Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα για shredding (μέχρι 4000 ευρώ).


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Μέχρι πρόσφατα δεν περπατούσα πουθενά :P,ως αυτοδίδακτος έπαιζα ότι ήθελε το group.Αφού άρχισα μαθήματα με έναν καθηγητή με neoclassical επιρροές,άρχισα κι εγώ να κατευθύνομαι προς τα κει.Προσπαθώ να βγάλω φράσεις του Malmsteen,του Becker,του Broderick χωρίς πολύ μεγάλη επιτυχία ακόμα,αλλά σύντομα ελπίζω να βρω τον δρόμο μου.. :)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φιλε μου νομιζω ειναι λιγο επιπολαιο να διαλέγεις την κιθαρα σου με βασικο κριτηριο το κοστος χωρις να ξερεις τις πραγματικές σου αναγκες.. :-X

Καλυτερα να δεις τι πραγματικα χρειάζεσαι κ αν αυτο κοστιζει κάποια παραπανω χρηματα τα δινεις εφοσον μπορεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι αναγκη να πας σε high-end εξοπλισμο για να εχεις καλο ηχο και να μπορεις να παιξεις. Τη σημερον ημερα, με τον εξοπλισμο που κυκλοφορει στην αγορα, αν δεν μπορεις να βγαλεις καλο ηχο με μια κιθαρα των 500 ευρω και ενα αξιοπρεπη λαμπατο ενισχυτη, ισως πρεπει να δοκιμασεις κανα αλλο αθλημα.

 

Τα λόγια του odis13 εκφράζουν με τον καλύτερο τρόπο αυτό που σκέφτομαι γενικά για τον πολύ ακριβό εξοπλισμό!

 

Εγώ πρώτον θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς πάλι σε 2 χρόνια!Που θα έχεις και τα φράγκα και θα ξέρεις ακριβώς τι θέλεις...  ;)

 

Αν δεν γουστάρεις shredding τότε, τι θα λες;Μία κιθάρα για blues;

 

Επίσης δεν υπολογίζεις το GAS όπως σου είπε ο gdevelek...Είναι και αυτό μία παράμετρος! ;D

 

Εγώ πάντως με τόσα λεφτά θα έπαιρνα και μία βέσπα για να πηγαίνω στις πρόβες της μπάντας μου! ;D

 

Φιλικά πάντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου νομιζω ειναι λιγο επιπολαιο να διαλέγεις την κιθαρα σου με βασικο κριτηριο το κοστος χωρις να ξερεις τις πραγματικές σου αναγκες.. :-X

Καλυτερα να δεις τι πραγματικα χρειάζεσαι κ αν αυτο κοστιζει κάποια παραπανω χρηματα τα δινεις εφοσον μπορεις.

 

τα είπες όλα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Με 4.000 ευρω εφτιαξα ενα ολοκληρο studio :P

 

Η αλήθεια είναι ότι θα μπορούσα να κάνω και κάτι τέτοιο.Επίσης έχετε δίκιο στο ότι αλλάζω συχνά γνώμη,αλλά όχι ως προς το είδος μουσικής,αλλά στο μοντέλο κιθάρας.Δε ''μαμιέται'',θα το ξανακοιτάξω όταν έρθει η ώρα.Ευχαριστώ για την φώτιση που μου δώσατε  ;D ;)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 2 χρονια ειναι πολυ πιθανο να εχεις βαρεθει να παιζεις γρηγορα και το Schoolwave σχεδον σιγουρα θα εχει παψει να αποτελει "φιλοδοξια". ;D

 

Επισης ειμαι σχεδον σιγουρος πως ο Malmsteen π.χ. παιζει με κιθαρες που κανουν λιγοτερο απο 4.000 ευρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σε 2 χρονια ειναι πολυ πιθανο να εχεις βαρεθει να παιζεις γρηγορα και το Schoolwave σχεδον σιγουρα θα εχει παψει να αποτελει "φιλοδοξια". ;D

 

 

Από κάπου πρέπει να αρχίσουμε όμως,έτσι δεν είναι?Δεν βλέπω καλύτερη αρχή από ένα festival για νέα παιδιά ;)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΔΩ BOB10LAMIA!!!!!!!

Παροτι ειμαι σε χωριο χωρις internet (μεχρι 23 Αυγουστου) εμαθα οτι με κραζετε  :) :) και

ειπα να γραψω!  (....εριξα πολυ γελιο!!!!!!)

Εχω 9 κιθαρες πανω απο 4.000 ευρω αλλα καμια δεν παιζει καλα......ειναι ολες χαλια μαυρα._

Δεν ειχα προσεξει οτι υπαρχουν FENDER ΚΑΙ GIBSON και αγοραζα ολο μ@λ@κ.. :-X

Θα τις δωσω ολες και θα παρω μια Warmoth + μια fender και εναν blues junior.......

Οποτε μην δωσεις τοσα λεφτα παρε κατι μεχρι 500 ευρω

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα συμφωνω με τους προλαλησαντες, οτι βιαζεσαι πολυ και οτι 4.000 ειναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ για οποιοδηποτε κιθαρα, παρολα αυτα θα προτεινω μερικες γενικες κατευθυνσεις γιατι αναγνωριζω οτι ολοι ειμασταν καποτε στην ηλικια σου και καναμε τα ιδια ονειρα. Απλα εχε στο νου σου τα εξης....

1. Μαλλον το budget σου φτανει για κιθαρα και ενισχυτη μαζι.

2. Το GAS θα ξαναχτυπησει, να εισαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ

3. Η τελικη σου επιλογη θα πρεπει να λαβει υπ οψη της πολλους ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΥΣ παραγοντες που μονο εσυ θα πρεπει να ξερεις αν σου ταιριαζουν η οχι (αριθμος ταστων, radius ταστιερας, maple ή rosewood ή ebony neck, floyd rose ή vintage tremolo, active ή passive μαγνητες κτλ κτλ....)

 

παρολα αυτα, οσο ματαιο και να ειναι, ριχνω μερικες προτασεις στο τραπεζι ετσι για να γινεται κουβεντα.

 

1. Music Man Axis

2. Music Man John Petrucci (ok μερικες απο αυτες φτανουν τα 4.000)

3. Καποια Jackson USA

4. Καποια Ibanez RG Prestige ή signatures τυπου VAI/SATRIANI/GILBERT

5. Για ποιο all around φαση χωρις φυσικα να αποκλειει το shred PRS custom 24

 

Εχω παιξει με τις περισσοτερες που προτεινω (δεν εχω παιξει τα ΠΟΛΥ ακριβα μοντελα petrucci και Jackson USA) και η δικη μου ΚΑΘΑΡΑ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ επιλογη ειναι η AXIS.

 

Για ενισχυτη τα πραγματα ειναι πιο απλα : Mesa Boogie Mark V ειδικα σε 2 χρονια που θα αρχιζουν να σκανε μεταχειρισμενοι στις αγγελειες του Noiz (τωρα ειναι λιγο φρεσκοι ακομα...) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου