Προς το περιεχόμενο

SX bass από Musicasa.com


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σας,

 

επειδή ψάχνω να πάρω ένα SX μπάσο από το musicasa.com έψαξα για τα μεταφορικά. επειδή στο site αναφέρει για ισπανία και πορτογαλία 12 ευρώ, έστειλα ένα mail για να ενημερωθώ για την ελλάδα. η απάντηση που πήρα ήταν εξής:

 

Hello Stelios,

The shipping costs will come up to 150 euros, and the delivery of your order takes 72 hours once you`ve done the payment.

Kind regards,

Miguel

ProAudio

 

επειδή λίγο σοκαρίστηκα (150!!!!!! ευρώ;;;;;;  ), ξαναέστειλα mail για να βεβαιωθώ ότι κ. Miguel Vidal δεν έκανε λάθος.... και αναμένω. αν κάποιος παρήγγειλε κάτι από εκεί ας με ενημερώσει μιας και έχω μπανίσει ένα short scale SX χάρμα οφθαλμών!  ;D

 

we need to re-discover communication

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου απάντησε στα ισπανικά!!!!!!!!!!!!! ότι φεύγει διακοπές μέχρι τον 15αύγουστο.....

 

ούτε λόγος για το ερώτημά μου.

 

we need to re-discover communication

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γειά σου Στέλιο. Ως κάτοχος ενός precision SX κατ' αρχάς να σου πως το όργανο είναι μια χαρά για τα λεφτά του, χωρίς να σημαίνει αυτό βέβαια πως δεν χρειάζεται το κάτι τις του αν θέλεις να βγάλεις εκτός σπιτιού...εγώ άλλαξα wiring, pots, caps και μαγνήτες. Στους μαγνήτες έπεσα σε μια προσφορά της Sheptone που χάριζε κάποια σετ (και μου έχουν πέσει τα σαγόνια, φοβεροί μαγνήτες πραγματικά) και pots και PIO caps είχα πεταμένα στο σπίτι οπότε άντε να ξόδεψα 30 ευρώ χωρίς τις χορδές πόυ ήθελαν άλλαγμα. Το μπάσο τώρα παίζει μια χαρά και πρόβες και live.

 

(Μπάσο εγώ βέβαια παίζω μόνο σε μια μπάντα υποστηρικτικά. Στο κύριο project μου παίζω κιθάρα και εκεί τα 'χωνω γιατί έχω μια αδυναμία στις "ακριβές"  ;D )

 

Δεύτερον, στο Μοναστηράκι στο μαγαζί με τα μουσικά ανάλογα με το μοντέλο τα SX κυμαίνονταν από 150 έως 220 ευρώ τελευταία φορά που πέρασα. Αν είσαι από Αθήνα ίσως θα 'πρεπε να ρίξεις εκεί μια ματιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου απάντησε στα ισπανικά!!!!!!!!!!!!! ότι φεύγει διακοπές μέχρι τον 15αύγουστο.....

 

ούτε λόγος για το ερώτημά μου.

 

 

 

Χαχαχααχααχα... Θεός ο τύπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ωραία τα SX ειδικά ως ξυλεία και hardware. Από ήχο μια χαρά μου φαίνονται οι μαγνήτες τους. Αυτό που δεν είναι ποτέ καλό είναι το σετάπ τους. Είχα πάρει ένα μπάσο 5άρι τζαζ από το Μοναστηράκι για 190ευρώ αλλά χρειάστηκε αμέσως σετάπ καλό και χορδές. Επίσης, μετά από κανένα 6μηνο τα έφτυσε ένα volume pot (από χρήση, σκόνη κλπ) και το άλλαξα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τελικά τα μεταφορικά είναι 15 και όχι 150! τότε θα είναι το 3ο SX μπασσάκι που θα περνάει από τα χέρια μου. πρώτη φορά όμως το αγοράζω καινούριο. για τον χομπίστα δεν χρειάζεται τίποτα αλλαγή, για τον περιπλανώμενο λαιβά ίσως μαγνήτες και καλό setup.

 

το θέμα είναι τα ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ!!!!!

 

ακούς εκεί! εμείς καιγόμαστε και αυτός πάει διακοπές! και έλληνας δημόσιος υπάλληλος να ήταν θα μου απαντούσε πριν φύγει....     ;D

 

είμαι θεσσαλονίκη και όχι αθήνα, οπότε λίγο δύσκολο να κατέβω μοναστηράκι... αλλά αν όντως είναι τα μεταφορικά τόσο παίρνω intercity και έρχομαι!!! ποιο φθηνα θα μου βγει!  :D

we need to re-discover communication

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πρώτα απ' όλα οι Ισπανοί είναι σαφώς χειρότεροι από τους Έλληνες...

 

 

έχω πέσει πάνω σε γιορτές της πατάτας, της ντομάτας, του ταύρου, της κατσίκας και ήταν όλες αργίες!!!

 

και εννοείται ότι κανείς δεν καταλαβαίνει όχι αγγλικά αλλά ούτε το "una carta por telephono" το οποίο ήταν δικός μου αυτοσχεδιασμός μπας και συννενοηθώ (τελικά είναι "una teletarjeta telephonica" btw).

 

Πάντως αυτό που σώζει την έλλειψη επικοινωνίας είναι ότι έχουν τεράστια υπομονή (τουλάχιστον αυτοί).

 

Κατα τ' άλλα ο μαγνήτης στο δικό μου precision ήταν για άλλαγμα ασυζητητή. Η διαφορά στον ήχο σαφώς θα υπερκάλυπτε τα χρήματα ακόμα και αν είχα πληρώσει κανονικά τον μαγνήτη. Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο θα είχα δώσει 100 ευρώ για μαγνήτη σε αυτό το μπάσο in the first place αλλά έτερον εκάτερον...

 

Ποτενσιόμετρα κλπ δεν το συζητώ, αλλάζω ακόμα και σε κιθάρες των 5000 ευρώ είναι μάλλον η φθηνότερη και μια από τις ουσιαστικότερες αναβαθμίσεις που κάποιοις μπορεί να κάνει σε ένα stock ηλεκτρικό όργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτενσιόμετρα κλπ δεν το συζητώ, αλλάζω ακόμα και σε κιθάρες των 5000 ευρώ είναι μάλλον η φθηνότερη και μια από τις ουσιαστικότερες αναβαθμίσεις που κάποιοις μπορεί να κάνει σε ένα stock ηλεκτρικό όργανο.

 

Αυτό το λένε πολλοι είναι η αλήθεια.

Τι ποντεσιόμετρα βάζεται όμως ρε παιδιά? Πως Καταλαβαίνεις οτι ένα ποντεσίομετρο είναι καλό ας πούμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου φαίνεται θα κάνω την παραγγελία στην κούτρα και ότι γίνει έγινε. πάνω από 30 δεν νομίζω να είναι αλλά.....

we need to re-discover communication

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου