Προς το περιεχόμενο

"Too Late" (Minister Zed, Stinky, Maryann)


Stinky

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μολις τελειωσαμε ενα ακομη κομματακι. Αν θελετε ακουστε το.

Καθε παρατηρηση και σχολιο ευπροσδεκτο. Ελπιζω να σας αρεσει.

 

http://soundcloud.com/minister-zed/toolate

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ ωραίο. Καλοκαιρινό, δροσερό, μελαγχολικό.

 

Η παρατήρηση που έχω είναι η εξής: Το κομμάτι το ακούω εμπορικό με την έννοια ότι θα μπορούσε να παιχτεί άνετα σε καλοκαιρινά lounge μπαράκια (με ένα χορευτικό ριμίξ, άνετα και σε κλαμπ). Υπό αυτό το πρίσμα (και μόνο) το σόλο της κιθάρας είναι αχρείαστο και δημιουργεί κοιλιά και αυξημένη διάρκεια, στοιχεία που είναι μείον για το είδος.

 

Αν ο σκοπός σας είναι μη εμπορικός, η παρατήρηση δεν ισχύει.

 

Έδιτ: στο 1:26 έχει μια αρκετά εμφανή παραφωνίτσα της τραγουδίστριας που θέλει σιάξιμο.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ που μπηκες στον κοπο και το ακουσες Jazzjoker.

Ο σκοπος μας ειναι να κανουμε ομορφες μουσικες και οτι βγει. Δεν στοχευουμε πουθενα.

 

Εχεις δικιο για την παραφωνια και σευχαριστω για την επισημανση, θα διορθωθει αμεσα!

 

Γενικα πιστευεις οτι η κιθαρα δεν κολαει με τετοια κομματια?

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα πιστευεις οτι η κιθαρα δεν κολαει με τετοια κομματια?

 

Από τη στιγμή που αυτά τα κομμάτια απευθύνονται σε ένα μάλλον ευρύ κοινό που τα βαριέται τα σόλα, θα έλεγα δεν κολλάει. Προσωπικά, σόλο κιθάρα μου αρέσει να ακούω σε κομμάτια με τζάζικη αρμονία και γκρουβαριστό μπιτ (μιλώντας πάντα για το ευρύτερο είδος). Αλλά και πάλι, όχι πολλά μέτρα.

 

Όπως ανέφερα και πριν, αν το κομμάτι έχει εμπορικό σκοπό (που κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να έχει) αυτό που θέλεις είναι easy listening, ευκολόπεπτο αλλά και ωραία φωνή/μελωδία μαζί. Νομίζω ότι το έχετε πετύχει αν φύγει το σόλο της κιθάρας ως έχει. Εναλλακτικά θα μπορούσε να αντικατασταθεί (λέω τώρα μια ιδέα) με μια κιθάρα με μπόλικο delay η οποία να παίζει κάτι μεταξύ αρμονίας και μελωδίας για κανά 8άμετρο. Εν ολίγοις θα έμενα μακριά από αυτοσχεδιασμούς.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου