Προς το περιεχόμενο

Σύνθεση Laptop


ZeVioN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να πάρω ενα laptop για εξωτερικές ηχογραφήσεις οχι επαγγελματικα πραγματα απλος να εχω την δυνατοτητα να γραψω σε ενα σπιτι καποιου φιλου η οπου ναναι οτι στιγμι και ναναι. διαθέτο περίπου 1.500ε

 

Ποια χαρα/στικα πρεπει να εχει για αυτη τι δουλεια π.χ

ποση μνημη?

στα ποσα ghz?

καρτα ηχου?

Hard disk?

ktl ktl

 

 

thnx

Περπάτισα παρα πολύ και τα φτερά μου τα εχω χάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι ειδικός στο θέμα του υπολογιστή για τέτοιες δουλειές, θα σου πρότεινα τουλάχιστον 1GB μνήμη, κάποια εξωτερική κάρτα ήχου (οι υπόλοιποι θα σε βοηθήσουν στο ποια να επιλέξεις) και μεγάλος σκληρός, μιας και οι ηχογραφήσεις τρώνε τα GB σαν γαριδάκια...

 

Για τον επεξεργαστή δεν νομίζω πως πρέπει να ανησυχείς ιδιαίτερα μιας και όλοι οι επεξεργαστές στο καινούργια μηχανήματα είναι υπερικανοί για audio εφαρμογές.

 

Αυτά απο εμένα. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 1500 ευρώ βρίσκεις μαμάτο laptop, ειδικά από εταιρείες που ειδικεύονται σε κάπως φθηνότερα προϊόντα όπως η Acer. Σου προτείνω να κάνεις μία έρευνα αγοράς και μετά να μας παραθέσεις εδώ τις τρεις-τέσσερις εντυπωσιακότερες λύσεις, οπότε θα σου πούμε(πω) συγκεκριμένα.

 

Δύο πράγματα πρέπει να προσέξεις όταν κάνεις την έρευνα αγοράς.

 

α) Η τιμή που σου δίνουν να περιλαμβάνει τα Windows XP Pro (όχι τα Windows XP Home) και μάλιστα (αφού θα αγοράσεις αυτή τη περίοδο) να είναι σίγουρο ότι θα πάρεις τα Windows Vista δωρεάν στις 30 Ιανουαρίου όπου θα κυκλοφορήσουν. Στο λέω διότι (όπως θα δεις) το 99% των laptop στην ελληνική αγορά διατίθεται με τα Windows XP Home (και μάλιστα την ελληνική έκδοση) το οποίο καλύτερα να αποφύγεις.

 

β) Ότι η μνήμη θα είναι τουλάχιστον 1GB (όπως έγραψε και ο vandergraaf). Τίποτε λιγότερο δεν είναι κατάλληλο για 'σένα, ειδικά εν' όψει της κυκλοφορίας των Vista.

 

Για τα υπόλοιπα, περιμένουμε να δούμε τι βρήκες.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από σύμπτωση αυτόν τον καιρό έψαχνα και εγώ laptop. Τελικά κατέληξα και παρήγγειλα χθές ένα που το ''έφερα'' στα μέτρα μου. Είναι αυτό

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=69975846&product=907227&tab=specs

 

Με την διαφορά ότι έχει Windows XP PRO Ελληνικό, δύο GB μνήμη, και CPU Intel Core 2 Duo T7600. Η τιμή αυτού 1781.52 euro συμπεριλαμβανόμενου του φπα. O επεξεργαστής σήκωσε πολύ την τιμή. Συμβουλευτικά και μόνο χωρίς διάθεση διαφήμισης είμαι απόλυτα ευχαριστημένος μέχρι τώρα από το εν λόγω κατάστημα. Φυσικά σου παραδίδει από το 2007 και μετά, τα Vista μόλις κυκλοφορήσουν. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να ξέρεις οτι δε θα βρείς εύκολα φορητό με δίσκο μεγαλύτερο από 120 gb. Οπότε να έχει διαθέσιμες USB θύρες ωστε να μπορέσεις να βάλεις εναν εξωτερικό, την κάρτα (εκτός αν είναι PCMCIA ή FIREWIRE) και ενα μουσε πιθανότατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικο Κυριάκο

Πήρα και εγώ laptop πριν μια βδομάδα, το HP Pavillion dv6181 και είμαι υπέρευχαριστημένος (Core 2 Duo T5600,1GB Ram,120GBHDDκτλ)

βέβαια δεν το χρησιμοποιώ για recording, αλλά πιστεύω ότι μπορεί άνετα να κάνει δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικο και σε εσένα Νίκο. Για παρέθεσε χαρακτηριστικά και τιμή, για να βοηθήσουμε και τον φίλο μας. Επίσης

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ την γιορτή σου. Καθώς και σε όλους τους συμφορουμίτες Νικολίδες, Superfunk και λοιποί :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου Κυριάκο!

Χρόνια πολλά και στους υπόλοιπους συνονόματους του forum

 

Πληροφορίες για το laptop εδώ:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=69975846&product=904899&tab=specs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω....Core 2 DUo με τα μπούνια...είναι τρομεροί και θα σε βοηθήσουν σε multitasking (αν το λέω σωστά..) που χρειάζεται σε μουσικά προγράμματα.....

 

Επίσης 1 GB και πάνω μνήμη αν μπορείς....

 

 

 

((την ιδέα τοy Macbook την έχεις σκεφτεί...???..εμενα μου έχει κολλήσει να πάρω αλλά δεν με βλέπω...ίσως το καλοκαίρι ή στην αποφοίτηση μου...:lol:)

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικα με τα windows vista θα εχει την δυνατοτητα το cubase να τρέξει σε αυτα? η θα πρεπει να αγορασο cubase για τα vista?

Περπάτισα παρα πολύ και τα φτερά μου τα εχω χάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου