Προς το περιεχόμενο

ΚΟΥΡΝΤΙΣΜΑ φωνης με το cubase


Vasilis Psarakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχει καποιος που να ασχολειται με το κουρντισμα φωνης.Το θεμα ειναι τεραστιο, και μπορει να γινει συζητηση μεσω σκαιπ, οσων ενδιαφερονται.Εγω κατεχω το θεμα

50-60%  του κουρντισματος στο Cubase 12.Kανω καραοκε δλδ τραγουδαω με ετοιμα πλευ μπακ η οριτζιναλ βγαζοντας τη φωνη του καλιτεχνη.Τιθεται θεμα συζητησης

για Projeck - plugins και mastering..για ανταλαγη αποψεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

κριμα να μην υπαρχει καποιος, να ασχολειται με το τραγουδι...να κανουμε κουβεντα.Ασχολειστε ολοι με τα οργανα σας...ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΠΑΝΕΛ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλησπέρα, για να είμαι ειλικρινής δεν πολυκατάλαβα ποιο είναι ο θέμα της συζήτησης, ίσως γιατί δεν είναι το Cubase το DAW που δουλεύω. Εννοείς να διορθώσεις τα φάλτσα της φωνής όπως πχ με το Melodyne? Ή υπάρχει κάτι διαφορετικό; Θέλεις να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος;

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι φιλε μου,εγω μονο τραγουδαω..δεν παιζω καποιο οργανο.Η αρχικη μου ερωτηση ηταν να γινει κουβεντα γυρω απο το μαστερ-μπλαγκιν, και κουρντισμα φωνης με το κιουμπεισ, στο σκαιπ...ανταλασσοντας αποψεις, με οποιους μπαιναν στην συνομιλια,γιατι το θεμα ειναι μεγαλο.Αλλα ειδα δεν ασχολειται κανεις με το τραγουδι.Οι περισσοτεροι ασχολουνται με ηχογραφησεις κιθαρας...και παραγωγη μουσικης.

2 λεπτά πριν, Vasilis Psarakis είπε

ναι φιλε μου,εγω μονο τραγουδαω..δεν παιζω καποιο οργανο.Η αρχικη μου ερωτηση ηταν να γινει κουβεντα γυρω απο το μαστερ-μπλαγκιν, και κουρντισμα φωνης με το κιουμπεισ, στο σκαιπ...ανταλασσοντας αποψεις, με οποιους μπαιναν στην συνομιλια,γιατι το θεμα ειναι μεγαλο.Αλλα ειδα δεν ασχολειται κανεις με το τραγουδι.Οι περισσοτεροι ασχολουνται με ηχογραφησεις κιθαρας...και παραγωγη μουσικης.Εγω κανω μονο καραοκε , τραγουδαω με ετοιμα πλευμπακ και τα ανεβαζω στο you tube..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ολα τα ηχοληπτικα εργαλεια, και το pitch correction, και οι mastering επεξεργαστες και ολα τα υπολοιπα, εχουν ως σκοπο τη βελτιωση του τελικου ηχητικου αποτελεσματος.

 

 Ομως, δεν μπορουν να επιφερουν βελτιωσεις περαν των περιθωριων που δινουν οι αρχικες ηχογραφησεις. Δηλαδη, οσο αριστος γνωστης του pitch correction και του mastering και να εισαι, ποτε δε θα μπορεσεις να μετατρεψεις μια μετρια ηχογραφηση και μια μετρια φωνη σε αριστη. Ποτε.

 

 Η ανθρωπινη ακοη, ειδικα στο συχνοτικο ευρος της φωνης και στο αντιστοιχο τονικο υψος, ειναι υπερευαισθητη, πιο αναλυτικη ακομα και απο τα audio μηχανηματα. Δεν μπορεις λοιπον να την "ξεγελασεις" με τις χαντρες και τα καθρεφτακια του pitch correction. Θα πρεπει ηδη η φωνη να ειναι πολυ καλη, ωστε με τις τυχον οριακες μικροδιορθωσεις να παει στο αριστο. Αν η φωνη ειναι κατω του μετριου, ουτε η τονικη διορθωση θα ακουστει φυσικη, αλλα το κυριοτερο, τα προβληματα με την τοποθετηση και τη γενικοτερη χροια θα κανουν το αποτελεσμα περαν πασης διορθωσεως.

 

  Οποτε θα σου ελεγα οτι, αν θελεις να εχεις ουσιαστικη βελτιωση στα κομματια σου, να πας σε εναν καλο δασκαλο φωνητικης. Το αποτελεσμα που εχεις και που ακουσα στο youtube, δε θα μπορεσει να παρουσιασει ουσιαστικη διαφορα με ρυθμισεις επεξεργαστων. Χρειαζεται μεγαλη βελτιωση στο πρωτογενες υλικο, για να εχει νοημα σε δευτερο σταδιο να ασχοληθεις και με την περαιτερω επεξεργασια. Και αυτη η βελτιωση θα γινει μονο αν αντιμετωπισεις και τη φωνη οπως ενα οργανο, και να την εξασκησεις με την επιβλεψη ενος καλου δασκαλου.

 

 Καλη τυχη.

 

 

 

Επεξεργασμένο από manosx
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kpeyos είπε

δεν πολυκατάλαβα ποιο είναι ο θέμα της συζήτησης

Φίλε @Vasilis Psarakis, ομολογώ ότι κι εγώ το ίδιο έπαθα. Δεν πιστεύω ότι έχει σχέση το Cubase αυτό καθεαυτό ειδικά, με το κούρδισμα φωνής γενικά. Θες δηλαδή να μιλήσουμε μόνο για το variaudio (το σύστημα διόρθωσης του Cubase); Για autotune? Για melodyne? Γενικά περί διόρθωσης φωνής; Και μόνο από skype? Αυτά δεν κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε ΜανοςΧ πολυ καλα τα λες...αλλα ερασιτεχνικα ασχολουμαι,συνταξιουχος ειμαι και παει λεγοντας.Δεν θα ασχοληθω τωρα με δασκαλους και φωνητικες.Στο επιπεδο που ειμαι νομιζω ενας που ξερει να κουρντιζει καλα.μια φωνη μπορει να την φτασει στο 80-90% της τελειοτητας.Συνηθως ο ηχοληπτης στα στουντιο δεν ασχολειται με πολυ δυσκολες φωνες,και του ειναι ολα πολυ πιο ευκολα.

2 ώρες πριν, Ali Barout είπε

Φίλε @Vasilis Psarakis, ομολογώ ότι κι εγώ το ίδιο έπαθα. Δεν πιστεύω ότι έχει σχέση το Cubase αυτό καθεαυτό ειδικά, με το κούρδισμα φωνής γενικά. Θες δηλαδή να μιλήσουμε μόνο για το variaudio (το σύστημα διόρθωσης του Cubase); Για autotune? Για melodyne? Γενικά περί διόρθωσης φωνής; Και μόνο από skype? Αυτά δεν κατάλαβα.

να μιλήσουμε για το variaudio του κιουμπεισ...ναι...και τι να πουμε ετσι;  θελει κουβεντα το θεμα απο το σκαιπ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@Vasilis Psarakis Σε επίπεδο τεχνικών χρήσης του variaudio ή του αντίστοιχου melodyne κλπ, αυτά που θα μπορούσαμε να συζητήσουμε με οποιονδήποτε τρόπο θα καλύπτονται πολύ καλύτερα κατά τη γνώμη μου από κάποιο youtube tutorial. Το πώς δηλαδή αλλάζεις το pitch και τους χρόνους, αυξομειώνεις την ένταση ή τα σίγμα όλοι μπορούμε να τα βρούμε να εξηγούνται. Αν έχεις κάποια συγκεκριμένη απορία όμως πες την, ίσως κάποιος που δουλεύει το πρόγραμμα μπορεί να βοηθήσει.  

Aυτό που μπορείς αν θες να ακούσεις σαν συμβουλή και από εμένα είναι αυτό που σου είπε ο @manosx: Τα εργαλεία αυτά δεν θα φτάσουν από μόνα τους μια αδούλευτη φωνή στο 90%. Στο λέω γιατί κι εγώ έχω προσπαθήσει να γράψω ιδέες για τον τραγουδιστή με τη δική μου φωνή και το έχω δει στην πράξη, έχοντας αρκετή γνώση και εμπειρία στη χρήση τέτοιων προγραμμάτων.  

 

Επίσης φωνή δεν είναι μόνο η τονικότητα. Από αυτά που κι εγώ άκουσα στο κανάλι σου, άρθρωση, τοποθέτηση και έκφραση θέλουν κι αυτά λίγη δουλίτσα. Χροιά για το είδος που τραγουδάς νομίζω έχεις καλή.

Γράφεις βέβαια ότι είσαι συνταξιούχος, ερασιτέχνης κλπ...Όμως ήδη έχεις ασχοληθεί κι έχεις βάλει αρκετό χρόνο για να φτιάξεις youtube κανάλι, να βρεις karaoke ή sites και προγράμματα για να αφαιρείς τη φωνή, να ηχογραφήσεις με μια αποδεκτή ποιότητα ήχου, να το μιξάρεις κλπ.

 

Αν το δεις λοιπόν και στη μεγαλύτερη εικόνα, περισσότερο χρόνο θα σου φάει να κάνεις σε όλα τα κομμάτια που θα φτιάχνεις μεγάλες διορθώσεις παρά το να κάνεις λίγα μαθήματα, να πάρεις μερικές ασκήσεις και να εξασκηθείς. Δε σου λέω να κάνεις δέκα χρόνια μαθήματα, ούτε να βγεις στη λυρική. Λίγα πράγματα για να πάρεις έναν βασικό μπούσουλα σε αυτό που σου αρέσει να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά βάζω τους άλλους να παίζουν και προσπαθώ να πέσει η τονικότητα της φωνής μου πάνω στις συγχορδίες. Το ίδιο φαντάζομαι γίνεται και σε DAW η με ένα looper.Κατα τα άλλα για κάθε φωνή υπάρχει ένα συγκεκριμένο εύρος που μπορεί να κινηθεί η φωνή. Εγώ κουρδίζουμε ένα ημιτονιο κάτω και με βολεύει η τονικότητα να είναι ρε ή μι.Δεν ξέρω αν σε βοήθησα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kpeyos είπε

@Vasilis Psarakis Σε επίπεδο τεχνικών χρήσης του variaudio ή του αντίστοιχου melodyne κλπ, αυτά που θα μπορούσαμε να συζητήσουμε με οποιονδήποτε τρόπο θα καλύπτονται πολύ καλύτερα κατά τη γνώμη μου από κάποιο youtube tutorial. Το πώς δηλαδή αλλάζεις το pitch και τους χρόνους, αυξομειώνεις την ένταση ή τα σίγμα όλοι μπορούμε να τα βρούμε να εξηγούνται. Αν έχεις κάποια συγκεκριμένη απορία όμως πες την, ίσως κάποιος που δουλεύει το πρόγραμμα μπορεί να βοηθήσει.  

Aυτό που μπορείς αν θες να ακούσεις σαν συμβουλή και από εμένα είναι αυτό που σου είπε ο @manosx: Τα εργαλεία αυτά δεν θα φτάσουν από μόνα τους μια αδούλευτη φωνή στο 90%. Στο λέω γιατί κι εγώ έχω προσπαθήσει να γράψω ιδέες για τον τραγουδιστή με τη δική μου φωνή και το έχω δει στην πράξη, έχοντας αρκετή γνώση και εμπειρία στη χρήση τέτοιων προγραμμάτων.  

 

Επίσης φωνή δεν είναι μόνο η τονικότητα. Από αυτά που κι εγώ άκουσα στο κανάλι σου, άρθρωση, τοποθέτηση και έκφραση θέλουν κι αυτά λίγη δουλίτσα. Χροιά για το είδος που τραγουδάς νομίζω έχεις καλή.

Γράφεις βέβαια ότι είσαι συνταξιούχος, ερασιτέχνης κλπ...Όμως ήδη έχεις ασχοληθεί κι έχεις βάλει αρκετό χρόνο για να φτιάξεις youtube κανάλι, να βρεις karaoke ή sites και προγράμματα για να αφαιρείς τη φωνή, να ηχογραφήσεις με μια αποδεκτή ποιότητα ήχου, να το μιξάρεις κλπ.

 

Αν το δεις λοιπόν και στη μεγαλύτερη εικόνα, περισσότερο χρόνο θα σου φάει να κάνεις σε όλα τα κομμάτια που θα φτιάχνεις μεγάλες διορθώσεις παρά το να κάνεις λίγα μαθήματα, να πάρεις μερικές ασκήσεις και να εξασκηθείς. Δε σου λέω να κάνεις δέκα χρόνια μαθήματα, ούτε να βγεις στη λυρική. Λίγα πράγματα για να πάρεις έναν βασικό μπούσουλα σε αυτό που σου αρέσει να κάνεις.

ευχαριστω για τον χρονο σου..καλη χρονια να'χουμε.

3 ώρες πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Προσωπικά βάζω τους άλλους να παίζουν και προσπαθώ να πέσει η τονικότητα της φωνής μου πάνω στις συγχορδίες. Το ίδιο φαντάζομαι γίνεται και σε DAW η με ένα looper.Κατα τα άλλα για κάθε φωνή υπάρχει ένα συγκεκριμένο εύρος που μπορεί να κινηθεί η φωνή. Εγώ κουρδίζουμε ένα ημιτονιο κάτω και με βολεύει η τονικότητα να είναι ρε ή μι.Δεν ξέρω αν σε βοήθησα 

 

αυτο που κανεις φιλε μου ειναι κατι διαφορετικο , με αυτο που ασχολουμαι εγω...καλη χρονια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου