Προς το περιεχόμενο

Porcupine Tree LIVE Gazi -Technopolis


solidstate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μακράν η καλύτερη τους εμφάνιση στην Ελλάδα μαζί με αυτή στο παλιό Ρόδον στην περιοδεία του in absentia...Ο Wilson και η παρέα του αφού μας ζήτησαν και συγνώμη που "'αργησαν" να έρθουν 5 χρόνια μας αποζημίωσαν με το καλύτερο τρόπο. Ήχος απίστευτος, σόου και επαγγελματισμός πάνω στη σκηνή σε όλο του το μεγαλείο. Ενδεικτικά αναφέρω το setlist αν και κάπου νομίζω ότι έχασα την μπάλα...

 

1. Occam's razor

2. The Blind house

3. Great expectations

4. Kneel and disconnect

5. Open Car

6. Lazarus

7. Russia on ice

8. Anesthetize

9. Time Flies

10.Degree Zero of Liberty

11.Octane Twisted

12.The Seance

13.Circle of Manias

14. I drive the hearse

15. Normal

16. Way out of here

17. Sleep together

 

-encore-

 

18. Stars die

19. Blackest eyes

20. Trains

 

Ελπίζω να μην ξέχασα κανένα...μοναδικό παράπονο ότι δεν έπαιξαν τα Even Less & sound of muzak. Next time guys και αυτή την φορά μην ξανακάνετε 5 χρόνια να έρθετε....

 

Για τους anathema δεν θα πώ πολλά μιας και ο ηχος τους ήταν χάλι μαυρό πράγμα που χάλασε ιδιαίτερα, μόνο οι φώνες ακουγόντουσαν σωστά και καθαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αισθάνομαι ιδιαίτερα ηλίθιος που το έχασα. Πρωτίστως γιατί τον τελευταίο καιρό τους μελετάω αρκετά, δευτερευόντως γιατί δεν είχα ιδέα ότι κάνανε φέτος tour και μάλιστα περιελάμβανε και την Ελλάδα.

 

Τέσπα, έχω κι εγώ τα προβλήματά μου, δεν θα σκάσω και γι' αυτό τώρα... 8)

 

Υ.Γ. Ωραίο setlist (το Sound of Muzak το ήθελα κι εγώ).

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Super! Επέστρεψα μόλις. Όντως εξαιρετική συναυλία, με τον ήχο δραματικά καλύτερο στους Porcupine tree απ ότι Anathema.

Για μένα ήταν η 1η φορά που έβλεπα κ τις 2 μπάντες.

 

Οι anathema αν κ ποτέ δεν με ένοιαξαν ιδιαίτερα σαν μπάντα, ήταν ωραίοι, αλλά τους χαντάκωσε ο ήχος τους. Αν κ περιμέναμε πως θα ακούσουμε ελάχιστα παλιά κομμάτια τους, μας αποζημίωσαν με σημαντικές επιλογές απο το Alternative 4, και το Deep από το Judgement. Είμαι πολύ παράξενη που ήθελα ν ακούσω και το sleepless? :P

 

Οι Porcupine Tree ήταν το λιγότερο εκπληκτικοί. Δυστυχώς για μένα επικεντρώθηκαν πολύ στις καινούριες δουλειές τους τις οποίες δεν τις έχω ακούσει αρκετά, αλλά καλύψανε και κάποια από τα παλιότερα που ήθελα να ακούσω.

 

Ωραία εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβεροί! Δεν τους είχα ξαναδεί! Αυτός ο Steven, τι μορφή που είναι; Κι ο drummer τελικά είναι τόσο καλός όσο λένε! Σχετικά με το setlist, (αν και δεν πρέπει να γκρινιάζω γιατί είπαν το open car) δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν παίζουν και το ρημάδι το Sound of Muzak! Next time hopefully!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακράν η καλύτερη τους εμφάνιση στην Ελλάδα μαζί με αυτή στο παλιό Ρόδον στην περιοδεία του in absentia...

 

εγώ πάλι γιατί πιστεύω ότι η καλύτερη τους εμφάνιση ήταν η πρώτη-πρώτη στο ρόδον ... (έχουν παίξει στο ρόδον σε 3 διαφορετικές περιοδείες) ... όπου είχαν - δεν είχαν 400 άτομα και ακόμα δε το είχαν ρίξει στο χέβι μέταλ... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι γιατί πιστεύω ότι η καλύτερη τους εμφάνιση ήταν η πρώτη-πρώτη στο ρόδον ... (έχουν παίξει στο ρόδον σε 3 διαφορετικές περιοδείες) ... όπου είχαν - δεν είχαν 400 άτομα και ακόμα δε το είχαν ρίξει στο χέβι μέταλ... ;)

 

Επίσης πολύ καλό live αλλά απο πλευράς ήχου και εφέ το χτεσινό ήταν σκάλες καλύτερο, τώρα για τα περί heavy metal που λές...γούστα είναι αυτά περι ορέξεως κολοκυθόπιτα που λέει ο λαός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταπληκτικος ηχος και εμφανιση!Αυτος ο Gavin μετρονομο καταπιε μικρος?

Ακουσαμε και τα Russia on Ice-Stars Die που ηταν μεγαλα απωθημενα

Συντομα παλι ελπιζω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον... ειχα την τιμη να δουλευω και να γνωρισω προσωπικα τους εν λογω κυριους...

ξεκινωντας απο το πρωι ανεβηκανε για προβα, οπου αμεσως δειξανε ποσο ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ειναι. ολοι στις θεσεις τους χωρις πολλα λογια και με παρατηρησεις ουσιας και μονο. περιττες κουβεντες κλπ απλα δεν υπηρχαν. ο επαγγελματισμος σε ολο το μεγαλειο του. ο ηχοληπτης καταπληκτικος και στην προβα αλλα και στο live. οι μουσικοι ΜΟΥΣΙΚΟΙ με αποψη, και χωρις καθολου υφος (να τα βλεπουνε αλλοι αυτα...).

ολοι χαμογελαστοι και ανθρωποι... αν βλεπατε την προβα θα ακουγατε και αλλα που δεν ειπαν στο live... ;D ;D ;D

το live απλα ενα απο τα καλυτερα (αν οχι το καλυτερο) που εχει γινει πολλα χρονια τωρα. το λαθος δεν υπαρχει στο λεξιλογιο... πραγματικα απιστευτα!!!

 

anathema τωρα... μαλλον το πηρανε πολυ χαλαρα το εργο γιατι κανανε παρα μα παρα πολυ ωρα να στησουνε με αποτελεσμα να μεινει ελαχιστος χρονος για προβα. σημειωστε οτι ητανε οι ιδιοι τεχνικοι σε ηχο και φωτα, απλα δεν προλαβανε να κανουνε δουλεια και δυστυχως φταιει η μπαντα για αυτο... παρολα αυτα ο κοσμος τους ευχαριστηθηκε αρκετα...

 

σε γενικες γραμμες.. οποιος δεν ηρθε απλα εχασε....

 

set list (πληρες)

1. Occam's razor

2. The Blind house

3. Great expectations

4. Kneel and disconnect

5. drawing the line

6. Open Car

7. Lazarus

8. Russia on ice

9. pills I'm talking

10. Time Flies

11.Degree Zero of Liberty

12.Octane Twisted

13.The Seance

14.Circle of Manias

15. normal

16. Way out of here

17. Sleep together

 

-encore-

 

18. Stars die

19. Blackest eyes

20. Trains

 

αντε να τους ξαναδουμε συντομα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου