Προς το περιεχόμενο

Κλιπαρισμα σε κονσολα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια αγορασα πριν λιγες μερες την 1η μου κονσολα ηχου η οποια ειναι η

Behringer 1222fx δεν λεω καλη κονσολα αλλα δεν καταλαβαινω ενα πραγμα...

 

Εχει στο καναλι πανω στο ποτενσιομετρο δλδ δυο φωτακια Led το ενα λεει "mute" και το αλλο "clip" με το mute ενταξει μολις το παταω λεει οτι ειναι μουταρισμενο το καναλι

 

το θεμα ειναι με το κλιπ....

 

Κανονικα δεν θα πρεπε να ηταν καπως ετσι;;

Οσο ανεβαζω την ενταση εγω απο το καναλι καποια στιγμη να αναψει το  clip;;;

κι ομως δεν γινετε ετσι οσο και να το ανεβασω δεν αναβει για να μπορω να ξερω

μονο αμα σηκωσω την προενισχυση θα αναψει η αμα τονισω τα μπασσα....

 

Τι γινετε δεν καταλαβαινω...βοηθατε με λιγο!!

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις εντάσεις στα κανάλια τις φτιάχνεις σε σχέση με την ένταση της πηγής και με το master vol στο 0. Όταν εννοώ 0 εννοώ λίγο πριν το τέρμα στα ποτενσιόμετρα εκεί που γράφει "0" όχι τελείως κλειστό κάτω.

 

Έτσι ανάλογα με την πηγή που έχεις φτιάχνεις και τις εντάσεις. Όταν έχεις πηγή με ποτενσιόμετρο π.χ. ένα synth βάζεις την ένταση στη μέση και ξεκινά από εκεί. Όταν η πηγή έχει fixed ένταση π.χ. ένα cd player pioneer cdj-100 είναι πιο εύκολο.

 

Με το main mix στο 0 και την πηγή να παίζει πατάς solo και παίζεις το ποτενσιόμετρο στο κανάλι που είσαι για να δεις που clipάρει και ανάβει το λαμπάκι.

 

Αν έχεις stereo σήμα χρησιμοποίησε ένα stereo κανάλι για να έχεις ένα κουμπί clip. Σε διαφορετική περίπτωση που έχεις stereo σε 2 mono κανάλια τα πανάρεις (Right-Left) και χρησιμοποιείς 2 clip για ένα κανάλι ξεχωριστά όπως βολεύει ανά περίπτωση.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω ρε παιδια τι να σας πω...εγω αυτο που εχω κανει ειναι να εχω συνδεση την εξοδο της καρτας ηχου στα 2 πρωτα μικροφωνικα καναλια...

αλλα το Pan το εχω στην μεση...

Τωρα η κονσολα σε ολα τα καναλια μου εχει gain..αν το βαλω δλδ σε stereo καναλι θα αναψει κλιπ αναλογα την ενταση;;

 

κατι δεν παει καλα...δεν ξερω ομως τι...

Για να αναψει δλδ κλιπ πρεπει να αυξησω το gain μονο του ετσι οχι...

 

και το κακο ειναι οτι εχω ολοκληρωμενο ενισχυτη και την πηρα και για αυτον τον λογο για να βλεπω ποτε θα κλιπαρει το σημα....αλλα μαλλον εχουμε θεμα εδω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχην καλημερα...

λοιπον...

Καλυτερα θα ηταν να βαλεις τις εξοδους της καρτας σε line καναλια της κονσολας...

(αν και σε φαση ηχογραφησης το αναποδο γινεται συνηθως-το σημα στην κονσολα και η εξοδος της κονσολας στην καρτα)

 

τωρα λογικα τα καναλια σου clippαρουν γιατι το gain θα ειναι πολυ μεγαλο ή κατι τετοιο...

Βαλε τα fader που χρησιμοποιεις στο μηδεν(οχι τερμα κατω--λογικα διπλα απ τα fade εχει κλιμακα)και μετα ριχνε το gain μεχρι να σταματησει να clippαρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα ναι η κονσολα οπως ολες εχουν σαν εισοδο την XLR, LINE, INSERT I/0

εγω στην line εχω την εξοδο της καρτουλας μου (μια soundblaster audigy)

Και ξαναλεω οτι για να κλιπαρει το σημα πρεπει να τονισω η τα μπασσα η να αυξησω το gain

γτ γινετε αυτο;;

 

Πως μπορω να δω αν εχει clip για σημα εξοδου και οχι για εισοδου;;

επειδη εχω δει και ενισχυτες που εχουν λαμπακι για cilp διαφερουν σε κατι;;

μηπως ειναι στους ενισχυτες για σημα εξοδου και στην κονσολα για εισοδου;;

 

Ασχολουμαι 1η φορα με κονσολα δικια μου και θελω να καταλαβω λιγο τι γινετε με αυτο το θεμα.....

 

Αλλα και με τους κομπρεσσορες που εχει επανω....ειτε τους γυρναω στο τερμα ειτε τους χαμηλωνω δεν βλεπω καμια διαφορα ουτε οταν ηχογραφω κιθαρα ουτε στην μουσικη

τι δεν κανω σωστα;;

 

η κονσολα ειναι η: BEHRINGER XENYX X1222USB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό γίνεται γιατί προφανώς η κάρτα ήχου σου δεν έχει τόσο δυνατές εξόδους ώστε να κλιπάρει την κονσόλα. Φυσικά αν ενισχύσεις το σήμα της αυτό συμβαίνει.

 

Η κονσόλα σου όμως μπορεί να συνδεθεί μέσω USB στο PC Και να λειτουργήσει σαν κάρτα ήχου. Καλό θα ήταν να δοκίμαζες και αυτόν τον τρόπο  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα...Ευχαριστω ρε παιδια για τις απαντησεις... mano εκανα αυτο που μου ειπες και λειτουγησε αλλα στο πτενσιομετρο εκεινο εκει δεν εχει διπλα κλιπ led το βλεπεις μονο στο Master....

Ενω στα μικροφωνικα εχει.....οπως και να εχει ξεκαθαρισα λιγο πλεον τι γινετε...

Ισως να ειναι αυτο που ειπατε η καρτα ηχου να ειναι μικρη και για αυτο...

 

Να ρωτησω κατι αλλο;;

 

Οι κομπρεσσορες;; πως δουλευουν;; ξερω οτι ειναι για να συμπιεζουν το σημα

αλλα καθως το γυρναω το μονο που παρατηρω ειναι να αυξανεται η ενταση του σηματος

γυρνωντας τους σχεδον τερμα....

μπορουν να χρησιμοποιηθουν σαν Limiter για προστασια ηχειων;;

Αν ειναι ευκολο......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου