Προς το περιεχόμενο

Βίντεο-audition για BMus στο London College of Music


mad_nassos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ φίλε!

Έχω πάρει έτσι κι αλλιώς RGT Electric Guitar grade 8

 

Το οποίο όπως είπα και πιο πάνω δεν έχω ιδέα τί σημαίνει πρακτικά.

 

Απο μιά πολύ γρήγορη περιήγηση που έκανα στο ίντερνετ τώρα, βλέπω οτι το grade 8 είναι το ανώτερο που υπάρχει, εγώ όμως εξακολουθώ να πιστεύω οτι θέλεις πολύ δουλίτσα ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μπραβο ρε σ mad_nassos

 

εγώ όμως εξακολουθώ να πιστεύω οτι θέλεις πολύ δουλίτσα ακόμη.

 

εγω θα συμπληρωνα παρα παρα πολυ δουλεια!  ;)

 

καλη συνεχεια σε οτι κανεις mad_nassos

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπραβο ρε σ mad_nassos

 

εγω θα συμπληρωνα παρα παρα πολυ δουλεια!  ;)

 

καλη συνεχεια σε οτι κανεις mad_nassos

 

Ευχαριστώ :)

🌴 Hakuna Matata 🌴

🙊🙉🙈 μπορείτε να στηρίζετε μέσω του Patreon.com στο /NassosConqueso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ιστοριούλα...

 

Πριν δυο χρόνια ετοιμαζόμουν να δώσω  μέσω του ωδείου μου για το grade 8 του LCM... Αισθανόμουν να κατέχω οριακά το επίπεδο (το οποίο σημαίνει ότι ήμουν απλώς ένας αρχάριος με περιθώριο βελτίωσης και με δίψα για παίξιμο), και οι πιθανότητες που έδινα στον εαυτό μου ήταν 50-50...

Έδωσα και πέρασα με 92/100, δηλαδή ο αρχάριος πήρε και distinction! (Ψςςς).

 

Αντί να πάρουν τα μυαλά μου αέρα, θορυβήθηκα... Μου φαινόταν αδιανόητο να περνάω με distinction την πιο υψηλή βαθμίδα ενός κολλεγίου χωρίς να ξέρω τι σημαίνει 2-5-1 (και άλλα πολλά)...

 

Έψαξα και έμαθα, και σήμερα ξέρω ότι θέλει πολύυυυυυυ υψηλότερο επίπεδο από αυτό που απαιτούν οι εξεταστές του LCM για να σταθείς αξιοπρεπώς εκεί έξω... Δεν μιλάω μόνο για σπουδές, μιλάω και για παιξίματα με άλλους μουσικούς (εν δυνάμει συμφητητές σου αν θες) the real thing, δηλαδή...

 

Για να μην πολυλογώ...

 

Μην απορείτε καθόλου που ο φίλος μας έγινε δεκτός στην Αγγλία με αυτό το βίντεο, αλλά και εσύ, Νάσο, να ξέρεις ότι το πραγματικό stuff βρίσκεται (κυρίως) έξω από τα πανεπιστήμια, τα οποία σίγουρα είναι ο συνδετικός κρίκος αλλά όχι το παν, και το επίπεδο είναι πολύ ηψηλότερο απ' ότι φανταζόμαστε εμείς (και εννοώ τους Έλληνες οι οποίοι πάσχουμε και από γνώση, και από level, και από πληροφόρηση)...

 

Γνώμη μου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ιστοριούλα...

 

Πριν δυο χρόνια ετοιμαζόμουν να δώσω  μέσω του ωδείου μου για το grade 8 του LCM... Αισθανόμουν να κατέχω οριακά το επίπεδο (το οποίο σημαίνει ότι ήμουν απλώς ένας αρχάριος με περιθώριο βελτίωσης και με δίψα για παίξιμο), και οι πιθανότητες που έδινα στον εαυτό μου ήταν 50-50...

Έδωσα και πέρασα με 92/100, δηλαδή ο αρχάριος πήρε και distinction! (Ψςςς).

 

Είχες περάσει το 7 και φοβόσουν το 8; :o

Οι περισσότεροι φοβούνται το 7 και το 8 τους φαίνεται πιο εύκολο..

 

Αντί να πάρουν τα μυαλά μου αέρα, θορυβήθηκα... Μου φαινόταν αδιανόητο να περνάω με distinction την πιο υψηλή βαθμίδα ενός κολλεγίου χωρίς να ξέρω τι σημαίνει 2-5-1 (και άλλα πολλά)...

 

Καλά, κανονικά εφόσον έχεις στην ύλη σου συγχορδίες 13ης και απ' το gr.7 συγχορδίες με αλλοιώσεις, θα έπρεπε να έχεις διδαχτεί και πού χρησιμοποιούνται. Αν τα χρησιμοποιούσες και εκτός RGT, θα έπρεπε να έχεις διδαχτεί το II-V-I υποθέτω...

Αντίστοιχα το ίδιο ισχύει και για τους τρόπους, εφόσον μαθαίνεις αν θυμάμαι καλά όλους τους τρόπους στο 7 και 8, ή και για την αλλαγή κλίμακας στο impro.

 

Έψαξα και έμαθα, και σήμερα ξέρω ότι θέλει πολύυυυυυυ υψηλότερο επίπεδο από αυτό που απαιτούν οι εξεταστές του LCM για να σταθείς αξιοπρεπώς εκεί έξω... Δεν μιλάω μόνο για σπουδές, μιλάω και για παιξίματα με άλλους μουσικούς (εν δυνάμει συμφητητές σου αν θες) the real thing, δηλαδή...

 

Καλά, σίγουρα θέλουν κι άλλα πράγματα, αλλά δεν πήρα την απόφαση χωρίς να μιλήσω με το δάσκαλό μου, και χωρίς να μιλήσω με 2-3 μαθητές του που είναι αυτή τη στιγμή Αγγλία και Ολλανδία.

 

Για να μην πολυλογώ...

 

Μην απορείτε καθόλου που ο φίλος μας έγινε δεκτός στην Αγγλία με αυτό το βίντεο, αλλά και εσύ, Νάσο, να ξέρεις ότι το πραγματικό stuff βρίσκεται (κυρίως) έξω από τα πανεπιστήμια, τα οποία σίγουρα είναι ο συνδετικός κρίκος αλλά όχι το παν, και το επίπεδο είναι πολύ ηψηλότερο απ' ότι φανταζόμαστε εμείς (και εννοώ τους Έλληνες οι οποίοι πάσχουμε και από γνώση, και από level, και από πληροφόρηση)...

 

Γνώμη μου

 

 

Πολύ σωστά αυτά που λες, και ο ίδιος ξέρω πάνω κάτω τι αδυναμίες έχω

Απλά έχε υπόψην ότι αυτό που λες στο τέλος για το επίπεδο, όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο δεν ισχύει! Κι εγώ είχα σκαλώσει όταν το άκουσα, αλλά μέχρι τώρα μου το έχουν πει τουλάχιστον 3-4 εξεταστές του RGT και LCM ότι βρισκόμαστε σε πολύ καλό επίπεδο, και ότι στην Αγγλία πάνε πολύ και δίνουν grades και παίρνουν 40/100 ξέρω 'γω, ενώ στην Ελλάδα πολύ δύσκολα συναντάνε κάτι τέτοιο :o

 

Στην πληροφόρηση όμως ναι, σίγουρα χάνουμε πάρα πολύ!

🌴 Hakuna Matata 🌴

🙊🙉🙈 μπορείτε να στηρίζετε μέσω του Patreon.com στο /NassosConqueso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχες περάσει το 7 και φοβόσουν το 8; :o

Οι περισσότεροι φοβούνται το 7 και το 8 τους φαίνεται πιο εύκολο..

 

Μπορεί να φοβόμουν το 7, δεν θυμάμαι... Δεν είναι εκεί η ουσία, όμως... Εγώ ξέρω ότι είχα περάσει με άριστα και δεν ήξερα που παν τα τέσσερα... Αν μιλάμε για jazz κιθάρα...

 

Επίσης τα βιβλία είναι πολύ ωραία chord & mode dictionaries, αλλά μέχρι εκεί... Το ότι αναφέρονται οι συγχορδίες με 13 δεν μας λέει και πολλά... Που είναι τα jazz standards, πού είναι τα swing όγδοα, πού είναι οι ρυθμικές μετατροπίες πού είναι τόσα άλλα........?

 

Απλά έχε υπόψην ότι αυτό που λες στο τέλος για το επίπεδο, όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο δεν ισχύει! Κι εγώ είχα σκαλώσει όταν το άκουσα, αλλά μέχρι τώρα μου το έχουν πει τουλάχιστον 3-4 εξεταστές του RGT και LCM ότι βρισκόμαστε σε πολύ καλό επίπεδο, και ότι στην Αγγλία πάνε πολύ και δίνουν grades και παίρνουν 40/100 ξέρω 'γω, ενώ στην Ελλάδα πολύ δύσκολα συναντάνε κάτι τέτοιο :o

 

Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι στην Αγγλία δεν ακούνε παίκτες σαν εμένα και εσένα... Απλά όταν το πλήθος των εξεταζομένων είναι υπερδεκαπλάσιο, είναι λογικό οι αποτυχίες να είναι περισσότερες...

 

 

Τέλος πάντων, αν όντως πας στην Αγγλία, θα τα δεις από κοντά και θα καταλάβεις πολύ καλύτερα απ' ότι μέσω ενός φόρουμ από έναν τύπο που ούτε που τον ξέρεις...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να φοβόμουν το 7, δεν θυμάμαι... Δεν είναι εκεί η ουσία, όμως... Εγώ ξέρω ότι είχα περάσει με άριστα και δεν ήξερα που παν τα τέσσερα... Αν μιλάμε για jazz κιθάρα...

 

Επίσης τα βιβλία είναι πολύ ωραία chord & mode dictionaries, αλλά μέχρι εκεί... Το ότι αναφέρονται οι συγχορδίες με 13 δεν μας λέει και πολλά... Που είναι τα jazz standards, πού είναι τα swing όγδοα, πού είναι οι ρυθμικές μετατροπίες πού είναι τόσα άλλα........?

 

Ναι, αυτό λέω, το βιβλίο είναι ένας απλός "οδηγός" που αναφέρει όλα αυτά.

Μετά το πώς θα στα μάθουν στο Ωδείο ή στο Ιδιαίτερο είναι θέμα του δασκάλου.

Ο ένας μπορεί να σου πει "έλα μωρέ, εσύ παίζεις ροκ, δεν θα τα δεις ποτέ μπροστά σου αυτά, μάθε απλά να πιάνεις τις θέσεις" και "δεν χρειάζεται να ακούσεις μουσικούς να παίζουν Λύδιο, απλά σκέψου το σα ματζόρε μία τέταρτη κάτω", ενώ ο άλλος μπορεί να σε βάλει στα Jazz standards, να σου δώσει υλικό να ακούσεις, να σου εξηγήσει πώς προκύπτουν όλα αυτά τα b5#9, κτλ κτλ...

 

Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι στην Αγγλία δεν ακούνε παίκτες σαν εμένα και εσένα... Απλά όταν το πλήθος των εξεταζομένων είναι υπερδεκαπλάσιο, είναι λογικό οι αποτυχίες να είναι περισσότερες...

 

 

Τέλος πάντων, αν όντως πας στην Αγγλία, θα τα δεις από κοντά και θα καταλάβεις πολύ καλύτερα απ' ότι μέσω ενός φόρουμ από έναν τύπο που ούτε που τον ξέρεις...

 

 

Όχι, δεν είπα ότι δεν ακούνε παίκτες σαν εμένα. Ούτε λέω ότι δεν ακούνε παίκτες ακόμα και 10 φορές καλύτερους από μένα. Συγκεκριμένα για το Λονδίνο μου είπαν ότι υπάρχει τρελός ανταγωνισμός. Ότι αν είσαι μουσικός σε άλλη πόλη ζεις μια χαρά, αλλά αν είσαι στο Λονδίνο πρέπει να ξεχωρίσεις μέσα σε πολλούς.

Αλλά από εκεί και πέρα μου είπαν ότι πολλοί υποψήφιοι εδώ στην Ελλάδα μοιάζει ότι έχουν δουλέψει και εξαστηθεί πιο συστηματικά, και πάνε πιο συνειδητοποιημένοι για το κάθε grade (τουλάχιστον έτσι μπορεί να τους έχει συμβουλέψει ο δάσκαλός τους), ενώ έξω πάνε και πολλοί χαμηλού επιπέδου.

Αν πχ εδώ δίνουν 500 άτομα και περνάνε οι 480, ενώ στο UK δίνουν 5.000 άτομα και περνάνε οι 4.000, ε τότε σίγουρα το ποσοστό επιτυχίας μας  συγκριτικά είναι αδιαμφισβήτητο. Γιατί και οι υποψήφιοι είναι ανάλογοι και με τον πληθισμό, έτσι; Greece population 11.645.343, UK population 62.041.708 (only London population 7.825.200) σύμφωνα με wiki.

Aw, για να το λένε οι εξεταστές κάτι θα ξέρουν, κάτι θα έχουν στο μυαλό τους...

btw, φέτος το καλοκαίρι νομίζω υπήρξαν περίπου 700 υποψήφιοι RGT+LCM στην Ελλάδα.

🌴 Hakuna Matata 🌴

🙊🙉🙈 μπορείτε να στηρίζετε μέσω του Patreon.com στο /NassosConqueso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αν είσαι στο Λονδίνο πρέπει να ξεχωρίσεις μέσα σε πολλούς.

 

Α γειά σου! Όπως και στο Άμστερνταμ, και στο Βερολίνο, και στη Νέα Υόρκη, και στη Βοστώνη, κτλ κτλ......., ΟΧΙ ΟΜΩΣ και στην Αθήνα!

 

Και αυτή είναι η κεντρική ιδέα των λεγόμενών μου... Εκεί όξω υπάρχει επίπεδο, πρέπει να είσαι δυνατός για να "επιβιώσεις"...

 

 

ΥΓ: Αξιοκρατία. Κάτι που επίσης απαντάται στο εξωτρικό και όχι στην ημεδαπή... Στο Λονδίνο, άμα είσαι καλός, θα παίξεις, είτε είσαι Άγγλος, είτε Γερμανός, είτε Έλληνας, είτε Σενεγαλέζος, είτε Ισραηλινός...

Εδώ θα παίξεις μόνο αν είσαι ο κουνιάδος του μπατζανάκη της θείας του γείτονα που είναι γνωστός ενός που ξέρει ο αδερφός του δικού σου του έτσι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου