Προς το περιεχόμενο

Audio alignment διαφορετικών πηγών σε DAW


gmoukou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ σας.

 

Θέλω να κάνω μια κιθαριστική ηχογράφηση/βιντεοσκόπηση (σχετικά μικρής διάρκειας) στην οποία θα συμμετέχουν ένα πυκνωτικό μικρόφωνο στην κάρτα ήχου που θα ηχογραφεί κατευθείαν στο DAW (cubase), ένα portable recorder Tascam DR-40, και μια φωτογραφική κάμερα που θα αναλάβει το ρόλο της βιντεοσκόπισης και ηχογράφισης απο το ενσωματομένο της μικρόφωνο.
Όλα τα παραπάνω για να μπορέσω να έχω υλικό και να παίξω με το Mix.

 

Το πρόβλημά μου είναι πως θα μπορέσω να ευθυγραμμίσω με ακρίβεια τα audio tracks που θα προκύψουν.

Φυσικά manually δε πιστεύω οτι θα έχω 100% επιτυχία που να κάθομαι να το πηγαινοφέρνω κάθε μέρα όλη μέρα.

Ξέρω οτι το ιδανικό θα ήταν να τα ηχογραφώ όλα ταυτόχρονα στο DAW αλλά δεν έχω αυτή τη δυνατότητα.

 

Καμία ιδέα/πρόταση;

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Κλακέτα. Είναι η παλιά και απλούστερη συνταγή απο το σινεμά.

Ένα clap, χτύπημα των χεριών ή κάποιας σκληρής επιφάνειας όταν αρχίσεις να γράφεις, αρκεί για να χρησιμεύσει ως σημείο αναφοράς συγχρονισμού 2 ή περισσότερων πηγών.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το σκέφτηκα αρχικά αυτό αλλά φοβήθηκα μηπως δεν είναι αρκετά αξιόπιστο μιας και είναι manual solution. 

Για να το λες εσυ κάτι θα ξέρεις.

Θα το δοκιμάσω!

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς googlare audio και video synching με το video editing tool που θα χρησιμοποιήσεις...

πχ pro tools... adobe premiere... imovie... έχουν έτοιμο functionality με video audio synching.... Είναι πιο εύκολο με αυτά τα tools... Νομίζω ότι το cubase δεν έχει synchronize function σε audio - video synching...

 

Ένας εύκολος τρόπος για manual synching.. είναι να αφήνεις ένα διακριτό χτύπο... όπως ειπώθηκε  από @yameth... και φυσικά ζουμάρισμα στα audio waveforms... για να δεις το audio pattern..... 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω κάνει επανειλημμένα συγχρονιζοντας τον ηχο της καμερας και του μικροφωνου βλεποντας τις κυματομορφες. Πολυ ευκολα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, dimsonic said:

το εχω κάνει επανειλημμένα συγχρονιζοντας τον ηχο της καμερας και του μικροφωνου βλεποντας τις κυματομορφες. Πολυ ευκολα.

 

μωρέ μπράβο!

και θέματα φάσης ποτέ; (μπορεί να λέω και μπούρδες...)

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλαβω, θελεις να ηχογραφησεις ακουστικη κιθαρα και φωνη πανω στο προηχογραφημενο που εχει το Tascam και να γραψεις και βιντεο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μπορείς να δοκιμάσεις SMPTE sync που κάναμε παλιά με πολυκάναλες μπομπίνες και Beta video.😜

 

Την σήμερον ημέραν που μεταφέρουμε τα πάντα στο DAW, μια κυματομορφή με γρήγορο attack όπως ένα χαστούκι αν είναι ατίθασο το θέμα ή ένας πυροβολισμός αν επιμένει ή απλά clap είναι πολύ ακριβές για συγχρονισμό.

  • Ευχαριστώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Spyros Delta said:

Για να καταλαβω, θελεις να ηχογραφησεις ακουστικη κιθαρα και φωνη πανω στο προηχογραφημενο που εχει το Tascam και να γραψεις και βιντεο?

 

Όχι, θέλω όλα τα μέσα να ηχογραφήσουν τη σόλο κιθάρα έτσι ώστε να έχω ποικίλες πηγες ήχου και να μπορώ να φτιάξω ένα πλούσιο ηχοχρωματικά mix.

Φυσικα στο τέλος να μπει το mix πάνω από το βίντεο. 

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ηλεκτρικη κιθαρα μιλας? Αν ναι, νομιζω καμια απο αυτες τις επιλογες δεν θα ειναι η καλυτερη.

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου