Προς το περιεχόμενο

SOS. Χαμηλώνει μόνο του το midi!


ntontos007

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας φίλοι .... Το πρόβλημα μου είναι ότι όταν δουλεύω στο cubase σε midi κανάλια μου χαμηλώνει ο ήχος μόνος του ...όχι στο κανάλι αλλά στο πρόγραμμα midi που δουλεύω.... δεν χαμηλώνει εντελώς αλλά χαμηλώνει αρκετά στην ένταση... Ξέρει κάποιος πως θα μπορούσε να διορθωθεί ??

Το όλο θέμα είναι άπειρο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς εννοείς .

Ποιο πρόγραμμα ;

Μπορείς να περιγράφεις τι κάνεις και τι συμβαίνει;

 

Όταν ανοίξω ένα midi κανάλι και φορτώσω το kontakt .... η philarmonik η κάποιο παρόμοιο vst-i μετά από λίγο μόλις πατήσω τα πλήκτρα στο midi keyboard χαμηλώνει η ένταση . Το ξαναψηλώνω και αυτό τον χαβά του..... ξαναχαμηλώνει και πάει λέγοντας ....

Το όλο θέμα είναι άπειρο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ιδιότητες του midi track στο cubase, άνοιξε την καρτέλα με τους αυτοματισμούς του volume. Εκεί γίνεται κάτι και σου χαμηλώνει, οποτε απλά το σβήνεις.

Genius begins great works; labor alone finishes them... -- J. Joubert

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να βγάλω άκρη.....

 

ποιο controller χρησιμοποιείς?

Στην κατεβαζει σε ολα σε ενα συγκεκριμένο σημείο? σε ενα συγκεκριμένο value?

Δεν εχω cubase μπροστα μου αλλα οπως σου ειπε και ο φιλος πιο πανω, μηπως εχει καποια επιλογή να μην δεχεται απο τα controller volume values (cc7 αν θυμαμαι καλα για το volume)

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο controller χρησιμοποιείς?

Στην κατεβαζει σε ολα σε ενα συγκεκριμένο σημείο? σε ενα συγκεκριμένο value?

Δεν εχω cubase μπροστα μου αλλα οπως σου ειπε και ο φιλος πιο πανω, μηπως εχει καποια επιλογή να μην δεχεται απο τα controller volume values (cc7 αν θυμαμαι καλα για το volume)

 

Midi keyboard είναι το m-audio keystasion 49e συνδεμένο με usb . Θα δοκίμαζα να συνδεσω με midi αλλα δεν εχει η κάρτα ηχου μου . Επίσης στις  ρυθμίσεις στην καρτέλα midi automation set up είναι σε όλα (και στο cc7 main volume) στο use clobal settings....

 

Το όλο θέμα είναι άπειρο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ακολούθησε αυτά που σου είπαν τα παιδιά. Απάντησε σε ένα - ένα ερώτημα. Μη ψάχνεις στα τυφλά.

 

Στην κατεβαζει σε ολα σε ενα συγκεκριμένο σημείο? σε ενα συγκεκριμένο value?

 

Στις ιδιότητες του midi track στο cubase, άνοιξε την καρτέλα με τους αυτοματισμούς του volume. Εκεί γίνεται κάτι και σου χαμηλώνει, οποτε απλά το σβήνεις.

 

Τα παραπάνω αναφέρονται σε αυτόματες ρυθμίσεις έντασης. Δες αν υπάρχει κάτι εκεί πρώτα. Εαν δεν το λύσεις κάνε τα ακόλουθα:

 

Σε ένα νέο project, άνοιξε ένα νεο midi track.

Αναθεσε το σε vsti.

Παίξε. Υπάρχει πρόβλημα;

Αν όχι, πάτα record και παίξε κάτι.

Οταν το ακούς υπάρχει πρόβλημα;

 

Απάντησε ένα-ένα στα παραπάνω για να καταλήξουμε που είναι το πρόβλημα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολούθησε αυτά που σου είπαν τα παιδιά. Απάντησε σε ένα - ένα ερώτημα. Μη ψάχνεις στα τυφλά.

 

 

Τα παραπάνω αναφέρονται σε αυτόματες ρυθμίσεις έντασης. Δες αν υπάρχει κάτι εκεί πρώτα. Εαν δεν το λύσεις κάνε τα ακόλουθα:

 

Σε ένα νέο project, άνοιξε ένα νεο midi track.

Αναθεσε το σε vsti.

Παίξε. Υπάρχει πρόβλημα;

Αν όχι, πάτα record και παίξε κάτι.

Οταν το ακούς υπάρχει πρόβλημα;

 

Απάντησε ένα-ένα στα παραπάνω για να καταλήξουμε που είναι το πρόβλημα.

 

συν κατι αλλο που σκεφτομαι, οτι μερικες βιβλιοθηκες του kontakt αλλα και το philharmonik μαλλον, εχω πολυ καιρο να το χρησιμοποιήσω ελέγχουν το volume ή το velocity μεσω του modulation wheel, δοκιμασε να το ανεβασεις στο keystation προς τα πανω να δεις αν ανεβαινει ο ηχος και μενει στα επιθυμητα επίπεδα στα vst σου, εφοσων οπως φαινεται απο αυτα που εχεις πει μεχρι στιγμης δεν ειναι θεμα του volume στο καναλι του cubase, οποτε δεν εχεις θεμα μαλλον με καποιο automation lane- automation lock που να εχει οριστεί.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου