Προς το περιεχόμενο

Βίντεο-audition για BMus στο London College of Music


mad_nassos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλη επιτυχια στις σπουδες σου :)

 

Το βιντεο δεν το σχολιαζω, μπαινει σε 2η μοιρα κατα τη γνωμη μου - ισως ο mad_nassos ηθελε να μοιραστει μαζι μας τη χαρα της επιτυχιας του. Υποθετω/μενω σ'αυτο.

Βεβαια το βαλαντιο ειναι πολυ βασικη (η βασικοτερη perhaps) συνισταμενη μιας και ο μονος τροπος να μην πληρωσεις καθολου tuition ειναι να πετυχεις πληρη υποτροφια (αν υπαρχει, καθως δεν υπαρχει παντου) - ψιλοαδυνατο.

 

Αλλα απο αυτο μεχρι το

"νομιζω οτιδηποτε και αν επαιζε θα τον επαιρναν, προφανως τους ενδιαφερουν μονο τα διδακτρα"

Υπαρχει μεγαλη αποσταση. Μου φαινεται οτι ειναι πολυ υποτιμητικο και χωρις καποιο λογο :-\

 

παραδεχομαι οτι ισως ηταν λιγο σκληρο και ακομψο αλλα πιστευω οτι καταλαβαινεις οτι τα κολλεγια αυτα λειτουργουν και σκεφτονται σαν επιχειρηση.ευχομαι καθε επιτυχια στον φιλο  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν επιτρεπεται ποσο ειναι τα ετησια διδακτρα?  ::)

 

Τα δίδακτρα είναι ίδια για όλους τους κατοίκους της Ευρωπαϊκής Ένωσης και για το 2011/2012 είναι για τελευταία φορά £3,375 per year. Και ακριβώς γι' αυτό γίνεται χαμός με τις αιτήσεις φέτος, με τα ποσοστά που γράφω στο προηγούμενο post μου, καθώς από του χρόνου θα πάνε λογικά στα £8,200 per year...  :o

 

Καλη επιτυχια στις σπουδες σου :)

 

Το βιντεο δεν το σχολιαζω, μπαινει σε 2η μοιρα κατα τη γνωμη μου - ισως ο mad_nassos ηθελε να μοιραστει μαζι μας τη χαρα της επιτυχιας του. Υποθετω/μενω σ'αυτο.

Βεβαια το βαλαντιο ειναι πολυ βασικη (η βασικοτερη perhaps) συνισταμενη μιας και ο μονος τροπος να μην πληρωσεις καθολου tuition ειναι να πετυχεις πληρη υποτροφια (αν υπαρχει, καθως δεν υπαρχει παντου) - ψιλοαδυνατο (για λογους οχι παντα σχετικους με την αποδοση αυτων που τη διεκδικουν)

 

Αλλα απο αυτο μεχρι το

 

Υπαρχει μεγαλη αποσταση. Μου φαινεται οτι ειναι πολυ υποτιμητικο και χωρις καποιο λογο :-\

 

 

Σ' ευχαριστώ!  :)

 

παραδεχομαι οτι ισως ηταν λιγο σκληρο και ακομψο αλλα πιστευω οτι καταλαβαινεις οτι τα κολλεγια αυτα λειτουργουν και σκεφτονται σαν επιχειρηση.ευχομαι καθε επιτυχια στον φιλο  :)

 

Thanks!  :)

🌴 Hakuna Matata 🌴

🙊🙉🙈 μπορείτε να στηρίζετε μέσω του Patreon.com στο /NassosConqueso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οφφ τοπικ

 

πιστευω οτι καταλαβαινεις οτι τα κολλεγια αυτα λειτουργουν και σκεφτονται σαν επιχειρηση

 

Ειναι επιχειρησεις to begin with. Δεν ακυρωνει βεβαια τον εκπαιδευτικο τους ρολο αυτο (δεν ειπες κατι τετοιο, απλα το συμπληρωνω ;)) 

 

Οφφ τοπικ

 

 

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RGT Electric Guitar grade 8

RGT Popular Music Theory 8

:P

 

:o :o :o

 

plaka kaneis????

 

Εμμμ...τι να πω...congrats!.. βέβαια ΕΝΤΑΞΙ...απο gr.8 σε gr.8 διαφέρει...

 

ΚΑΙ τωρα που το θυμαμε πριν κανα 2 χρόνια το ψαχνα να φυγω κ εγω Αγγλια...κ το 90% των πανεπιστημίων που γουσταρα...LCM..RCM..LEEDS..BIM...ήθελαν gr.8 οργανο..gr.6 θεωρία...οποτε..ειναι λιγο λογικο οτι σε πήραν.. απο αυτήν την αποψη...

 

δεν ξερω αν συμφωνω τρελα με την νοοτροπία του bachelor...πριν απο DipLCM ή ALCM...γιατι αν εισαι παιχτρονι...και εχεις και ενα portfolio έτοιμο...κατεχεις το αγγλικο σε καλο επιπεδο...με τπτ εξτρα εξετασεις TOEFL...πας για Master... my point of view...

 

(φιλος απο το ωδειο μου το εκανε κ τον πηραν..)

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o :o :o

 

plaka kaneis????

 

Εμμμ...τι να πω...congrats!.. βέβαια ΕΝΤΑΞΙ...απο gr.8 σε gr.8 διαφέρει...

 

ΚΑΙ τωρα που το θυμαμε πριν κανα 2 χρόνια το ψαχνα να φυγω κ εγω Αγγλια...κ το 90% των πανεπιστημίων που γουσταρα...LCM..RCM..LEEDS..BIM...ήθελαν gr.8 οργανο..gr.6 θεωρία...οποτε..ειναι λιγο λογικο οτι σε πήραν.. απο αυτήν την αποψη...

 

δεν ξερω αν συμφωνω τρελα με την νοοτροπία του bachelor...πριν απο DipLCM ή ALCM...γιατι αν εισαι παιχτρονι...και εχεις και ενα portfolio έτοιμο...κατεχεις το αγγλικο σε καλο επιπεδο...με τπτ εξτρα εξετασεις TOEFL...πας για Master... my point of view...

 

(φιλος απο το ωδειο μου το εκανε κ τον πηραν..)

 

Grade 8 θέλουν στην κλασική θεωρία.

Αν δώσεις Popular Music Theory που έχω εγώ, πρέπει να έχεις το 8. Αλλά λογικό γιατί το Theory 6 παίζει να είναι πιο δύσκολο από Popular Music Theory 8.

 

Δεν με πήραν έτσι, ζητάνε από όλους grade 8 όργανο, grade 6 theory (ή 8 pop theory) + audition από κοντά, ή αν είσαι κάτοικος εκτός UK στέλνεις βίντεο αν θες.

 

Το σκέφτηκα για Master γιατί ο βαθμός του TOEFL που έγραψα φτάνει για master σχεδόν σε κάθε Πανεπιστήμιο, αλλά:

1) Σκέφτηκα ότι έτσι θα κάνω πιο ολοκληρωμένες σπουδές, θα μάθω πράγματα πιο βαθιά μέσα σε 3 χρόνια και δεν θα πάρω απλά το χαρτί. Ευκαιρία να διαβάσω δηλαδή περισσότερο, παρά να γίνω απλά ένας τρελός performer επιπέδου master.

2) Ε, εντάξει, δεν έχω ικανότητες για να ανταπεξέλθω 100% στο Master, αυτό το ξέρω κι ο ίδιος... ::)

 

Και 1-2 δικοί μου γνωστοί το έκαναν, εγώ είπα να μην το δοκιμάσω...

btw, παίζει να είναι πιο δύσκολο να σε πάρουν για bachelor στα "σκληρά" της Ολλανδίας, παρά για master στο UK

🌴 Hakuna Matata 🌴

🙊🙉🙈 μπορείτε να στηρίζετε μέσω του Patreon.com στο /NassosConqueso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τί ακριβώς σημαίνει το να κατατάσσεσαι απο το συγκεκριμένο college ως grade 8 στην ηλ.κιθάρα, αλλά απο αυτά που είδα και άκουσα στα βίντεος η αλήθεια είναι οτι θέλεις αρκετή δουλίτσα επάνω σε θέματα που άπτονται του ρυθμού (συμφωνώ δλδ με τον jazzjoker) αλλά και του αυτοσχεδιασμού γενικότερα.

 

Καλή επιτυχία σε ό,τι επιλέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kοιτα να δεις μη με παρεξηγεις γι αυτα που ειπα απλα εγω τελειωσα σε ευρωπαικο κοσνερβατοριο με ειδικοτητα στη jazz κιθαρα αλλα αυτα που ζητουσαν στις εισαγωγικες για το Bachelor (για να μην πω για το Master) ηταν τοσο δυσκολα που νομιζα πως θα μου δωσουν το πτυχιο οταν τις περασα  ;D ;D ;D,.Κι αυτο παλι που ειπες τι ειναι:'' Έκανα αίτηση για Bachelor in Music Performance και όχι in Popular Music Performance.

Το Music Performance χωρίζεται σε Classical και Jazz.

Επομένως ή θα με δεχόντουσαν Jazz, ή θα με απορύπτανε.''

??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

Οπως και να χει το πραγμα αυτες δεν ειναι εξετασεις για ειδικευση σε τζαζ κιθαρα αλλα αφου σε δεχτηκαν μπραβο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλή επιτυχία στις σπουδές σου φίλε !!! ήθελα να σε ρωτήσω, πόσα χρόνια ασχολησε με το όργανο και τί διαδικασία χρειάζεται (Ωδεία μουσικές σχολές κτλπ) για να πάρεις όλες τις βεβαιώσεις αυτές για να μπορείς να ελπίζεις να μπείς σε κάποιο μουσικό πανεπιστήμιο (όχι πως έχω τέτοιες φιλοδοξίες  :P).

Στο βιντεάκι σου τώρα δε βλέπω κανένα τρομερό παίξιμο αλλα στο κάτω κάτω αναλόγος και τι σου ζήτησαν. Θα ήθελα να σε δώ και σε κάποιο πιό απαιτητικό κομμάτι για να καταλάβω το παιξιμό σου και να κρίνω.

Μπράβο σου όπως και νάχει και καλή επιτυχία και πάλι  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τί ακριβώς σημαίνει το να κατατάσσεσαι απο το συγκεκριμένο college ως grade 8 στην ηλ.κιθάρα, αλλά απο αυτά που είδα και άκουσα στα βίντεος η αλήθεια είναι οτι θέλεις αρκετή δουλίτσα επάνω σε θέματα που άπτονται του ρυθμού (συμφωνώ δλδ με τον jazzjoker) αλλά και του αυτοσχεδιασμού γενικότερα.

 

Καλή επιτυχία σε ό,τι επιλέξεις.

 

Αλήθεια ειναι πως πρόσφατα έδωσα το gr.7 και μπορώ να πω πως είναι αρκετά δύσκολο να περάσει κάποιος με καλούς βαθμους...πρεπει να κατεχεις αρκετα καλα το οργανο για να παρεις το 7...τωρα βάση του βιντεο...αν βαθμολογούσα το σόλο εγω...μαλλον για επιπεδα 5-6 τον κοβω...(no offence @ mad_nassos)...μπορει το παλικαρι στα comping να σκιζει!! :)

 

κάποτε ειχα ετοιμάσει κατι κομμάτια για το koninklijk στη χαγη...και μεσα σε αυτα ηταν και αυτο

 

 

ευτυχώς το εμαθα πρίν παω για το audition..που τελικα δεν πήγα ποτε... γιατί δεν πρόλαβα να ετοιμαστώ...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τί ακριβώς σημαίνει το να κατατάσσεσαι απο το συγκεκριμένο college ως grade 8 στην ηλ.κιθάρα, αλλά απο αυτά που είδα και άκουσα στα βίντεος η αλήθεια είναι οτι θέλεις αρκετή δουλίτσα επάνω σε θέματα που άπτονται του ρυθμού (συμφωνώ δλδ με τον jazzjoker) αλλά και του αυτοσχεδιασμού γενικότερα.

 

Καλή επιτυχία σε ό,τι επιλέξεις.

 

Ευχαριστώ φίλε!

Έχω πάρει έτσι κι αλλιώς RGT Electric Guitar grade 8

 

Kοιτα να δεις μη με παρεξηγεις γι αυτα που ειπα απλα εγω τελειωσα σε ευρωπαικο κοσνερβατοριο με ειδικοτητα στη jazz κιθαρα αλλα αυτα που ζητουσαν στις εισαγωγικες για το Bachelor (για να μην πω για το Master) ηταν τοσο δυσκολα που νομιζα πως θα μου δωσουν το πτυχιο οταν τις περασα  ;D ;D ;D,.Κι αυτο παλι που ειπες τι ειναι:'' Έκανα αίτηση για Bachelor in Music Performance και όχι in Popular Music Performance.

Το Music Performance χωρίζεται σε Classical και Jazz.

Επομένως ή θα με δεχόντουσαν Jazz, ή θα με απορύπτανε.''

??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

Οπως και να χει το πραγμα αυτες δεν ειναι εξετασεις για ειδικευση σε τζαζ κιθαρα αλλα αφου σε δεχτηκαν μπραβο σου.

 

Κοίτα, όπως είπα και πιο πάνω, πιστεύω ότι για να μπεις στο αντίστοιχο Bachelor ενός "σκληρού" Πανεπιστημίου στην Ολλανδία, θες τρελά περισσότερη δουλειά

 

Αυτό που εννοώ είναι ότι στο London College of Music, αν κάνεις αίτηση για BMus Performance, αν σε δεχτούν κάνεις μαθήματα ή με ειδίκευση στην κλασική ή στη jazz. Το πρόγραμμα σπάει στα 2. Εγώ είπα θα κάνω αίτηση σ' αυτό με το συγκεκριμένο βίντεο. Ή θα με δεχόντουσαν επομένως στο jazz (προφανώς όχι στο κλασικό), ή θα μου λέγανε "απορρύπτεσαι, είσαι για Popular Music Performance".

 

Kαλή επιτυχία στις σπουδές σου φίλε !!! ήθελα να σε ρωτήσω, πόσα χρόνια ασχολησε με το όργανο και τί διαδικασία χρειάζεται (Ωδεία μουσικές σχολές κτλπ) για να πάρεις όλες τις βεβαιώσεις αυτές για να μπορείς να ελπίζεις να μπείς σε κάποιο μουσικό πανεπιστήμιο (όχι πως έχω τέτοιες φιλοδοξίες  :P).

Στο βιντεάκι σου τώρα δε βλέπω κανένα τρομερό παίξιμο αλλα στο κάτω κάτω αναλόγος και τι σου ζήτησαν. Θα ήθελα να σε δώ και σε κάποιο πιό απαιτητικό κομμάτι για να καταλάβω το παιξιμό σου και να κρίνω.

Μπράβο σου όπως και νάχει και καλή επιτυχία και πάλι  :D

 

Ξεκίνησα κάποτε αυτοδίδακτος.

Τον Οκτώβρη του 2006 ξεκίνησα ιδιαίτερα κιθάρα και Αρμονία.

Μετά σταμάτησα ένα χρόνο (2008-2009) γιατί ήμουν Erasmus στη Φινλανδία.

Και η αίτηση και το βίντεο στάλθηκαν νομίζω μέχρι 15 Γενάρη 2011.

Παράλληλα όμως σπουδάζω και Πληροφορική & Τηλεπικοινωνίες στο ΕΚΠΑ, τελειώνω τώρα, αλλά όπως είναι λογικό μου έχει φάει τη ζωή η πληροφορική και πολύ χρόνο από τη μελέτη στης κιθάρας...

 

Δεν σου ζητάνε κάτι συγκεκριμένο. Σου λένε "στείλε βίντεο για την οντισιόν". Δεν ξέρεις ούτε διάρκεια, ούτε προτινόμενα κομμάτια, ούτε τίποτα.

 

Αλήθεια ειναι πως πρόσφατα έδωσα το gr.7 και μπορώ να πω πως είναι αρκετά δύσκολο να περάσει κάποιος με καλούς βαθμους...πρεπει να κατεχεις αρκετα καλα το οργανο για να παρεις το 7...τωρα βάση του βιντεο...αν βαθμολογούσα το σόλο εγω...μαλλον για επιπεδα 5-6 τον κοβω...(no offence @ mad_nassos)...μπορει το παλικαρι στα comping να σκιζει!! :)

 

κάποτε ειχα ετοιμάσει κατι κομμάτια για το koninklijk στη χαγη...και μεσα σε αυτα ηταν και αυτο

 

 

ευτυχώς το εμαθα πρίν παω για το audition..που τελικα δεν πήγα ποτε... γιατί δεν πρόλαβα να ετοιμαστώ...

 

Η αλήθεια είναι ότι Grade 7 έδωσα όταν έφτιαχνα το βίντεο και πέρασα με Distinction.

🌴 Hakuna Matata 🌴

🙊🙉🙈 μπορείτε να στηρίζετε μέσω του Patreon.com στο /NassosConqueso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου