Προς το περιεχόμενο

Πετάλια και η ''σειρά'' τους.....


Takimon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Σήμερα ήρθαν τα πρώτα μου πετάλια... (μέχρι τώρα έπαιζα με ένα rocktron prophesy 2)

Τα πετάλια που πήρα είναι:

Proco Rat 2,

EHX Neo Clone (chorus),

EHX nano LPB-1 (booster),

EHX Soul Preacher (Compressor/Sustainer),

EHX Big Muff Π USA,

Ibanez TS 7.

 

Έχω ένα Fender Super Reverb 75watt και μια Gibson LP Studio

 

Με ποια σειρά μου προτείνετε να τα "περάσω", με την προϋπόθεση ότι θέλω να χρησιμοποιήσω και το Rocktron για τα delay του και κάποια αλλά modulation Fx...?

Gibson LP Studio,

Ovation Custom Elite, Fender Super Reverb 75W

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει ειπωθει πολλες φορες το θεμα στο φορουμ.Αν ψάξεις λιγο θα το βρείς.Αλλα ας σου πω.Λοιπον η σειρα ειναι η εξης.Πρωτα tubescreamer,rat,big muff,booster,chorus,delay.Η σειρα αυτη δεν ειναι απόλυτη αλλα ο κανονας ειναι πρωτα μπαινουν μπαινουν τα fuzz germanium κατι που δεν ισχυει στη περιπτωση σου για το muff.Οποτε βαζεις πρωτα overdrive,distotrion μετα το booster για να , μπορείς να μπουσταρεις τα γκάζια σου και τέλος μπαινουν τα modulation (chorus,delay)

Τον κομπρεσορα που ξεχασα βαλτον πρωτο

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη σειρά των πεταλιών ισχύει αυτό που λένε, περί ορέξεως.

Τώρα, στην περίπτωσή σου, εγώ θα πρότεινα κάτι διαφορετικό από αυτό του συνφορουμίτη ierissiotis, μια και έχω παρόμοια πεταλάκια:

gibson-->booster-->muff-->ts7 (με αρκετό volume και ελάχιστο gain)-->rat2-->chorus-->rocktron(delay)-->amp.

Compressor δε χρησιμοποιώ, οπότε δεν ξέρω και να σου προτείνω κάτι σχετικό.Δοκίμασε στην αρχή και στο τέλος της αλυσίδας, για να δεις τι σου κάθεται καλύτερα.

 

Ειδικά, για το συνδυασμό treble booster με big muff, θα επιμείνω,από προσωπική εμπειρία, να τα βάλεις πρώτα στην αλυσίδα σου:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=188192.msg594114#msg594114

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στη σειρά των πεταλιών ισχύει αυτό που λένε, περί ορέξεως.

 

Καλά..... το ότι το" ό,τι θες κάνεις" εννοείται. Απλά λέμε ποιο είναι το «ακαδημαϊκά» σωστούν ή στα ελληνικά «politically correct»  :P :P ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά λέμε ποιο είναι το «ακαδημαϊκά» σωστούν ή στα ελληνικά «politically correct»  :P :P ;D

για μένα, αυτό

gibson-->booster-->muff-->ts7 (με αρκετό volume και ελάχιστο gain)-->rat2-->chorus-->rocktron(delay)-->amp.

:P :)

το "περί ορέξεως" το έγραψα, γιατί ειδικά με το phaser και το wah μου, ακόμα πειραματίζομαι, βάζοντάς τα πριν ή μετά από distortions, πρώτα το wah ή πρώτα το phaser κτλ...

Ακόμα το ψάχνω  8) :P ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!!

 

Άπλα ήθελα ένα μπούσουλα για να ξέρω πως να αρχίσω....

Επίσης  θα ήθελα να μου πείτε  κανένα site που μπορεί να με βοηθήσει με το rocktron και το FCB 1010.....

Sorry αλλά είμαι λίγο "νιουμπης" με τα φόρουμ.... ;D (και το midi γενικά...)

Gibson LP Studio,

Ovation Custom Elite, Fender Super Reverb 75W

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα μηχανήματα που σε ενδιαφέρουν απλά διάβασε τα manuals τους, τα οποία υπάρχουν διαθέσιμα στο web.

 

Τώρα για τη σειρά των εφέ, μπορείς αν θέλεις να συμβουλευτείς το παρακάτω αρθράκι που αρχικά αναφέρει την πιο καθιερωμένη σειρά (όπως εκφράζεται από τον Keeley), και κατόπιν κάνει αναφορές για το πώς επηρεάζει ένας τύπος πεταλιού κάποιον άλλο. Δεν ανακάλυψε την Αμερική κανείς στο άρθρο, αλλά βοηθάει και περιγράφει λίγο καταστάσεις που μπορεί να σε απασχολήσουν προσεχώς. Γενικότερα αρχίζεις από κάπου, και μέρα με τη μέρα ανάλογα με το τι σου ακούγεται περίεργα, ή τι νιώθεις την ανάγκη να αλλάξεις, κάνεις την απαραίτητη αλλαγή. Προσωπικά το μόνο που έχω να συμπληρώσω είναι να μην λυπάσαι τα χρήματα σε θέματα όπως καλά καλώδια, ή κατάλληλα τροφοδοτικά... Είναι κρίμα το σετάπ σου να είναι προβληματικό, και να οφείλεται κάτι τέτοιο για αυτό.

 

Ιδού το αρθράκι:

http://www.sixstringsoul.com/how-to-arrange-effects-pedals/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fusionaki ευχαριστώ για το άρθρο!

 

Όπως είπα και πριν με το midi  δεν έχω ασχοληθεί ξανά και το πρόβλημα μου είναι ότι

δεν μπορώ να συνδέσω τα 2 αυτά μεταξύ τους.... Έχω τα manual, αλλά προφανώς κάτι δεν κάνω καλά...  :-\

 

Όσο για τα τροφοδοτικά και καλώδια, έχεις απόλυτο δίκιο!

Γενικότερα είμαι της άποψης ότι, προτιμώ να έχω όσο το δυνατόν καλλίτερα περιφερικά για να μπορώ να έχω το 100% τις ποιότητας των υπολοίπων συσκευών...

 

Έχω ένα MXR MC-40 και το 90% των καλωδίων είναι Klotz και Neutrik τα βύσματα, οπότε από αυτή την πλευρά είμαι ok!

νομίζω...

Gibson LP Studio,

Ovation Custom Elite, Fender Super Reverb 75W

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου