Προς το περιεχόμενο

Μια πρώτη γνώμη για την Harley Benton HBS300TBL


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Harley Benton HBS300TBL (made in China)

 

harleybentonhbs300tblegitarrep.jpg

 

Τα στοιχεία που δίνουν είναι:

 

"Harley Benton HBS300TBL E-guitar, extremely flat bodyshaping, Top Fame Maple, Set neck, maple neck withRosewood Fretboard, 22 frets, Arrow inlays, Scale 65cm,saddle width 44mm, Pickups Humbucker, single coil,Humbucker, electronics volume and tone controller, 5 wayswitches, Black Hardware, Floyd rose Licensed Tremolo,color transl. blue"

 

Τιμή: 155 ευρώ

 

Ηθελα μια κιθάρα καθαρά αφενός για μελέτη που να έχει τουλαχιστον έναν humbucker μαγνήτη και τρεμολο με κλειδωμα και λιγο πιο φλατ ταστιέρα και αφετέρου απλά μια δευτερη ηλεκτρική γιατί ετοιμαζομαι για χοντρό σερβις-μοντάρισμα της Strat μου και δεν ξέρω πόσο θα μείνει «μέσα»...υπο κανονικες συνθήκες θα επαιρνα τον οματιόν μου, θα κατέβαινα κεντρο και θα περναγα καμια 20αρια ώρες σε μαγαζιά δοκιμάζοντας οσο περισσότερες μπορώ, αδιαφορώντας παντελώς για τι μαρκα είναι, για να παρω την καλύτερη για τα λεφτά της κιθαρα με αυτα που ζηταγα...αλλά επειδή είχα ένα ατύχημα και δεν μπορώ να κόβω βολτες οποτε και όπου θελω είπα να "ρισκάρω" αγοράζοντας online μια κιθαρα χωρίς να την δοκιμάσω...

 

Λεφτά για πέταμα δεν έχω...155 ευρώ είναι περίπου 53000δρχ...θυμάμαι οτι η πρωτη μου κιθαρα το '89, μια Cyclone, η οποία έκανε 55000δρχ τότε ήταν για κλαμματα...τρεμολο για πεταμα (τουλαχιστον ειχε κλειδωμα), μαγνητες για φουντο (2 μονους, έναν διπλό) και σώμα απο κοντρα πλακε...οπότε ήμουν ετοιμος για τα χειρότερα...

 

Οταν ηρθε η κιθάρα εμεινα κάγκελο...ελαφριά και πολύ λεπτη σε σχέση με την Strat, Floyd Rose Licenced το οποίο δουλευει υπεροχα (με την Strat ειχα πολλά χρόνια να το χρησιμοποιήσω γιατί ένα dive σημαινε πολλά λεπτά κουρδίσματος), τρελλο βαψιμο (το σώμα απο μπροστά εχει χρώμα με "νερά", ενώ απο πίσω είναι διαφανες και βλέπεις τα "νερά" του ίδου του ξύλου)...οι μαγνήτες συνεργάζονται αψογα με την GNX3000 απλά ο μονός είναι ο πιο θορυβώδης...η ταστιέρα με προχειρες μετρήσεις είναι 1 χιλιοστό πιο παχιά απο την καστομαρισμένη Strat μου και 1 χιλιοστό πιο πλατιά (αλλά μάλλον τα νουμερα αυτά σας είναι αχρηστα γιατί η Strat οπως εχω γραψει έχει καστομαρισμένο μπρατσο, πιο λεπτο)...την συνήθησα σε 10 λεπτά...μπορεί στα specs να αναφέρεται οτι είναι neck set αλλά ειλικρινά αν δεν το ήξερα θα ορκισομουν οτι είναι neck through...οπως και να έχει οποιος θελει να παιξει με «σιμάρισμα» ας την ξεχάσει την συγκεκριμένη και ας παει σε bolt on...

 

Για το πως ήταν σεταρισμένη η κιθάρα οταν ήρθε δεν θα πω τιποτα γιατί παντα οταν αγοράζω ένα οργανο το φέρνω όσο γίνεται στα δικα μου μετρα...σεταρίστηκε απο εμένα να έχει πολύ χαμηλό action (κατι που δεν μπορουσα να πετύχω με την Strat λογω των 7.25" της ταστιερας, το fretting out είναι παρα πολύ εντονο ειδικά για 2,5 τόνους bend)...οταν χτυπάω με δύναμη τις ανοικτές ΜΙ και ΛΑ (αν θυμαμαι καλά) έχω τριξιμο αλλά οπως είπα τις παραέχω χαμηλώσει, εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί...

 

Απο μεριά ποιοτητας...οποιος είναι της λεπτομέριας καλύτερα να παρει καποια άλλη...μετά απο 3 μηνες χρήσης (αν θυμαμαι καλά πήρα τον Φεβρουάριο) και δεδομένου οτι με ενδιαφέρει να παιζω με μια κιθαρα και όχι να την βλέπω, τυχαία παρατήρησα μερικά μπιμπικάκια στο χρώμα (μικροσκοπικά φουσκωματάκια), σε ένα 2 σημεία...οι αλενόβιδες του λοκ και των parts του τρεμολο που ρυθμίζεις το intonation καθώς και οι βίδες των μαγνητών εχουν αρχίσει να σκουριάζουν...αλλά παντα ιδρώνω παρα πολύ και αυτό για εμενα προσωπικά είναι αναποφευκτο οποιαδήποτε κιθαρα και να πιάσω (εκτός και αν έχει hardware απο τιτανιο)...και στην Strat εχω αλλάξει (απο το '91) δεν ξερω και γώ ποσες φορές ολες τις βίδες στο pickyard και τα saddles που έχουν και το μεγαλύτερο πρόβλημα...υπαρχει προχειρότητα σχετικά με το πως μπήκε το "μαξιλαράκι" (αφρώδες υλικό παχους 2χιλιοστών περίπου) μεταξύ σώματος και τρεμολο (προφανως για να μην ερχεται σε αμεση επαφή το τρεμολο με το ξύλο οταν κανεις κανένα σηκωμα του θανατα)...απλά εχει μπεί ολίγον τι στραβά...οπτικά μπορεί να ενοχλεί, στην πράξη δεν τρέχει τίποτα...τα τάστα είναι «ψηλά» και δεν κόβουν τα χέρια...το μόνο που με τσάντησε είναι οτι η κιθαρα είχε σεταριστεί με 9άρες χορδές και 4 ελατήρια στο τρεμολο...πεμπτο δεν περιλαμβανόταν (οπως θα επρεπε) στην συσκευασια και απο την μανα του ο Floyd ήταν όρτσα...οποτε ταλαιπώρησα την γυναικα μου να κατεβει κεντρο να μου παρει άλλο ένα ελατήριο και ρυθμίζοντας ταυτόχρονα και τις βιδες στο πίσω μερος εφερα το τρέμολο σε οριζόντια θεση...πολύ αμφιβάλω αν με τα standard ελατήρια μπορεί καποιος να βάλει 10άρες χορδες...οι βιδες στο πίσω μερος είναι ήδη αρκετά βιδωμένες οπότε θα παει να βρεί πιο σκληρά ελατήρια...α, επίσης μου εχει χαλαρώσει ή βάση που μπαινει ο λεβιές τρεμολο 2 φορές...την τελευταία φορά την εσφιξα αρκετά, δεν ξερω πότε και αν θα ξαναγίνει...α, επίσης το καπάκι του μηχανισμου του τρεμολο στο πίσω μερος της κιθάρας δεν έχει και την καλύτερη εφαρμογη...

 

Απο ηχο δεν εχω να πω πολλα...ποιο πολύ την παιζω χωρίς ενισχυτή (οπως και την Strat) γιατί είχα καλομαθει στους λαμπατους και τώρα έχω ξεμείνει με έναν 65άρη Peavey τρανζίστορ...οι αγάπημενες μου θέσεις του επιλογέα μαγνητών είναι οι ενδιάμεσες 2 και 4 (ο μονός με έναν απο τους 2 διπλους)...απο εκει και περα δεν μου εκανε κατι άλλο εντυπωση...αλλωστε έχω ξεχάσει πως είναι και ο ήχως των διπλών (μιλαμε για καθαρά παντα, γιατί με 5 κιλα distortion δεν βγαινει νοημα) για να μπορώ να κρίνω αν είναι πιο μουντοι ή πιο bright στην συγκεκριμένη κιθαρα...

 

Κατα τα άλλα πλέον έχει γίνει η «πρωτη» μου κιθαρα...(οχι οτι έχω παρατήσει την Strat αλλά μεχρι να σουλουπωθεί και να ξαναγίνει η πρώτη...)...

 

Αυτά...

 

Μερικά πραγματα για να μην παρεξηγηθουμε αν και τα θεωρώ αυτονόητα:

 

1) Δεν προτείνω, ουτε και αποτρέπω κάποιον να την αγοράσει...ο καθένας ας κανει τις επιλογές του...

2) Οτι, μα ΟΤΙ έχω γράψει είναι καθαρα ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ γνωμη-αποψη μπλα μπλα μπλα, με βάση την δικια μου κρίση, τις δικες μου ανάγκες, εμπειρίες κοκ...δεν είναι τίποτα απόλυτο...καποιος άλλος μπορεί να βρει καποια άλλα «χουγια», καποιος άλλος περισσότερα «προτερηματα» κλπ κλπ

3) Δεδομένου οτι είναι πίκρα να αγοράζεις στην τύχη όργανο και το γνωρίζω αυτό, ειμαι πρόθυμος αν κάποιος θέλει να φτιαξει ένα reviewδάκι για να υπαρχουν και άλλες απόψεις να τον καλέσω να ασχοληθεί όση ώρα θελει για να βγάλει τα συμπεράσματα του...μεχρι να γίνει αυτό (αν γινει) μπορεί οποιος ενδιαφέρεται να παρει και άλλες γνωμες απο εδώ: http://www.harmony-central.com/Guitar/Data4/Harley_Benton/HBS300TBL-1.html

 

 

Αν μπορώ να βοηθήσω, σε κάποια ερώτηση, ριξτε ποστ...

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωπα αδερφε, τι thanks, τωρα που το ξαναδιαβασα δεν ειδα και καμια σημαντική πληροφορία που θα βοηθήσει καποιον...

 

Σκοπιμως αφησα "απ'εξω" γνωμες για το πόσο "γρηγορη" ή "αργή" ειναι (τελειως υποκειμενικο), πόσο "ευκολη" ή "δυσκολη" ειναι στο παίξιμο (υποκειμενικο)...επίσης, δυστυχώς δεν μπορώ να βρω πληροφορίες σχετικά με την καμπυλότητα της ταστιέρας και δεν θέλω να "μαντέψω" με το ματι...

 

Anyway, να είσαι καλά...

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου