Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα για shredding (μέχρι 4000 ευρώ).


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Φιλε ειναι παρα πολλα τα χρηματα ιδιως σε τετοιους καιρους δυσκολους.

μπορεις ανετα να διαθεσεις τα μισα για κιθαρα και ενισχυτη και θα εισαι υπερκαλυμενος ιδιως για διοργανωσεις οπως το schoolwave δεν χρειαζεσαι τετοια κιθαρα.

παρε μια τετοια και εισαι ωραιος

http://www.thomann.de/gr/gibson_lp_studio_aw.htm

 

παντως πραγματικα πως μαζευεις 2000 το χρονο?πες και σε μας:D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για 4 χιλιαρικα δεν κανεις ερωτησεις σε φορουμ ! Απλα παιρνεις το καρνε των επιταγων σου και ξεκινας να δοκιμαζεις.  ;)

Βy the way εγω λεω να δωσεις μια ευκαιρια και σε φθηνοτερες κιθαρες. Μπορει να χρειαστεις και αλλα πραγματα να την "υποστηριξουν".(εφε ενισχυτες συσκευες για ηχογραφηση κτλ)

 

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στις κιθάρες των 500-1000ευρώ δύσκολα σκευρώνει το μπράτσο(εκτος αν το επιδιώξεις)

Το ιδανικό πάχος εξαρτάται πάντα από τον κιθαρίστα...

Και με ένα καλό set-up σίγουρα έχεις μια χαρά intonation!

 

 

 

Το ιδανικο παχος ειναι σχετικο παντα αλλα επειδη εχω παιξει με vigier θα σου πω οτι ειναι αναμεσα στο wizard της ibanez και το c της fender οποτε ολοι λιγο πολυ μπορει να παιξουν ανετα.

Επισης , το μπρατσο δεν ειναι δυσκολο να σκευρωσει ( μπορει να αγορασεις κιθαρα καινουρια και το μπρατσο ηδη να μην ειναι τελειο ) . Μπορει να μην σκευρωσει αλλα αν εισαι περιοδευων καλλιτεχνης και παιζεις μια σε περιοχη που εχει ζεστη και υγρασια και την αλλη που εχει κρυο και ξηρο κλιμα , τοτε θα χρειαστει να ξαναρυθμισεις την κιθαρα σου . Mε τις vigier απλα το ξεχνας αυτο.και τελος το ζητημα ειναι ποσο κρατα η κιθαρα το intonation και καθε ποτε χρειαζεται να το ξαναρυθμιζεις .

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδανικο παχος ειναι σχετικο παντα αλλα επειδη εχω παιξει με vigier θα σου πω οτι ειναι αναμεσα στο wizard της ibanez και το c της fender οποτε ολοι λιγο πολυ μπορει να παιξουν ανετα.

Εγώ δεν έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου Vigier οπότε δεν ξέρω πόσο είναι το πάχος αλλά θα επιμείνω στο αρχικό μου post!Ότι το πόσο σε βολεύει το μπράτσο μιας κιθάρας είναι καθαρά υποκειμενικό!

 

Επισης, το μπρατσο δεν ειναι δυσκολο να σκευρωσει(μπορει να αγορασεις κιθαρα καινουρια και το μπρατσο ηδη να μην ειναι τελειο). Μπορει να μην σκευρωσει αλλα αν εισαι περιοδευων καλλιτεχνης και παιζεις μια σε περιοχη που εχει ζεστη και υγρασια και την αλλη που εχει κρυο και ξηρο κλιμα , τοτε θα χρειαστει να ξαναρυθμισεις την κιθαρα σου .

 

Έχω μια MichaelKelly Patriot(αν και την πήρα 260 είναι αξίας 500ευρώ και βάλε) εδώ και 9μήνες περίπου,μένω στην Πάτρα όλο το χρόνο(άρα μιλάμε για αρκετή υγρασία) και το μπράτσο είναι μια χαρά...Επίσης το intonation της δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα!Οπότε επιμένω ότι το set-up παίζει μεγάλο ρόλο!Και στην τελική και να χρειαστεί λίγο ρύθμισμα δεν νομίζω ότι είναι τόσο χρονοβόρα διαδικασία...

 

Τέλος, περιοδεύων μουσικός δεν είμαι..Και δεν νομίζω και το παιδί που άνοιξε το θέμα!Αλλά και περιοδεύοντες μουσικοί μέσα στο forum μια χαρά κιθάρες του χιλιάρικου και με λιγότερα να μην πω έχουν και κάνουν την δουλειά τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονος σου απο αυτα που λες δινεις την απαντηση στο παιδι που ρωταει . Εγω ποτε δεν ειπα οτι οι κιθαρες των 4000 δεν σκευρωνουν ουτε ειπα οι κιθαρες των 500 ευρω στραβωνουν. Εγω μιλησα μονο για τις vigier. και ναι φιλε μου να ρυθμιζεις τις κιθαρες ειναι εκνευριστικο και χρονοβορο αν το απαιτει η κατασταση και θες να το κανεις σωστα. εσυ εισαι πατρα και η κιθαρα ειναι κατω απο παρομοιες συνθηκες ολο τον καιρο , φανταζομαι μεσα στο σπιτι αν εισαι bedroom player .

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονος σου απο αυτα που λες δινεις την απαντηση στο παιδι που ρωταει .

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς εδώ...

 

Εγω ποτε δεν ειπα οτι οι κιθαρες των 4000 δεν σκευρωνουν ουτε ειπα οι κιθαρες των 500 ευρω στραβωνουν. Εγω μιλησα μονο για τις vigier.

Ναι...Εγώ το έκανα λίγο πιο γενικό!Και αυτό γιατί σκεφτόμουν ότι έχω ξαναπετύχει τέτοια κουβέντα για κιθάρες που αξίζουν χιλιάρικα,άλλων εταιριών βέβαια...Ζητώ συγγνώμη!

 

και ναι φιλε μου να ρυθμιζεις τις κιθαρες ειναι εκνευριστικο και χρονοβορο αν το απαιτει η κατασταση και θες να το κανεις σωστα.

Αυτό μάλλον είναι πάλι υποκειμενικό θέμα!

 

εσυ εισαι πατρα και η κιθαρα ειναι κατω απο παρομοιες συνθηκες ολο τον καιρο , φανταζομαι μεσα στο σπιτι αν εισαι bedroom player .

Καλά δεν θα έλεγα ότι είναι παρόμοιες όλο τον καιρό αλλά και πάλι...Στην Ελλάδα το κλίμα δεν έχει και τις τρελές αλλαγές..Εκτός αν είσαι το καλοκαίρι σε κανα νησί και με το που πιάνουν τα κρύα ανεβαίνεις μόνιμα σε κανα βουνό! :)

 

Όπως και να χει, προσωπική άποψη είναι ότι δεν χρειάζεται να φτάσουμε να δίνουμε τέτοιου είδους ποσά για να "έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο"...Είναι κάπως υπερβολή από τη στιγμή που, πολύ φθηνότερες κιθάρες κάνουν πάρα πολύ καλά τη δουλειά τους(δεν λέω τέλεια γιατι ίσως είναι υπερβολικό)  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://viewitem.eim.ebay.gr/Caparison-TAT-Special-Trans-Black--27-frets--NEW/170662503194/item

 

Aπλα καταπληκτικη...!! Απο κει και περα αν δεν σου φτανουν τα 27 ταστα κοιτα για καμια custom.....!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

εμενα φιλε μου αυτο που εγραψες με ανησυχει ακομα πιο πολυ - γιατι δλδ να πρεπει να γινομαστε κλωνοι του καθε δασκαλου ?? ναι δεν λεω πολυ καλη η θεωρεια και η πραξη αλλα.......δικη σου αποψη δεν εχεις ? επειδη πηγες σε καθηγητη που παιζει neoclassical πρεπει και εσυ να παιζεις neoclassical ?? (ασε που καταλαβα με την μια σε πιον εχεις παει)

και ontopic τωρα σε συνεργασια με το offtopic απο πανω θα σου πω το εξης.........ολοι αυτοι οι "μεγαλοι" κιθαριστες neoclassical 1ον δεν εχουν κιθαρες που κοστιζουν τοσο 2ον ξερουν πολυ καλα τι να ζητανε απο μια κιθαρα (πραγμα που λογω του νεαρου της ηλικιας και των βηματων σου στην μουσικη φενεται να μην ξερεις...) και 3ον οτι πιο ακριβο δεν ειναι παντα και οτι πιο καλο (για σενα)  ;D ;D φιλικα στα λεω ολα για να μην παρεξηγηθουμε  :D :D

 

Συμφωνώ με αυτά που λες,θέλω απλά να διευκρινίσω κάτι.Πάντα άκουγα neoclassical και θαύμαζα όσους έπαιζαν,γιατί τους θεωρούσα(και τους θεωρώ πολύ ικανούς).Δεν έγινα κλώνος κανενός,απλά επειδή ο καθηγητής μου,μου δείχνει και neoclassical,έχω αρχίσει να πηγαίνω σε τέτοια κατεύθυνση.Για πες μου και ποιος είναι αφού ξέρεις  ;) Από το ύφος σου καταλαβαίνω ότι δεν τον γουστάρεις αν όντως έχεις καταλάβει ποιος είναι.Γιατί έτσι? Όσον αφορά τους υπόλοιπους,βλέπω ότι απόψεις σας είναι παρεμφερείς και συμφωνώ μαζί σας,μια 2η(3η-4η κλπ) γνώμη ήθελα.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φιλε ειναι παρα πολλα τα χρηματα ιδιως σε τετοιους καιρους δυσκολους.

μπορεις ανετα να διαθεσεις τα μισα για κιθαρα και ενισχυτη και θα εισαι υπερκαλυμενος ιδιως για διοργανωσεις οπως το schoolwave δεν χρειαζεσαι τετοια κιθαρα.

παρε μια τετοια και εισαι ωραιος

http://www.thomann.de/gr/gibson_lp_studio_aw.htm

 

παντως πραγματικα πως μαζευεις 2000 το χρονο?πες και σε μας:D

 

 

 

 

Δεν ''μαζεύω'' 2000 ευρώ,έχω ήδη 2800 ευρώ που κάθονται εδώ και χρόνια,οπότε πιστεύω πως μέχρι τότε θα έχω 4000.Ξέρω ότι οι καιροί είναι δύσκολοι και το έχω νιώσει στο πετσί μου κι ας είμαι 16 χρονών.Δεν κατάγομαι από πλούσια οικογένεια,απλά είμαστε μια χαρά.Προ κρίσης σχεδίαζα σπουδές στην Αμερική και τώρα ψάχνουμε το θαύμα :P

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σας ευχαριστώ όλους όσους έχετε γράψει,με βοηθήσατε να δω το θέμα διαφορετικά,από τη σκοπιά σας.Οι δικοί μου δεν ασχολούνται καθόλου με μουσική,είμαι ο πρώτος στην οικογένεια μου δυστυχώς και δεν έχω κάποιον να με κατευθύνει.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου