Προς το περιεχόμενο

τριψιμο neck για satin finish αισθηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα στην κοινοτητα,

 

που λετε,ειδα το παρακατω video και σκεφτομαι γιατι να μη το δοκιμασω??????

 

 

(η κιθαρα μου ειναι μια epiphone les paul custom.)

 

στο βιδεο ο τυπος αναφερει οτι χρειαζομαστε 800αρι γυαλοχαρτο γι αυτη τη δουλεια ομως στα σχολια διαβασα οτι και με την πρασινη(σκληρη) πλευρα ενος συνηθισμενου σφουγγαριου scotch-brite η δουλεια γινεται,οποτε και αυτο εκανα.

 

Το αποτελεσμα ειναι πολυ ικανοποιητικο σαν αισθηση αλλα αφου το ειχα κανει,παρατηρησα οτι δεν διευκρινιζε το για ποση ωρα πρπει να το κανω και με ποση πιεση.

Εγω το εκανα για 4-5 λεπτα με μετρια πιεση.

 

Αυτο που με απασχολει τωρα ειναι το μηπως το παρακανα,επειδη εβγαλε καμποσο πραμα, και σε περιπτωση που οντως το παρακανα και εβγαλα ολο το λουστρο,αν μπορει να γινει βεβαια με αυτο τον τροπο,τωρα τι θα πρεπει να κανω για να το συντηρω και να μην εχω οτιδηποτε περιεργο/ανεπιθυμητο?

 

 

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το 800αρι είναι αρκετά ψιλό οπότε μετά από 4-5 περάσματα αρχίζει και μπουκώνει και είναι αναποτελεσματικό. Δύσκολα να έβγαλες πολύ πράμα αλλά ακόμα και αν το έκανες δε θα πάθει και τίποτα ο λαιμός. Την επόμενη φορά χρησιμοποίησε 1000αρι (χιλιάρι). Με 1-2 περάσματα αφήνει πολύ καλή αίσθηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ginargiros  ευχαριστω για την απαντηση.

το θεμα ειναι οτι δεν χρησιμοποιησα 800αρι.

χρησιμοποιησα σφουγγαρακι... ;D

 

βασικα δεν ξερω καν την αισθηση που εχει το 800αρι για να το συγκρινω

 

και οταν λες την επομενη φορα εννοεις οτι θα χρειασγτει να το ξανακανω καποια στιγμη στην ιδια κιθαρα?

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι θα πρεπει να κανω για να το συντηρω

 

τιποτα

 

και να μην εχω οτιδηποτε περιεργο/ανεπιθυμητο?

 

δεν θα εχεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ginargiros  ευχαριστω για την απαντηση.

το θεμα ειναι οτι δεν χρησιμοποιησα 800αρι.

χρησιμοποιησα σφουγγαρακι... ;D

 

βασικα δεν ξερω καν την αισθηση που εχει το 800αρι για να το συγκρινω

 

και οταν λες την επομενη φορα εννοεις οτι θα χρειασγτει να το ξανακανω καποια στιγμη στην ιδια κιθαρα?

Τα σφουγγαράκια δεν ξέρω αν πάνε πάνω από 600.

Απλά μπορεί να το κάνεις σε άλλη κιθάρα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας

 

@ginargiros

βασικα αυτο που σε ρωτησα για το αν θα χρειαστει να το κανω στην ιδια κιθαρα δεν ειναι τυχαιο επειδη-αν θυμαμαι καλα-καπου μεσα στα comments ο συγκεκριμενος τυπος ελεγε οτι μετα απο μερικους μηνες ισως χρειαστει να ξαναγινει αυτην η διαδικασια.

εχεις μηπως ιδεα το τι μπορει να παιζει η απλα δεν ειχε βαση αυτο που ελεγε?

 

 

@Superfunk

καλα αφου δεν παιζει θεμα συντηρησης και δεν συμβαινουν διαφορα περιεργα/ανεπιθυμητα γιατι βαζουν αυτο το αντιαισθητικο πραγμα σε τοσο μεγαλη ποσοτητα?

μηπως εγω ειμαι περιεργος που δεν μου αρεσει και πιστευω οτι δεν βολευει γενικα?

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι θεμα γουστου, αν και στο 'satin' finish δεν κολλαει το χερι. τωρα για το λουστρο θελει απλα ενα σπασιμο. δεν χρειαζεται αρκετη ωρα, αρκει μετα απο περασμα (κατα προτιμηση με 1000αρι) να δεις οτι εφυγε η γυαλαδα του.αυτο που λεει αυτος για περασμα μετα απο μερικους μηνες ειναι γιατι μπορει να αρχισει να ξαναγυαλιζει το μπρατσο σου απο την τριβη με το χερι σου. δεν πιστευω οτι μπορει να επανελθει μονο με το χερι σου στην αρχικη κατασταση το μπρατσο σου αλλα αυτο θα το δεις εσυ σε μερικους μηνες  :)

οσο για το λουστρο εμενα μου φευγει η μαγκια καθε φορα που θελω να το αφαιρεσω τελειως, αρα μη φοβασαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο για το λουστρο εμενα μου φευγει η μαγκια καθε φορα που θελω να το αφαιρεσω τελειως, αρα μη φοβασαι.

 

αν αφαιρεθει τελειως ειναι καλυτερα ας πουμε?εχει καλυτερη αισθηση η εσυ το αφαιρεις για αλλους λογους?

βασικα εχει καποια λογικη να αφαιρεθει τελειως σε περιπτωση που δεν σκοπευεις να βγαλεις το χρωμα?

τελειως εγκυκλοπαιδικα ρωταω,την απαντηση που ηθελα μου την εδωσες ;D

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το αφαιρω αν θελω πχ να το ξαναβαψω. αλλα αν θελεις να το αφαιρεσεις τελειως και να μην εχεις βερνικι θα πρεπει να περασεις λαδακι για να προστατεψεις το ξυλο. για εμενα το λαδι ειναι το καλυτερο για μπρατσο. απλως θελει που και που ενα φρεσκαρισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου