Προς το περιεχόμενο

τους έκανα αθορυβους ...what?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή το έχω ψάξει σου λέω - χωρίς όμως να είμαι ειδικός - ότι ο κάθε ειδικός λέει το δικό του με πρώτο τον Shur (λίγο διαφορετικό σύστημα αλλά σε ίδια βάση).

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου! Θα το ψάξω και εγώ και θα εκφέρω τη δική μου γνώμη κάποτε ;D

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το σύστημα του Suhr είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι ένα μεγάλο (σε επιφάνεια) dummy coil με λίγες (σχετικά) σπείρες όπου παίρνεις έξοδο μέσω ενός διαιρέτη (ποτενσιόμετρο) για να ρυθμίσεις τη στάθμη του θορύβου που παράγει και που ακυρώνει αυτόν του μαγνήτη. Το έχω δει μόνο από φωτογραφίες και δεν ξέρω πόσο ικανοποιητικά δουλεύει στην πράξη όμως φαίνεται καλή ιδέα και δεν αμφιβάλλω ότι θα κάνει δουλειά γενικώς.

 

Σε σχέση με την αποθορυβοποίηση.... αυτό που λέει ο... δημιουργός πιθανότατα είναι ότι έκανε γείωση "αστέρα" αποφεύγοντας τα ground loops. (google: star grounding )

 

(Πάντως αθόρυβη έτσι γενικώς.... δεν γίνεται  ;D).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με την αποθορυβοποίηση.... αυτό που λέει ο... δημιουργός πιθανότατα είναι ότι έκανε γείωση "αστέρα" αποφεύγοντας τα ground loops. (google: star grounding )

 

http://www.guitarnuts.com/wiring/shielding/shield3.php

 

(και το υπόλοιπο site έχει πολλές πληροφορίες)

 

Έχω κάνει star grounding σε δύο Strat. Και στις δύο ο θόρυβος εμφανώς μειώθηκε, κυρίως ο προερχόμενος από εξωγενείς παράγοντες (μόνιτορ, φώτα, κλπ). Ίσως μια αξιόλογη πατέντα αν δεν θέλεις να αλλάξεις τους μαγνήτες σου με noiseless.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες αυτό. Είναι ένα άρθρο για την "μη χρησιμότητα" του star grounding.

http://searcystringworks.blogspot.com/2009/04/buzz-kill-star-grounding-myth.html

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες αυτό. Είναι ένα άρθρο για την "μη χρησιμότητα" του star grounding.

http://searcystringworks.blogspot.com/2009/04/buzz-kill-star-grounding-myth.html

 

Close but no cigar.

 

Η ουσία της χρησιμότητας του Star Grounding είναι εδώ (από το Guitarnuts):

 

The star-grounding presented here is important more for protection against white noise and radio interference than 60hz hum.

 

πράγμα που έγραψα και παραπάνω. Σήμερα, όπου τα computer monitor με... λυχνίες αποτελούν παρελθόν, οι 99 στους 100 ενισχυτές λυχνίας είναι επαρκώς καλοφτιαγμένοι και γενικά οι παρεμβολές δεν είναι τόσο συνηθισμένες, σίγουρα η χρησιμότητα του δεν είναι και τόσο εμφανής. Ο κλωβός Faraday από την άλλη είναι κάτι που θεωρώ ότι θα έπρεπε να υπάρχει σε κάθε κιθάρα με μονοπήνιους.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν ξέρω. Αλλά νομίζω ότι το σημαντικό που λέει είναι αυτό:

"Because every component in a guitar or bass is grounded at the output jack it was already "Star Grounded" when you bought it."

Οπότε ανεξαρτήτως τι κάνει το star grounding, δεν χρειάζεται να "ξαναγίνει".

Διάβασε το όλο. Εϊναι ενδιαφέρον.

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που μπορώ να βρω πως γίνεται τεχνικά η σύνδεση του dummy coil και τι πηνίο πρέπει να είναι; (πόσα henry ή πόσα μέτρα 42 αμερικάνικο :))

Η Neutrik έχει μικρούς μετασχηματιστές  200:200 1:1 (NTE1) που μπορείς να τον βάλεις μεταξύ του volume output lug και του jack, είναι ένα παλιό "τρυκ" για μονούς που κάνει δουλειά!

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν ξέρω. Αλλά νομίζω ότι το σημαντικό που λέει είναι αυτό:

"Because every component in a guitar or bass is grounded at the output jack it was already "Star Grounded" when you bought it."

Οπότε ανεξαρτήτως τι κάνει το star grounding, δεν χρειάζεται να "ξαναγίνει".

Διάβασε το όλο. Εϊναι ενδιαφέρον.

 

Το διάβασα όλο φυσικά, αλλιώς δεν θα έγραφα. Αυτό που υποστηρίζει είναι, τυπικά και ουσιαστικά, ανακριβές. Η συνήθης τοπολογία στις κιθάρες ΔΕΝ είναι star grounded, μιας και υπάρχουν ground loops. Δεν είναι όλα "γειωμένα στο jack" αλλά και μεταξύ τους.

 

Σε ό,τι αφορά στο βαθμό της χρησιμότητάς του, όπως είπα ήδη, δεν διαφωνώ επί της ουσίας. Συμφωνώ επίσης για τις υπερβολές που λένε διάφοροι περί παντελούς εξάλειψης του hum, κλπ. Όμως άλλο αυτό και άλλο η ανακρίβεια: "Because every component in a guitar or bass is grounded at the output jack it was already "Star Grounded" when you bought it." στην οποία βασίζει την επιχειρηματολογία του.

 

παιδια μπορειτε να μας εξηγεισεται λιγο το star ground ?

 

Εδώ έχει μια καλή και απλή επεξήγηση:

 

http://www.aikenamps.com/StarGround.html

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου