Προς το περιεχόμενο

cubase 6 - drum replacing


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πώς μπορω στο cubase 6 χρησιμοποιόντας καποιο vst instrument να κανω drum replacing χρησιμοποιώντας όμως δικό μου ήχο, πχ εχω ηχογραφίσει μια μπότα και θέλω σε όλο το κομμάτι να ακουω αυτη τη μπότα..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακουστα το 'χω αλλα κανένα πιο απλο που να προσφέρεται free ή πολύ φτηνα..? με το halion SE και το agent one που εχει μεσα δεν γινεται..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πώς μπορω στο cubase 6 χρησιμοποιόντας καποιο vst instrument να κανω drum replacing χρησιμοποιώντας όμως δικό μου ήχο, πχ εχω ηχογραφίσει μια μπότα και θέλω σε όλο το κομμάτι να ακουω αυτη τη μπότα..?

Να υποθέσω ότι τα drums τα γράφεις σε ένα MIDI TRACK και από κει και πέρα του λες να τα στέλνει στο vst ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακουστα το 'χω αλλα κανένα πιο απλο που να προσφέρεται free ή πολύ φτηνα..? με το halion SE και το agent one που εχει μεσα δεν γινεται..?

δες εδω http://www.hometracked.com/2006/04/29/free-drum-replacers/
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μμ ενδυαφερον σελιδα τωρα κοιταω! γραφω τυμπανα κανονικα με μικ σε μποτα σναρε τομ οβερ κλπ αλλα η μποτα θελω να ειναι σαν μια παλιοτερη ηχογραφηση οποτε θελω να κοψω μια απο κεινες τις μπότες και στην καινουρια ηχογραφηση καθε φορα που χτυπαει μπότα να ακουω το sample της παλιας μποτας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δημιουργώ ένα midi  track κανω midi replacement δηλαδη μεσα στο midi track εχω ολα τα χτυπηματα που θέλω με τις δυναμικες τους, αυτο που θέλω τώρα ειναι ενα ελαφρυ vst που θα μπορώ να φορτώνω εγω τα samples! Ξαναρωτάω τωρα λοιπον αυτο γινεται και στο Groove Agent One ή το halion SE?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Με το goove agent μπορέις να το κάνεις.Θα ανοίξεις το groove agent σε ενα intrument κανάλι θα δείς σε ποια νότα στο midi είναι γραμένα τα χτυπήματα.Θα πας να ρίξεις το sample της μπότας που θές στο αντίστοιχο pad.(πρέπει να την έχεις στο pool και να την συρεις στο pad.Στο cubase 5 δέν ξέρω για το 6 δεν γίνεται να κάνεις import wav απο το κουμπι του agent).Απο εκεί και πέρα αφου βρήκες το πρόγραμμα που σου έκανε το midi track με velocity σύμφωνα με την ένταση του κάθε χτυπήματος της μπότας, για πιο ρεαλιστικο αποτέλεσμα καλύτερα να κόψεις μερικά ακόμα samples (πιο δυνατα και πιο χαμηλά χτυπήματα)και σύρτα στο ίδιο pad.Θα δείς έτσι φτιάχνεις layers με πολλά samples στο ίδιο pad και μπορείς να ρυθμίσεις ανάλογα με το velocity πιο sample θα παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οοοοο ακουγεται τελειο αυτο!!! ομως δε καταλαβα ακριβως ειπες οτι στο 6 δεν γινεται τι? tα αρχεια πρεπει να ειναι wav ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι wav να είναι.

sorry τώρα που το ξαναδιάβασα δεν βγαινει και πολυ νοημα ετσι οπως το έγραψα.Δεν τα πάω και πολυ καλα με τον γραπτό λόγο  ;D.

Ηθελα να πω οτι δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο και στην έκδοση του agent που έχει στο 6 γιατί εγώ έχω το 5.Στο agent που έχω λοιπόν έχει ένα κουμπι import.Aπ το οποίο δεν μπορεις να κάνεις import wav.Για κάποιο άλλο λογο υπάρχει αλλά δεν έχω ασχοληθεί να μάθω.Πρεπει να κάνεις import τα wav που θέλεις στο cubase και απο το pool window που έχει όλα τα audio του project σου να τα σύρεις στο pad του groove agent.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου