Προς το περιεχόμενο

Ποιά είναι τα "τραγούδια της παρέας"?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα! Πρόσφατα βρέθηκα σε μια παρέα όπου έβοσκε και μία κιθάρα και όταν ένας φίλος μου πρότεινε να παίξω και ρώτησα τι τραγούδια ήθελαν να παίξω συνειδητοποίησα ότι δεν ξέρω να παίζω τίποτα απ' όσα μου είπαν!! Τα περισσότερα δεν τα είχα ακούσει και ποτέ μου. Το στυλ μουσικής που ακούω και παίζω είναι Heavy Metal και Hard Rock αλλά δεν νομίζω κανένας από αυτή (και οποιαδήποτε άλλη) παρέα να φτιαχτεί αν αρχίσω να παίζω Metallica. Μπορείτε να μου προτείνετε τραγούδια, ελληνικού και ξένου ρεπερτορίου, που θα μπορούσα να παίξω σε μια παρέα έτσι ώστε να περάσουν όλοι καλά? Όχι κάτι σε Καρρά ή Μητροπάνο ξέρω 'γω αλλά κάτι πιο μοντέρνο και έντεχνο, κάτι ευχάριστο ακόμα και για αυτόν που δεν ακούει τέτοιο είδος μουσικής, όπως κάτι σε Πυξ Λαξ, Πλιάτσικα, Μαχαιρίτσα, Χατζηγιάννη αλλά και Three Doors Down ή Coldplay ή δεν ξέρω και 'γω όποιο άλλο συγκρότημα είναι "της μόδας". Εγώ δεν ακούω τέτοια μουσική, όχι απαραίτητα επειδή δεν μ' αρέσει, απλά δεν έτυχε, οπότε δεν ξέρω τι είναι γνωστό και τι όχι και τι θα μπορούσα να παίξω όταν βρίσκομαι σε μια παρέα. Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά, ελπίζω να έγινα κατανοητός! ;D

'Cause I was Raised on Rock...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για να μην κουραζομαστε θα σου κανω μια ΒΑΣΙΚΗ ερωτηση:

 

ΓΚΟΜΕΝΑ εχεις?

 

Αν ΕΧΕΙΣ δεν χρειαζεται να μαθεις αυτες τις μπουρδες.

 

Αν ΔΕΝ εχεις (και φιλοδοξεις να τη βγαλεις μεσω της κιθαρας) ψαξε να βρεις μια φωτο απο μια παραλια με τα "προστιμα¨"

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fact: Ο κιθαρίστας στην παραλία είναι αυτός που παίζει όταν όλοι άλλοι αγκαλιάζονται και τραγουδάνε

 

Fact: Ο κιθαρίστας είναι αυτός που χρειάζεται συνέχεια μπύρα γιατί ξενερώνει όταν σκέφτεται την υγρασία, την άμμο, το νερό, τη φωτιά και ποιός είναι αυτός που ακουμπάει την κιθάρα του.

 

Fact: Ο κιθαρίστας είναι ο μόνος που κουβαλάει στην επιστροφή. (Οι μπύρες τελειώσαν όλες)

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συμφωνώ με τον ΚΩΣΤΑ!!!!!!

 

Εγώ θα σου δώσω μία άλλη συμβουλή. Αυτό προϋποθέτει όμως να έχεις πείσει τον περίγυρό σου ότι ξέρεις να παίζεις κιθάρα.

Το πώς θα το κάνεις δεν ξέρω, προσαρμόσου με τις συνθήκες. Π.χ ψήσε τον από πάνω (SF) να βγει μια φωτογραφία μαζί σου και να σου δίνει μια tele , που της έχει αλλάξει τον αδόξαστο (custom-άρισμα λέγεται αυτό στα Ελληνικά ;D) .

Αφού λοιπόν την δουν όλοι την φώτο (π.χ Facebook), και πολιτογραφηθείς ως κιθαρίστας μετά πρόσεξέ με (heed me now). ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΠΟΤΕ  ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΚΟΣΜΟ. Όσο και να σε παρακαλούν, όσο και να μερακλώσεις….δεν πιάνεις κιθάρα.

Αντ’ αυτού θα λές: «η κιθάρα για μένα είναι κάτι πολύ προσωπικό, και παίζω μόνο για εμένα ή για ξεχωριστά άτομα»! ΟΛΕΣ μα ΟΛΕΣ, αυτόματα θα θελήσουν να ενταχθούν στην κατηγορία «ξεχωριστό πρόσωπο» . Αφού λοιπόν θα απομονωθείτε κάποια στιγμή με το άλλοθι να «της παίξεις κιθάρα» , φυσικά θα κάνετε άλλα πράγματα. Μετά δε από "τα άλλα πράγματα" κανείς δεν έχει διάθεση ούτε να παίξει , ούτε να ακούσει κιθάρα :D. Trust me το σύστημα δουλεύει. Τι κερδίζεις με αυτό;

1ον Δεν χρειάζεται να μάθεις κανένα τραγούδι,

2ον Καλλιεργείς τον προσωπικό σου μύθο και

3ον περισσότερες κατακτήσεις από τον οιοδήποτε που ιδροκοπάει να μάθει να παίζει μπας και…  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fact: Ο κιθαρίστας στην παραλία είναι αυτός που παίζει όταν όλοι άλλοι αγκαλιάζονται και τραγουδάνε

 

Fact: Ο κιθαρίστας είναι αυτός που χρειάζεται συνέχεια μπύρα γιατί ξενερώνει όταν σκέφτεται την υγρασία, την άμμο, το νερό, τη φωτιά και ποιός είναι αυτός που ακουμπάει την κιθάρα του.

 

Fact: Ο κιθαρίστας είναι ο μόνος που κουβαλάει στην επιστροφή. (Οι μπύρες τελειώσαν όλες)

 

 

Fact: Ο κιθαρίστας την παιζει (την κιθαρα εννοειται) οταν οι υπολοιποι τα χουν ψιλοπιει κι εχουν αρχιζει να χαλβαδιαζονται με τα γκομενάκια

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fact: Ο κιθαρίστας την παιζει (την κιθαρα εννοειται) οταν οι υπολοιποι τα χουν ψιλοπιει κι εχουν αρχιζει να χαλβαδιαζονται με τα γκομενάκια

Επαναλαμβάνεις το (α).

Δεν προσέχεις φίλτατε.

Παίξε το Dust in the Wind για να μάθεις.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβάνεις το (α).

Δεν προσέχεις φίλτατε.

Παίξε το Dust in the Wind για να μάθεις.

 

Μπορεις να μου εξηγησεις την τεχνικη του ακγαλιαζομαι και τραγουδαω και χαλβαδιαζω συγχρόνως?

Παίξε το Dust in the Wind για να μάθεις.

με τα δαχτυλα το'χω.Τωρα προσπαθω να το βγαλω με πενα ;D

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου