουσικοτητα στο σολο σου....τώρα το πως καλλιεργείται......

(δεν ειμαι ειδικος )αλλα ακου πολυ μουσικη του ειδους που εχεις ελλείψεις οπως blues....παιζε πολυ και γραφε τον εαυτο σου.

 

οραια τα πενταιχα η οτι αλλο ρυθμικο η αρμονικο πας να κανεις,αλλα μη ξεχναμε οτι παιζουμε μουσικη και οχι ασκηση.το θεμα ειναι να βγει κατι ομορφο στα αυτια σου και των ακροατων.

 

φιλικα παντα....

www.autokanelis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι δεν παιζω blues ειναι φανερο(σολιστικα γιατι σαν συνοδεια-περπατητο τα εχω φαει με το κουταλι)

Το κομματι,θα το ξαναπω,πασχει απο φλυαρια,δεν φλαμαρει στο swing αλλα δεν εχει feel εχωντας πολλες νοτες-φρασεις...

Νομιζω οτι φαινεται μεσα απ το κομματι οτι παιζει μπασιστας ο οποιος προερχεται απο walking bass,συνοδευτικο ρολο....

Εγω γιατι ακουω το 90% απο τις νοτες "κουνημενες"?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου