Προς το περιεχόμενο

Αγορά μπάσου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...Θα ήθελα αν ξέρετε να μου προτείνετε κανα μοντέλο το οποίο να μην έχει τον κλασσικό ήχο (jazz bass π.χ.). Κανένα που να έχει πιο μεταλλικά ήχο. κάτι διαφορετικό τέλος πάντων....

 

 

Και στο noiz του προτείνουμε stingray, precision και jazzbass :? :x

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Steevi δες τα:

- Peavey Cirrus 4 και 5,

- Warwick την σειρά rockbass,

- Spector την σειρά professional αν και αν μέχρι τελευταία ο αντιπρόσωπος δεν την έφερνε στην Ελλάδα (μόνο ακριβότερα έφερνε, αλλά ψάξε το),

- B.C.Rich ΝΤ Eaglebass (ένα από τα ομορφότερα όργανα που σχεδιάστηκαν ποτέ!)

- Yamaha τα ΒΒ414, ΒΒ614.

 

Τα δυο τελευταία είναι βασισμένα σε 2 κλασσικά μοντέλα των εταιριών και πολύ αγαπημένα μου όργανα μαζί με το Aria SB1000 και σχεδόν όλα τα Spector. Όπως και να έχει είναι πολύ πιο μοντέρνα από ότι (αξιοσέβαστο φυσικά) έχει σχεδιάσει ο μπάρμπα Leo.

 

Πάντως σ' αυτή την κατηγορία καλύτερη οικονομικά/ποιοτικά λύση είναι το Peavey αρκεί να μη στην σπάει η 35άρα, αν και τελικά όλα μια συνήθεια είναι! Επίσης (αυτό όμως μόνο το φαντάζομαι-συμπεραίνω) σίγουρα θα είναι σκυλί όπως όλα τα προϊόντα της εταιρίας που έχω χρησιμοποιήσει. Πραγματικά φιλότιμα μηχανήματα...

 

p.s. Το ESP LTD B254 δεν το έχω ακούσει, αλλά έχω ακούσει πολλά καλά σχόλια και όλα του τα χαρακτηριστικά είναι πολλάν ενδιαφέροντα και ελπιδοφόρα.

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευψαριστώ παιδιά για τη βοήθεια. Είδα το SUB της musicman και έπαθα πλάκα. Κατέληξα. Καλύτερα να δώσω κάτι παραπάνω και να έχω ένα μπάσο για μια ζωή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευψαριστώ παιδιά για τη βοήθεια. Είδα το SUB της musicman και έπαθα πλάκα. Κατέληξα. Καλύτερα να δώσω κάτι παραπάνω και να έχω ένα μπάσο για μια ζωή.

 

:wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά, όσο και να το ψάχνουμε, πάντα στα ίδια μοντέλα καταλήγουμε...και ποιος ο λόγος να το ψάχνει κανείς παραπάνω όταν μπορεί με σχετικά λίγα χρήματα να αγοράσει όργανο με ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟΤΑΤΟ ήχο που να "παίζει" παντού...να προσθέσω ότι όσο και να λατρεύω το Precision (ένα vintage Precision παραμένει το αιώνιο απωθημένο μου), πιστευώ ότι το Stingray είναι πιο βολικό και versatile (όποιος είπε ότι δεν μπορεί να κάνει και πολλά, να πω εκ πείρας ότι ακόμα δεν έχω βρει στυλ μουσικής που να μην κολλάει ο ήχος του, με το μεγάλο του ατού βέβαια να παραμένει το funk)....αρα φίλε steevi, πέτυχες διάνα με την επιλογή σου...και όπως διάβασα σε ένα σχετικό review:

"If you can't do it with StingRay, maybe the problem isn't the bass..."

If you can't do it with StingRay, maybe the problem isn't the bass..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(όποιος είπε ότι δεν μπορεί να κάνει και πολλά' date=' να πω εκ πείρας ότι ακόμα δεν έχω βρει στυλ μουσικής που να μην κολλάει ο ήχος του, με το μεγάλο του ατού βέβαια να παραμένει το funk)[/quote']

 

Όσο και αν φανεί περίεργο θα διαφωνίσω! ΤΟ ατου του stingray για μένα είναι το "Punk"! ¶κου το "καινούργιο" των Gang of Four, Return the Gift και θα καταλάβεις τι εννοώ!

 

Το μπάσο μπορεί να έχει έναν μόνο μαγνήτη αλλά τον έχει στο σωστό σημείο! Λίγη εξάσκηση θέλει για να μάθεις να παίζεις και κοντα στο neck και στο bridge αλλά και ενδιάμεσα και έχεις όσους ήχους θέλεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελάχιστα μπάσσα θα βρεις με neck μαγνήτη (κάτι τέτοια έκανε η Gibson και στον τομέα του μπάσσου ηττήθηκε κατά κράτος) συνήθως βλέπεις με bridge και μεσαίο ή μόνο μεσαίο.

 

Η καλύτερη και πιο λειτουργική θέση όμως είναι πάντα η μεσαία για μαγνήτη μπάσσου, χωρίς να σημαίνει ότι το stingray δεν είναι δυνατό όργανο, το αντίθετο μάλιστα!

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου