Προς το περιεχόμενο

Αγορά μπάσου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μπάσο μπορεί να έχει έναν μόνο μαγνήτη αλλά τον έχει στο σωστό σημείο! Λίγη εξάσκηση θέλει για να μάθεις να παίζεις και κοντα στο neck και στο bridge αλλά και ενδιάμεσα και έχεις όσους ήχους θέλεις!

Πράγματι...οι διαφορές' date=' κυρίως στη ένταση και στο attack του ήχου είναι αρκετές, δίνοντας πολλές επιπλέον δυνατότητες που πρέπει να τις ανακαλύψεις και να τις εμπεδώσεις, ώστε να τις χρησιμοποιήσεις και στο παίξιμό σου...προσωπικά, όταν παίζω ένα κομμάτι, προσπαθώ όσο το δυνατό να είμαι κοντά στον original (..."εμπρος της ΑΕΚ παλικάρια"...) ήχο και σ'αυτό με έχει βοηθήσει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ το StingRay καθώς μπορώ πολύ εύκολα (είτε με το pickup selector, είτε με το 3-band equalizer,είτε με το παίξιμο σε σχέση με τον μαγνήτη) να μεταβάλλω τον ήχο...ακούγεται πιο δύσκολο απ'ότι είναι στην πραγματικότητα, αλλά πρέπει κανείς να το δοκιμάσει και θα καταλάβει...[list']

Να προτείνω επίσης στον φίλο steevi την αγορά ενός DI box με Tube Amp Simulator, ωστε μαζί με το SUB να έχει ένα πακέτο που να "σκοτώνει"...

If you can't do it with StingRay, maybe the problem isn't the bass..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ελάχιστα μπάσσα θα βρεις με neck μαγνήτη (κάτι τέτοια έκανε η Gibson και στον τομέα του μπάσσου ηττήθηκε κατά κράτος) συνήθως βλέπεις με bridge και μεσαίο ή μόνο μεσαίο.

 

Και η ernieball έκανε το λάθος με το bongo φτυάρι της! Μιλάμε για κουπί τσεκουρεμένο! Ευτυχώς κατάφερα και το ξεφορτώθηκα αμέσως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως stingray fan μπορώ να μερολυπτήσω κι εγω? Οχι δεν θα το κάνω. Απλούστατα γιατί το γούστο για τα μουσικά όργανα είναι εντελώς υποκειμενικό. Και φυσικά είμαι σίγουρος πως έχει επαναληφθεί πολλές φορές απο πολλούς εδω μέσα πως η επιλογή του κάθε οργάνου έχει να κάνει με σημαντικές παραμέτρους όπως το στυλ της μουσικής, το στυλ του παιξίματος ακόμα και το οικονομικό (που για μένα είναι λάθος να μπαίνει ως εμπόδιο για την αγορά ενός οργάνου)

 

Διάβασα πως μετά απο προτροπη του fleamail η κατάληξη ήταν το sub bass της Musicman. Πολύ καλή επιλογή και σε πολύ καλή τιμή (όπως και το cort που επίσης προτάθηκε ή ένα φθηνό warwick - εγώ ποτέ δεν θα αγόραζα κανένα απο αυτά...). Θα αποδειχθεί βέβαια οτι δεν είναι το μπάσο για μια ζωή (ο ενθουσιασμός αυτό λέει πάντα). Το ίδιο είχα πει κι εγω όταν είχα πάρει το b4 της Blade και το Killer B του Tobias. Η Πλεονεξία μας όμως και το πάθος για την εύρεση καινούργιου ήχου ταυτισμένου στο πρότυπο που έχουμε καρφωμένο στο κεφάλι μας δεν σταματά ΠΟΤΕ.

Ευτυχισμένη αυτοί που έχουν βρει την "Ιθάκη" τους λοιπόν σε ένα και μόνο όργανο :) Είτε αυτό είναι το Presicion είτε το Stingray έιτε ένα Jazz bass (γιατι τελικά πάντα αποδυκνύεται οτι όταν καταλλήγουμε σε vintage όργανα βρίσκουμε την υγειά μας...).

 

Για να μην γίνομαι κουραστικός επανέρχομαι στο βασικό : Οσων αφορά την αγορά μην σκέφτεστε καθόλου τα χρήματα. Βρείτε τα, μαζεύτε τα και πάρτε ένα καλό όργανο γιατι αλλιώς θα επισκεπτεστε όλο και πιο συχνά της βιτρίνες των μαγαζιών με μουσικά όργανα. Κρίμα τον κόπο. Εχει και νέφος...

 

υ.γ. : Ο Fleamail σε άλλο θέμα είχε συμφωνήσει οτι οι Peppers είναι Punk. Ετσι θα συμφωνήσω κι εγω μαζί του πως και το stingray έιναι Punk. LONDON'S CALLING BASS FREAKS!!

 

υ.γ. 2 : Μην ξεχνάτε οτι ο ήχος ξεκινά απο τα δικά μας τα δαχτυλά. Οσα μπάσα κι αν αγοράσουμε όσους ενισχυτές κι αν πάρουμε και όσα πετάλια κι αν χρησιμοποιούμε. Ολα μα όλα ξεκινάνε απο το παίξιμο. Αλλά γι' αυτό προφανώς πρέπει να ανοίξουμε νέο θέμα... Και για όσους ενδιαφέορνται έχουμε να πούμε πολλά εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(είτε με το pickup selector' date='[/quote']

 

Aυτό ισχύει μόνο στο stingray5 για να μην μπερδευόμαστε! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πολυ σωστα επελεξες!

Τι να λεμε τωρα...οταν υπάρχει το Original γιατι να παρεις απομιμησεις?

(το ΜΜ το "συγχωρω" γιατι & αυτο ειναι σχεδιαση του Leo & ουσιαστικα μετεξελιξη του Precision :lol: )

 

παντως επιμενω για το P-BASS (η το STING που και αυτο P-BASS ειναι)

& για να απαντησω στην ερωτηση σου το Precision ειναι αυτο

 

 

photo1_5f55a.jpg

 

το P BASS (precision ονομαζοτανε & αυτο & ηταν το πρωτο solid body & ηλεκτρικο μπασο που κατασκευαστηκε ποτε) ειναι αυτο

 

 

Photo1_f56fa.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως stingray fan μπορώ να μερολυπτήσω κι εγω? Οχι δεν θα το κάνω. Απλούστατα γιατί το γούστο για τα μουσικά όργανα είναι εντελώς υποκειμενικό. Και φυσικά είμαι σίγουρος πως έχει επαναληφθεί πολλές φορές απο πολλούς εδω μέσα πως η επιλογή του κάθε οργάνου έχει να κάνει με σημαντικές παραμέτρους όπως το στυλ της μουσικής' date=' το στυλ του παιξίματος ακόμα και το οικονομικό (που για μένα είναι λάθος να μπαίνει ως εμπόδιο για την αγορά ενός οργάνου)

 

Διάβασα πως μετά απο προτροπη του fleamail η κατάληξη ήταν το sub bass της Musicman. Πολύ καλή επιλογή και σε πολύ καλή τιμή (όπως και το cort που επίσης προτάθηκε ή ένα φθηνό warwick - εγώ ποτέ δεν θα αγόραζα κανένα απο αυτά...). Θα αποδειχθεί βέβαια οτι δεν είναι το μπάσο για μια ζωή (ο ενθουσιασμός αυτό λέει πάντα). Το ίδιο είχα πει κι εγω όταν είχα πάρει το b4 της Blade και το Killer B του Tobias. Η Πλεονεξία μας όμως και το πάθος για την εύρεση καινούργιου ήχου ταυτισμένου στο πρότυπο που έχουμε καρφωμένο στο κεφάλι μας δεν σταματά ΠΟΤΕ.

Ευτυχισμένη αυτοί που έχουν βρει την "Ιθάκη" τους λοιπόν σε ένα και μόνο όργανο :) Είτε αυτό είναι το Presicion είτε το Stingray έιτε ένα Jazz bass (γιατι τελικά πάντα αποδυκνύεται οτι όταν καταλλήγουμε σε vintage όργανα βρίσκουμε την υγειά μας...).

 

Για να μην γίνομαι κουραστικός επανέρχομαι στο βασικό : Οσων αφορά την αγορά μην σκέφτεστε καθόλου τα χρήματα. Βρείτε τα, μαζεύτε τα και πάρτε ένα καλό όργανο γιατι αλλιώς θα επισκεπτεστε όλο και πιο συχνά της βιτρίνες των μαγαζιών με μουσικά όργανα. Κρίμα τον κόπο. Εχει και νέφος...

 

υ.γ. : Ο Fleamail σε άλλο θέμα είχε συμφωνήσει οτι οι Peppers είναι Punk. Ετσι θα συμφωνήσω κι εγω μαζί του πως και το stingray έιναι Punk. LONDON'S CALLING BASS FREAKS!!

 

υ.γ. 2 : Μην ξεχνάτε οτι ο ήχος ξεκινά απο τα δικά μας τα δαχτυλά. Οσα μπάσα κι αν αγοράσουμε όσους ενισχυτές κι αν πάρουμε και όσα πετάλια κι αν χρησιμοποιούμε. Ολα μα όλα ξεκινάνε απο το παίξιμο. Αλλά γι' αυτό προφανώς πρέπει να ανοίξουμε νέο θέμα... Και για όσους ενδιαφέορνται έχουμε να πούμε πολλά εκει.[/quote']

 

+10000000000 :wink:

 

Τελικά κάναμε στραβή γνωριμία εμείς η δύο :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fleamail Οκώβριο θα ανέβουμε Θεσσαλονίκη με τη μπάντα στο μύλο για RHCP Live. Ελπίζω να τα πούμε κι απο κοντά (έχουμε απ ότι φαίνεται πολύ κοντινές απόψεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή επιλογή (κομμάτι που δείχνει πως επιτέλους και στα slow κομμάτια οι Peppers επανήλθαν με groove και τσαμπουκά - τρομερές κιθάρες!!)

Απο το stadium arcadium παίξαμε μόνο Dani California. Φαβορί για το List είναι σίγουρα τα : Storm in a Teacup, Hump De Bump, Readymade, Tell me baby (επόμενο single). Μήπως δεν πρέπει να τα συζητάμε εδω αυτά? Θα μας κράξει και το παιδί που άνοιξε το θέμα με σκοπό να βρεί ένα μπάσο να αγοράσει... Μη με φτάχνεις μεσημεριάτικα.....

(Sorry στους μη Pepper-άδες που σας τα πρήζουμε λίγο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου